Цената на петрола върви нагоре в очакване на лихвени облекчения в САЩ
Цената на петрола продължава да върви нагоре, след като станаха ясни данните за инфлацията в САЩ през април. Това подхрани надеждите за облекчаване на паричната политика. Инвеститорите следят внимателно движенията на Федералния резерв.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на петрола тип “Брент” се повишиха с 33 цента или 0.4% до 83.08 долара за барел.
- Американският суров петрол поскъпна с 34 цента или 0.43% до 78.97 долара за барел.
- Данните на Администрацията за енергийна информация сочат, че запасите от суров петрол, бензин и дестилати в САЩ са намалели, което отразява ръста в дейността на рафинериите и търсенето на горива.
- Инфлацията в САЩ е 3,4% през април, отчитайки лек спад спрямо предходния месец. Това засили очакванията на финансовите пазари за намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв през септември. Това може да отслаби долара и да направи петрола по-достъпен за притежателите на други валути, което да повиши търсенето.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Данните за инфлацията в САЩ през април и далеч по-слабите от очакваното данни за продажбите на дребно в САЩ изглежда дават възможност на Федералния резерв да обмисли по-ранно намаляване на лихвените проценти, като пазарните очаквания са по-силно насочени към това облекчаването на политиката да започне през септември тази година. По-голямото от очакваното намаление на запасите от суров петрол в САЩ през миналата седмица също внесе известно успокоение, докато геополитическото напрежение в Близкия изток продължава да се покачва”, посочват в свой анализ от IG.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) запази положителната си прогноза за глобалното търсене на суровината през тази и следващата година. Това подхрани надеждите за глобалните икономически перспективи. Същевременно обаче Международната агенция по енергетиката (МАЕ) значително се отклони от числата на ОПЕК, намалявайки прогнозата си.
ОПЕК смята, че ще има ръст в глобално търсене на петрол до 2,25 млн. барела дневно през 2024 г. На свой ред МАЕ посочва, че търсене на петрол през тази година ще нарасне с 1,1 млн. барела на ден заради слабото търсене на развитите страни от ОИСР.
Разликата между МАЕ и ОПЕК сега е дори по-голяма, отколкото в началото на тази година. Разделението между МАЕ, която представлява индустриализираните държави, и ОПЕК изпраща различни сигнали за силата на петролния пазар през 2024 г., а в по-дългосрочен план – за скоростта на прехода на света към по-чисти горива.