Уроци за успех от ветерана на фондовия пазар Йозеф Лаконишок
Едно просто правило от ветерана на фондовия пазар Йозеф Лаконишок е да не се прехласва по всяка нова компания, когато тя се хвали с фантастичен ръст на печалбите

Трима професори публикуват статия за една пазарна аномалия – в дългосрочен план т.нар. акции на стойността (value stocks, или подценените акции) постигат по-добри резултати от акциите на растежа (growth stocks). Какво пък, нека да опитаме, казват те. Така преди 30 години се ражда LSV Asset Management. Сега фондът разполага с 96 млрд. долара, с които може да играе на борсата.
Чикагската компания предлага 25 стратегии, отнасящи се за различни части от големи, средни и малки компании в Северна Америка, Европа, Азия и развиващите се пазари. Всички портфейли използват една и съща рецепта – да намерят безинтересни и с бавен темп на растеж компании.
Йозеф Лаконишок, лидерът сред тримата партньори и носител на буквата „Л“ в името на фирмата, обяснява този подход с един пример. Той не харесва Nvidia, компанията с печеливша серия при чиповете за изкуствен интелект, но е влюбен в LaZBoy, която описва като акция на „Арчи Бънкър“. LSV контролира 4.4% в производителя на столове.
„Винаги съм бил против пазарните тенденции. Никога не съм обичал да бъда като всички останали“, казва Лаконишок.
Инвестирането в подценени акции, чиято цена има потенциал да расте, едва ли е нова тенденция. Всъщност изразът „против пазарните тенденции“ се превърна в клише, откакто финансовият мениджър Дейвид Дреман го популяризира в книгата си през 1977 г. Но малцина инвеститори имат издръжливостта да се придържат към акции, които изостават в периодите на масово поскъпване. Инвестирането в подценени акции работи само в 60 процента от случаите, убеден е Лаконишок.
Ръстът в цените настъпва след някакъв лош период. През последното десетилетие бичият пазар изпрати лидерите по популярност Microsoft и Nvidia нагоре десетократно, че и повече, оставяйки далеч назад „дремещите“ акции, които LSV държи като ExxonMobil и Comcast.
Сред клиентите на пенсионни фондове и фондове за дарения с отделно управлявани портфейли, които представляват по-голямата част от активите на LSV, има много клиенти с дългосрочна перспектива. LSV твърди, че тяхната възвръщаемост е средно с повече от два процентни пункта годишно над възвръщаемостта на съответните борсови индекси. Дребните инвеститори са по-нетърпеливи. По данни на Morningstar в продължение на пет поредни години от седемте взаимни фонда на LSV, които сега притежават общо 2 млрд. долара активи, са изтекли повече активи, отколкото са постъпили.
Когато купувачите на ценни книжа губят надежда, евтините акции стават още по-евтини. Този феномен се проявява най-ярко сред по-малките компании. През последните 20 години, по изчисления на LSV, най-евтината третина от малките компании е имала средна комбинирана стойност, равна на 12 пъти печалбата им, докато съотношението за най-скъпата третина е било средно 61 (последният показател е висок отчасти защото отрицателната печалба е включена в знаменателя). Днес този коефициент е 9 за евтините акции и 113 за скъпите.
Накратко, ако трябва да притежавате акции на компания, която се бори да стане следващата Tesla, или на някой стартъп за изкуствен интелект, плащате висока цена. И пропускате шанса да придобиете такива скъпоценни камъни като производителя на електрически проводници Atkore или производителя на контейнери за насипни товари Greif, каквито има в портфейла на LSV.
Лаконишок има докторска степен от Cornell, автор е на десетки статии и е преподавал в университети в Северна Америка и чужбина, след което на 47-годишна възраст става съосновател на LSV. Негови партньори са Андрей Шлайфер, виден икономист от Harvard, който малко по-късно се оттегля, и Робърт Вишни, професор по финанси от University of Chicago, който вече не работи активно в LSV, но запазва дялово участие във фирмата.
Сега, на 77 години, Лаконишок помни много периоди на възход и падение. Технологичният балон от 1998–2000 г. е тежък епизод за младата фирма. Oracle, Qualcomm и Yahoo постигат коефициент до 100 и повече пъти над печалбата, което кара акциите на стойността да изглеждат глупаво. „Ако този период беше продължил още една-две години, нямаше да ни има – казва Лаконишок. – За малко не се стигна дотам.“
Лаконишок използва същите думи, за да опише друго събитие в живота си. Когато той е на 13 години, семейството му от Литва успява да се промъкне през Желязната завеса само благодарение на една вратичка, свързана с полския произход на майка му. Семейството се установява в Израел. Английският е петият език на Лаконишок. Той си спомня, че се е затруднил на приемен изпит, защото не знаел думите четно и нечетно.
Действайки винаги предпазливо, Лаконишок напуска професорското си място в University of Illinois едва през 2004 г. Изглежда, че вече не се е нуждаел от преподавателската заплата. Единственото, което разкрива за дела на семейството му в LSV, е, че той е по-малък от една трета. Като се има предвид средната такса на фирмата в размер на близо 0.4% и разходите за персонала от 43 души, може да се предположи, че частта на семейството му от годишната нетна печалба е осемцифрена.
Преценката на LSV за дадена акция се прави въз основа на цифрите. Анализаторите на LSV не посещават компаниите. Те обръщат малко внимание на един едва забележим актив на производителя на контейнери Greif – 71 хил. хектара горски площи, останали от времето, когато фирмата е произвеждала дървени бъчви. Но LSV се хваща за суровите числа.
Свободният паричен поток например е желан, но целта трябва да се коригира с оглед на ръста на продажбите. Каква е формулата? Лаконишок не е длъжен да я разкрива. Той вече не е в академичните среди, където най-важни са публикациите и споделянето на информация.
Това, което иска да каже на академичните среди и на Уолстрийт, е: обръщайте внимание на данните. Те се появяват при анализа на пазарната статистика – при разглеждането на 100 възможни модела може да се спрат на един, който изпъква, въпреки че може да не е много по-различен от останалите 99. Откритието е повод за статия във финансово издание или, в зависимост от случая, за избор на портфейл. Лаконишок е играл тази игра много пъти. През 1992 г. той става съавтор на цяла книга за „януарския ефект“, според който предполагаемата тенденция на акциите, чиито цени са се понижили заради данъчните задължения, е да се възстановяват след 31 декември. Оказва се, че е трудно да се реализира печалба от тази тенденция.
С какво методите на LSV се различават от анализирането на данни? „Никога не сме правили нищо неразумно“, отговаря Лаконишок. Логиката диктува хората да се влюбват в пазарни звезди, въпреки че мъдреците, започвайки от Бенджамин Греъм през 30-те години на миналия век, са ги предупреждавали да не го правят. Логично е инвеститорите да надценяват способността на компании като Qualcomm през 2000 г. или Nvidia в наши дни да поддържат зашеметяващ темп на растеж.
Лаконишок, който държи акции средно по четири години, има и втори безплатен съвет: „Инвеститорите, които са мързеливи, трябва да бъдат още по-мързеливи. Те трябва да търгуват още по-малко“. Ако се осмелявате да бъдете инвеститор, който залага на стойността, останете верен на подхода си в продължение на 30 години.