САЩ забранява вноса на соларни панели от Китай през трети страни
САЩ продължават ударите по Китай. Този път Вашингтон се насочва към вноса на стоки през трети страни с опит да защити местните производители на слънчева енергия.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Затварят се вратичките за внос през трети държави, а освен това се премахват възможността за освобождаване от мита за вноса на двулицеви соларни панели и модули.
- САЩ възнамерява още да улесни проектите, които искат субсидия за използване на американски продукти.
- Освобождаването от мита за вноса на соларни модули, произведени от китайски компании в Малайзия, Камбоджа, Тайланд и Виетнам, ще бъде преустановено.
АКЦЕНТ
Основният мотив за настоящите мерки е твърдото убеждение на САЩ, че Китай внася соларни модули в страната през трети държави на изкуствено ниски цени, избягвайки митата.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Тези действия щеg дадат тласък на местните производители на слънчева енергия, но въздействието на китайското свръхпредлагане върху американските инвестиции на пазара на слънчева енергия остава предизвикателство“, заяви Джон Подеста, старши съветник на Байдън по международната политика в областта на климата.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Действията на Белия дом идват в разгара на предизборна кампания и опита на Джо Байдън да изведе икономическите политики на преден план. САЩ пое остър курс в търговските си отношения с Китай, налагайки по-високи мита за вноса на редица стоки. ато на практика сложи край на нулевите тарифи. Повишенията са минимум до 25%. Мерките засегнаха различни стоки, включително медицински консумативи, батерии, критични суровини. За Forbes Bulgaria доц. д-р Васил Петков, ръководител на катедра “Международни икономически отношения и бизнес” в УНСС заяви, че търговските войни между двата икономически гиганта изглеждат по-скоро като “мерене на мускули”, отколкото като опити да се спре търговията между тях, тъй като и двете държави осъзнават добре, че не могат да се развиват една без друга.
“Предизборно администрацията на президента Джо Байдън се опитва да удовлетвори исканията на една част от производителите в САЩ, които наистина страдат от по-ниските цени на все по-конкурентния китайски внос. Друга част от производителите обаче не са съгласни с подобно увеличение, защото това ще доведе до повишаване на цените на тяхната крайна продукция. В крайна сметка всичко това може да доведе до повишаване на инфлацията в САЩ, която и без това не може да се успокои напълно”, допълни той.