Microsoft пуска Windows операционна система с AI
Micorosft дебютира с нова категория персонални компютри в опит да се заяви сериозно на полето на изкуствения интелект и да спечели предимство пред конкурентите си в лицето на Alphabet и Apple. Компанията обяви, че ще интегрира много по-дълбоко генеративния изкуствен интелект в операционната си система Windows и представи нови устройства и нови AI функции.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- По време на презентация преди годишната конференция за разработчици Build тази седмица компанията представи Copilot+ PCs. Целта е AI инструментът на Microsoft Copilot да бъде много по-дълбоко интегриран в работата на Windows 11.
- Персоналните компютри са визията на Microsoft за водещ хардуер на Windows с изкуствен интелект. Всички те включват специализирани чипове NPU, които захранват AI инструмент, имат минимум 16 GB RAM и SSD памет.
- Първите компютри Copilot+ ще бъдат оборудвани с чиповете Snapdragon X Elite и Plus на Qualcomm, за които Microsoft твърди, че осигуряват до 15 часа сърфиране в интернет и 20 часа работа с видео.
- Производителите на чипове Intel и AMD също са се ангажирали да създават процесори за устройствата Copilot+ в партньорство с редица производители, включително Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo и Samsung.
- Цените на компютрите Copilot+ започват от 999 долара, а някои от тях вече са налични за предварителна поръчка.
- Microsoft обяви и пускането на нови лаптопи – Surface Laptop и Surface Pro са новите устройства на Microsoft от серията и се фокусират върху производителността на батерията. Най-новият Surface Laptop, който се предлага с 13,8- или 15-инчов дисплей, е с променен дизайн и издържа до 22 часа с едно зареждане и е с 86% по-бърз от Surface Laptop 5, твърдят от компанията.
- Технологичният гигант представи и AI функцията Recall която помага на потребителите да намират приложения, файлове и друго съдържание, което са разглеждали в миналото. Recall може да създава асоциации между цветове, изображения и др., за да позволи на потребителите да търсят практически всичко в компютрите си на разбираем език. Компанията твърди, че всички потребителски данни, свързани с Recall, се пазят в тайна и на устройството – и не се използват за обучение на модели на изкуствен интелект.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Това са поредните нововъведения на технологичните гиганти, които са в яростна битка на AI полето. Компаниите се надпреварват в интегрирането на всевъзможни инструменти с изкуствен интелект. Неотдавна Google и OpenAI представиха усъвършенствани чат ботове и редица функции – ярка демонстрация за напредъка на технологичното поле.