Големите икономики срещу инвестициите в частния въглищен сектор
Част от страните в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) готвят план срещу инвестициите в частния въглищен сектор. Целта на някои от най-големите икономики е да се постигне консенсус около обща стратегия, преди тазгодишната среща на върха на ООН за климата в Азербайджан, съобщават източници на агенция “Ройтерс”.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Ако бъде одобрено, предложението на някои от най-големите световни икономики ще бъде първият ход на международна институция от този ранг, която иска да ограничи финансирането на въглищния сектор – една от основните причини за климатичните промени и въглеродните емисии.
- Проектопланът, който има за цел да установи “златен стандарт“ в подхода на финансовите институции спрямо въглищата, ще изисква от инвеститорите, банките и застрахователите да спрат всяко ново финансиране на вече съществуващи или планирани проекти във въглищния сектор, както и да прекратят финансирането на компании, изграждащи въглищна инфраструктура, твърдят източниците на “Ройтерс”.
- Вместо това ще се финансира ранното им извеждане от експлоатация. Предсрочното затваряне на въглищни мощности следва да бъде съчетано с финансиране на чиста енергия, която да замени изгубените въглищни мощности.
- Политиката на ОИСР няма да има задължителен характер, но ще има за цел да установи международен стандарт, използван от управителните съвети и акционерите на дружествата.
- Страните от ОИСР, чиито 38 членове включват повечето от най-големите пазарни демокрации в света, подготвят обратна връзка по предложението, което ще бъде подложено на обществено обсъждане преди официалното му приемане на срещата на върха на ООН в Азербайджан през ноември.
КОНТРА
Според трима от източниците най-голям отпор на предложението на ОИСР е оказала Япония, която е третият по големина вносител на въглища в света и получава повече от една четвърт от енергията си от въглища. Японското министерство на икономиката, търговията и промишлеността не отговори веднага на молбата на Ройтерс за коментар.
Решенията на ОИСР се вземат с консенсус. Източници на “Ройтерс” твърдят, че този план може да бъде преработен и смекчен, така че да се отговори на опасенията на Токио.
По данни на S&P Global само една четвърт от финансовите институции понастоящем имат политики, които ограничават финансирането на въглища. Глобалният капацитет на въглищната енергетика е над 2000 гигавата, като още 500 гигавата нови мощности са в процес на разработване, повечето от тях в Китай.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
470 млрд. долара. Това е размерът на кредитирането и гарантите за въглищната индустрия в периода декември 2021 – януари 2023 г. от страна на търговските банки, според доклад на неправителствената организация Urgewald, публикуван миналия месец.
В същото време инвестициите в чиста енергия ще достигнат 2 трлн. долара според прогноза на Международната агенция по енергетиката. Това е два пъти повече от инвестициите в изкопаеми горива. Междувременно обаче се очаква глобалните инвестиции в добива на нефт и газ също да нараснат – със 7% през тази година.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Очаква се лидерите на страните от Г-7, сред които Франция, САЩ и Япония, да обсъдят усилията си за постепенно премахване на въглищата на среща на върха в Италия следващата седмица. Смята се, че резултатите от тази среща могат да повлияят на евентуално споразумение на ОИСР.