ЕК проверява сделката за придобиването на активите на PPF в България, Унгария, Сърбия и Словакия
Европейската комисия (ЕК) започва проверка заради намерението на телекома e& (etisalat and) да придобие телекомуникационните активи на чешката група PPF в България, Унгария, Сърбия и Словакия.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Съгласно новия регламент на ЕС за чуждестранните субсидии Брюксел ще проверява телекомуникационна сделка на стойност няколко милиарда евро, в която участва купувач от Обединените арабски емирства, съобщават източници на Financial Times. Официално съобщение се очаква още днес.
- Целта на регламента FSR (Foreign Subsidies Regulation) е да се засили контрола върху чуждестранните инвестиционни потоци в ЕС. Под прицел попада телекома e&, който предлага да придобие комуникационните активи на чешката група PPF в България, Унгария, Сърбия и Словакия.
- Телекомуникационната група e&, която преди това беше известна като Etisalat и чийто мажоритарен собственик е правителството на ОАЕ, сключи сделка за закупуване на активите на стойност 2.5 млрд. евро през август миналата година и предложената сделка получи одобрение от националните регулатори. Комисията обаче е обезпокоена, че базираната в Абу Даби компания е получила държавни средства, за да случи сделката и се съмнява, че тези пари могат да помогнат на телекома да получи надмощие над конкурентите си в Европа.
- За да започне задълбочена проверка от този вид, Комисията трябва да открие признаци за субсидии, които биха нарушили пазара.
АКЦЕНТ
Чуждестранните купувачи на активи в ЕС никога досега не са били обект на подобни ограничения, които по принцип работят в рамките на блока и на практика целят контрол на държавните инвестиции в частни компании, за да не се установява господстващо положение и да се подкрепя конкуренцията. Регламентът на ЕС за чуждестранните субсидии беше приет миналата година, за да се гарантира, че компаниите извън блока също ще бъдат обект на контрол, за да не получават предимство от богати правителства като например Китай, когато купуват европейски активи.
До момента делата, образувани по режима на чуждестранните субсидии, са насочени само срещу китайски дружества. Проверката на Etisalat ще бъде и първият случай, в който ЕС използва правомощията си, за да провери придобиването на активи.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Чешката PPF Group продаде на араби 50% от телеком бизнеса си в България, Унгария, Сърбия и Словакия в началото на август миналата година. У нас, както и в Унгария и Сърбия, компанията оперира под бранда Yettel. Това е една от най-големите сделки в историята на PPF. След появата на новината до голяма степен се очакваше реакция от страна на ЕС, тъй като сделката е обект на регулаторно одобрение.
PPF купи телекомуникационните активи на норвежката телекомуникационна компания Telenor в България, Унгария, Черна гора и Сърбия през 2018 г. в сделка за 2,8 млрд. евро. През 2022 г. Telenor беше ребрандирана на Yettel.