Да насърчаваш младежи да мислят за решаване на глобални проблеми
Ученици да събират и преработват цигарени филтри и това да е в основата на учебна компания? Звучи доста предизвикателно за морално-етичните норми в българското общество, но Green Filters правят точно това. Когато учениците от ЧЕГ „Проф. Иван Апостолов“ в София започват разработването на тази идея, срещат доста неодобрение и критика, че тийнейджъри се занимават с цигари. Но преподавателят им по предприемачество Деян Дойков ги насърчава да продължат с разработката си.
Учениците се свързват с учителя си по химия, а впоследствие и с Института по органична химия към БАН, за да превърнат целулозата от филтрите в активен въглен за пречистване в промишлеността. С този проект през март младежите печелят първо място на международното състезание за учебни компании в Литва. „В началото бяха отчаяни, а към края станаха много мотивирани“, казва Дойков, преподавател с над 30 години опит, който всяка година извежда отбори до финала на състезанията за учебни компании.
Освен че преподава предприемачество от началото на своята кариера, той самият е основал четири компании, в момента продължава да ръководи една от тях и има натрупан опит като експерт и лектор по иновации, предприемачество и бизнес инкубатори. За него съчетаването на реален предприемачески опит с преподавателска дейност е най-работещата симбиоза за подготовка на ученици в учебните компании и за разпалването на предприемаческия им дух.
„Сър Кен Робинсън беше споменал, че е умен еретик в образователната система. На образованието са му необходими умни еретици, които да променят системата от долу нагоре“, казва Дойков, който променя учебния процес в часовете си, комбинирайки ученици на различна възраст. По този начин по-големите ученици са ментори на по-малките, малките са работници в учебните компании на големите, а учителите са коучове в целия процес.
Този модел на приемственост функционира и сред учителите, споделя Иван Петров, учител с шест години опит в същото училище. Той самият има собствен дигитален бизнес, който съчетава с часовете по предприемачество. Стреми се да покаже на учениците, че в предприемачеството трябва да се действа градивно и етично. „Създавайки бизнес, е важно да мислиш устойчиво и с перспектива напред; да създаваш продукт с добро качество, цена, обслужване. Това е процес, който всеки извървява, и дано първите разочарования или провали на учениците да са в учебните компании в училище“, казва Петров.
И ако двамата имат възможност да споделят практическия си опит с учениците, то за Таня Божилова от 2.АЕГ „Томас Джеферсън“ часовете по предприемачество са вдъхновение и за нея самата. От 38 години тя е преподавател по икономика и география, но едва през последните 2-3 години събира смелост да направи клуб по предприемачество и да подготвя ученици в учебни компании, и то защото вижда, че самите ученици са готови за тази стъпка. За тазгодишното състезание „Изгряващи звезди“ има две компании на финала.
„Две нощи не съм спала от вълнение, след като казаха имената на финалистите“, споделя Божилова. Компаниите, които подкрепя, разработват биопродукти, преминават през два иновационни лагера, получават сериозна подкрепа от семейство и ментори, за да достигнат до цялостното развитие на бизнес план и идея. Компанията Bee Green например разработва специални мехлеми с пчелен восък, а вдъхновението идва от бабата и дядото на една от ученичките, които отглеждат пчели.
В допълнение дядото изработва малък кошер, с който учениците се явяват на презентациите. Учениците сами измислят маркетинговите си кампании и планове за дистрибуция. „Работата по тези проекти, свързани с реалния живот, им помага да мислят креативно, да се справят с трудностите, да не мрънкат и да работят в екип“, казва преподавателката.