Годишната инфлация в еврозоната пада до 2.5%, но цените на услугите будят притеснения
Годишната инфлация в еврозоната се очаква да бъде 2.5% през юни 2024 г., спад от 2.6% през май, според експресните данни на европейската статистическа служба Евростат. Решаващият компонент за услугите остава висок, което подхранва опасенията на представителите на Европейската централна банка, че вътрешният ценови натиск може да се задържи на високи нива.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Разглеждайки основните компоненти на инфлацията в еврозоната, услугите се очаква да имат най-висок годишен темп през юни (4.1%, стабилен в сравнение с май), следвани от храни, алкохол и тютюн (2.5%, в сравнение с 2.6% през май), неенергийни индустриални стоки (0.7%, стабилно спрямо май) и енергия (0.2%, спрямо 0.3% през май).
- Макар че Европейската централна банка (ЕЦБ) отдавна прогнозира, че инфлацията ще се колебае около това равнище до края на годината, икономистите внимателно проучват основните ценови тенденции, за да преценят дали централната банка наистина ще може да сведе инфлацията до целевото равнище от 2% през следващата година.
- Внимателно наблюдаваният показател за основната инфлация се задържа на стабилно равнище от 2.9%, надхвърляйки прогнозите за 2.8%, най-вече поради продължаващото нарастване на цените на услугите с 4.1%, предаде Ройтерс.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Данните от днес едва ли ще дадат на ЕЦБ голяма яснота за това накъде се движат цените. По-рано председателят на финансовата институция Кристин Лагард заяви, че е необходимо повече време, за да се добие увереност сред финансистите, както и че не бива да се бърза с по-нататъшното облекчаване на паричната политика.
Въпреки че цените на стоките бяха потиснати през по-голямата част от тази година и енергийната инфлация спадна, цените на услугите будят тревожност сред – явление, централните банкери на еврозоната.
Някои твърдят, че развитието на услугите просто следва другите компоненти със закъснение и че се подготвя умерен ръст, който ще бъде подпомогнат и от икономическия подем, а това би трябвало да подобри конкурентоспособността.
Други обаче се опасяват, че недостигът на работна ръка, бързото нарастване на заплатите и лошите показатели за производителността в сферата на услугите биха могли да затвърдят бързото нарастване на цените, а това да задържи общата инфлация над целевата за продължителен период от време.