Предлагането на работа остава незасегнато от опасенията за криза
Броят на обявите, публикувани във водещите сайтове за работа в страната нараства с 1% на годишна база през юни, показва анализ на HR компанията и кариерен сайт JobTiger.
„Това показва, че все още няма изменение в общото предлагане на работа през годината или опасенията за предстояща криза все още не се отразяват в наличието на възможности за работа,“ се казва в анализа.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Предложенията за работа в три сектора – „Счетоводство, одит и финанси“, „Административни и обслужващи дейности“ и „Търговия и продажби“ нарастват с двуцифрен процент на годишна база през юни
- Единственият сектор със значим спад на годишна база – 20%, е ИТ.
- На месечна база, предложенията за работа спадат с 6%, основно заради сезонните специфики в двата най-големи сектора – „Хотелиерство и ресторантьорство“ и „Търговия и продажби“
АКЦЕНТ
С най-голям ръст на годишна база през юни са секторите „Счетоводство, одит и финанси“ (+16%), „Административни и обслужващи дейности“ (+15%) и „Търговия и продажби“ (+11%).
Общият годишен ръст е подкрепен още от секторите „Здравеопазване и фармация“ (+8%), Логистика и транспорт (+7%), „Маркетинг и реклама“ (+1%) и „Хотелиерство и ресторантьорство“ (+0.6%)
Сектор ИТ продължава да отчита най-голям спад (-20%) в търсенето на кадри, въпреки че за първи път от началото на годината отчита ръст (+2%) на месечна база. Другите два сектора с умерен спад спрямо юни 2023 г. са „Строителство“ (-4%) и „Производство“ (-1%).
ДЯЛОВО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ
В края на второто тримесечие устойчиви лидери по брой обяви остават секторите „Търговия и продажби“ (25%) и „Хотелиерство и ресторантьорство“ (17%) и „Производство“ (15%). След тях се нареждат секторите „Логистика и транспорт“ (12%), „Административни и обслужващи дейности“ (11%), „ИТ“ (7%), „Строителство“ (6%), „Счетоводство, одит, финанси“ (4.9%), „Здравеопазване и фармация“ (4.8%), „Маркетинг и реклама“ (3%) и „Изкуство“ (1%).
РАБОТА ОТ ВКЪЩИ
Броят на предложенията за работа от вкъщи и/или дистанционна работа спада с 3% през юни и представлява 8% от предлагането. Най-голям дял от този тип предложения идва от сектор „ИТ“ (47%), следван от „Административни и обслужващи дейности“ (19%), секторите на аутсорсинг (BPO) индустрията (18%) и „Търговия и продажби“ (9%).
ПРЕДЛАГАНЕ ПО ГРАДОВЕ
Предложенията за работа през юни намаляват във всички областни градове, като най-голям спад регистрират Бургас (-14%), Варна (-12%) и Пловдив (-6%). Спадът в София е 4%, следван от Стара Загора (-3%) и Русе (-2%).
София продължава да отговаря за най-големия дял от обявите – 41%, следван от Пловдив (10%), Варна (9%), Бургас (4%), Русе (3%) и Стара Загора (3%).