Един от най-големите хостинг доставчици в света купува българския стартъп NitroPack
Американският хостинг доставчик WP Engine ще придобие българския стартъп NitroPack, съобщиха от компанията, без да обявяват стойността на сделката.
“Това придобиване бележи ключов момент за NitroPack в света на уеб трафика, събирайки в едно споделена визия за по-бърз и ефективен интернет, достъпен за все по-голяма потребителска база”, коментира Михаил Стойчев, съосновател на българската компания.
Заедно с другия съсонвоател Георги Петров Стойчев вече планира и създаването на нов стартъп, който ще се занимава с уеб оптимизация на база на изкуствен интелект и прогнозиране потребителското поведение.
Основният продукт на NitroPack е плъгин за WordPress сайтове (но има версии и за други платформи като Magento и Opencart), който увеличава скоростта на зареждане на сайта, подобрявайки потребителското преживяване.
Скоростта на зареждане е важен фактор в електронната търговия: ако сайтът зарежда твърде бавно, потенциалният купувач може да загуби интерес и да прекрати покупката си, водейки до нереализирани приходи за електронния търговец.
От NitroPack твърдят, че към днешна дата плъгинът им работи на около 220 хил. сайта по цял свят.
WP Engine, чийто основен бизнес е да предоставя хостинг за WordPress сайтове, е логичен купувач за стартъп като NitroPack. Създадена през 2010 г., днес американската компания е 14-ият най-голям хостинг доставчик в света.
WP Engine Group държи около 1.8% от световния хостинг пазар според w3techs. Това я прави равностоен конкурент на гиганти като Google и Microsoft.
За Михаил Стойчев и Георги Петров това е втора сделка от подобен мащаб в рамките на последните 5 години. През 2020 г. те продадоха на Yotpo своя стартъп SMSBump за 35 млн. долара.
SMSBump помага на електронните търговци да увеличават продажбите си като информират своите клиенти с промоционални и напомнящи SMS съобщения. След сделката двамата първоначално запазиха оперативни позиции в Yotpo, но се съсредоточиха върху развитието на NitroPack.
Първоначално замислен за Opencart, плъгинът в крайна сметка става достъпен и за собственици на WordPress сайтове. NitroPack им помага да увеличат скоростта на сайтовете си като ги оптимизира, премахва ненужни елементи, но без това да влияе съществено на потребителското преживяване.
В края на 2022 г. Стойчев и Петров окончателно се разделиха с оперативните си задължения в Yotpo, за да се съсредоточат само върху NitroPack. Същата година приходите от продажби на българското дружество “НитроПак” скачат с над 60% до 8.5 млн. лв. От тях 2 млн. лв. остават като чиста печалба.
Докато бизнесът на NitroPack набира скорост, екипът на компанията се съсредоточва върху изкуствения интелект и способността му да помага за почти моменталното зареждане на уебсайтове.
В началото на 2024 г. NitroPack представи Navigation AI: базиран на изкуствен интелект продукт, който ускорява сайтовете чрез различни алгоритми: като например предвиждайки коя ще е следващата страница, която потребителят ще зареди, на база на това какво е кликал дотогава.
Именно тези нововъведения ще са в основата на следващия стартъп на двамата съоснователи на NitroPack. “Искаме да се фокусираме върху оптимизацията отвъд WordPress – казва Михаил Стойчев. – Пътят напред е лесно за инсталиране решение, което е агностично към платформи и показва стойността от подобреното представяне на сайта в долари. Това е голям глобален проблем, на който смятаме, че сме намерили решение.”