10 училища за пример и едно решение за липсата на учители
Преди няколко месеца в моя бюлетин в LinkedIn публикувах кратък апел да включим повече национална енергия в решаването на въпроса с ниското ниво по математика на българските деца. Имаше известен ентусиазъм, имаше и коментари „математиката изобщо не е толкова важна“. Като цяло оставам с усещането, че повечето хора разбират ако не важността на математиката, то поне важността на проблема с ниското ниво на образование. И все повече хора, вярвам, започват да се чувстват мотивирани активно да помагат.
През това време постепенно бях малко по-активно въвлечен в ролята си на съветник на организацията „Образование без раници“, която има много ясна цел в тази посока – да помогне по математика на децата в 1.-7. клас, и то с конкретен инструмент – Кан Академия. Има и много други добри ресурси, но важно е, че имаме на разложение безплатна платформа с доказан глобално ефект, и то на български, за да нямаме оправдание да прекараме време у дома с децата си върху техния напредък по математика. Всеки от нас може да вложи различно време, като аз от личен опит знам, че 30-40 мин на ден с Кан Академия (и то не задължително всеки ден) правят чудеса.
Как обаче да запалим повече родители? Как повече деца да имат достъп до платформата, съчетано с лично внимание? Може ли да помогнем и на учителите, повечето от които вероятно не знаят за тази възможност?
Едно от решенията, което харесвам като идея, е директната работа с училищата. В тази посока са усилията на „Образование без раници“, която от идната учебна година ще подкрепи минимум 10 нови училища от цялата страна в интензивното въвеждане в начален и прогимназиален етап на Кан Академия. Организацията ще осигури менторска подкрепа на всеки учител, преподаващ математика, както и подкрепа с данни и анализ за решенията на учители и директори (платформата помага на учителите да персонализират преподаването и подкрепата си за ученици с различно ниво).
И тук – преследвайки по-голямата цел за вдигане на средния успех на децата в училището – се появява потенциал за значимо въздействие, който сякаш сме подценявали. Дори да няма достатъчно или достатъчно добри учители по математика (а и по другите „точни науки“), с Кан Академия може да се окаже специализирана подкрепа за часовете по математика. Училището става по-независимо от липсата на кадри в системата – особено тежък проблем в по-малки населени места, но не само там.
Вече има примери и от български училища, в които поради липсата на учител по математика, заместващ колега – преподавател по друга дисциплина – успешно води часовете по математика с помощта на Кан Академия. Тези усилия биха имали още по-значим ефект, ако „отворим“ леко входа към учителската професия и я направим достъпна за специалисти с добър математически бекграунд, но без формална диплома за учител. Това по закон все още е забранено в общообразователната подготовка, което прави невъзможно ИТ специалист или счетоводител да поеме часове по математика в малко градче, в което няма учител по математика.
Настоящият прозорец и привлечено финансиране на програмата на „Образование без раници“ позволява включването само на десет училища, но вярвам, че ще има и следващи, особено ако общините в страната се включат като институционални партньори, а още компании – като съфинансиращи партньори. Първите десет училища ще покажат много ясно какви са ефектите и смисълът за техни колеги догодина. Аз лично искрено искам да се включат и училища от малки населени места с типичните проблеми за образованието в тях. Това ще даде увереност, че може да променяме образованието на децата дори там, където изглежда да няма решение.
***
Повече за програмата „По-добри по математика с Кан Академия“ има на сайта на „Образование без раници“.