Кой се страхува от видеата в LinkedIn?
„Минало ми е времето за TikTok, нека младите си я ползват.“ Вероятно сте чували десетки пъти тази реплика, когато стане въпрос за ползване на любимата на младото поколение социална мрежа. Обикновено я изричат хора… с повече опит. Може би ще ви изненадам, но аз съм си го мислил неведнъж. Страхувам се от TikTok, както много хора се страхуват изобщо да започнат да публикуват в LinkedIn. А се оказва, че същото важи и за LinkedIn – въпреки че видеосъдържанието е споделяно средно 20 пъти повече от останалите формати, повечето потребители изпитват страх да пускат видеа.
Притеснението е ирационално, разбира се, но има сериозни основи. Очакванията са съдържанието в LinkedIn да е добре издържано и структурирано, а когато става въпрос за позициониране на лидери, критериите изглеждат още по-високи. Въпреки това превръщането на видеото в основен формат в повечето социални мрежи преобръща представите и създава социален натиск именно в обратна посока: към нискобюджетни видеа в естествена среда. За това спомагат и силно разпространените (отново под натиска на TikTok) мобилни приложения за видеомонтаж с изкуствен интелект.
Достатъчен е добър фон (шарена стена с корпоративни цветове или креативен кът в офиса) и 5 минути тишина, за да можете да предадете посланието си. Ако вече публикувате поне веднъж месечно в LinkedIn, темите няма нужда да са нови или достойни за академична титла – ползвайте своята експертиза, като вместо да публикувате текстов ъпдейт или няколко абзаца към снимка, просто ги разкажете пред камерата на телефона. За по-нередовните – помислете си кое е най-важното обръщение, което бихте искали да отправите към потенциалните си клиенти или служители, и го запишете в 3-минутно видео.
Разбира се, лесно е да се каже, много по-трудно е да се направи. Ако обаче поставите правилната основа, няма да се откажете след първото видео, убеден съм! Затова ви предлагам три правила, с които да спрете да се страхувате от видеата в LinkedIn и да ги направите неизменна част от съдържанието си. Първото правило донякъде звучи като клише – добавяйте стойност към нещо вече казано. Публикация, която сте прочели в медиите, нечий ъдпдейт в LinkedIn, под който вече сте коментирали, или в много добър случай участие в събитие или медия, където не сте имали достатъчно време да споделите всичко.
Правило 2 е посветено на разнообразието – бъдете изобретателни в подхода и поднасянето на тезите си. Едва ли някога ще забравя младежа, даващ съвети в LinkedIn за разрастване на бизнеса, докато реже ананаси за коктейл (следващия път „жертвата“ беше лайм – миксологията явно помага и на бизнес консултантите). Последното правило пък е съвсем практично – инвестирайте усилията в първите 3 до 5 секунди, защото по тях аудиторията ще прецени дали да изгледа останалите 30 секунди, 3 или дори 5 минути.
Ще завърша с една техническа причина да опитате да борите притеснението си от записване на видеа за професионалната мрежа. LinkedIn вече представиха видеофийд по подобие на TikTok, в който видеата се редуват едно под друго. До няколко месеца той вероятно ще бъде достъпен в мобилните приложения на всички потребители по целия свят, отваряйки нова вертикала за комуникация с аудиториите.
Целта на този текст е да се преборим дружно със страха си от LinkedIn видеата, затова нека си поставим предизвикателство: публикувайте поне едно видео в профила си в професионалната мрежа в рамките на следващия месец! И въпреки че това е рубрика в списание, опитайте да ме тагнете под видеото си или просто ползвайте хаштага #УспехътЕТук, за да измерим как се движим към целта.