Юли е бил вторият най-горещ месец в историята на планетата
Месец юли е бил вторият най-горещ месец в историята на планетата, съобщават от европейската програма “Коперник” към ЕС. Месецът е бил с 1.48°C над прединдустриалната референтна стойност в периода 1850-1990 г., съобщават от службата.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- През юли са регистрирани двата най-горещи дни в историята.
- Температури над средните бяха регистрирани в Южна и Източна Европа, западната част на САЩ, западната част на Канада, по-голямата част от Африка, Близкия изток, Азия и източната част на Антарктида. Температури, близки или по-ниски от средните, се наблюдаваха в Северозападна Европа, Западна Антарктида, части от Съединените щати, Южна Америка и Австралия.
- Месецът е бил и по-влажен от средното за Северна Европа и Югоизточна Турция, докато в Южна и Източна Европа останаха предупрежденията за суша.
- Арктическият морски лед е намалял повече от 2022 г. и 2023 г. – със 7% под средното ниво, макар и не толкова сериозно, колкото рекордния спад от 14% през 2020 г.
- Глобалните температури на морската вода остават на почти рекордно високи нива, като този юли са само с 0.1°C по-ниски от юли 2023 г.
АКЦЕНТ
“Коперник” обяснява това до голяма степен с високите емисии на парникови газове в икономиките, чиито индустрии все още разчитат до голяма степен на изкопаеми горива.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Още не сме приключили с температурните рекорди. Знаем, че тази дългосрочна тенденция на затопляне”, предупреждава в интервю за агенция “Ройтерс” Жулиен Никола, изследовател в “Коперник”.