Икономиката на Китай продължава да се забавя
Китайското производство продължава да отслабва за трети пореден месец, показват данните за месец юли. Знак, че икономиката на Китай продължава да се забавя. Въпреки опасенията числата сочат, че потребителският сектор се възстановява заради стимулите за домакинствата, които вече започват да дават ефект.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Данните на Националното статистическо бюро (NBS) показват, че промишленото производство е нараснало с 5.1% спрямо предходната година, което представлява забавяне спрямо темпа от 5.3% през юни и е под прогнозите на анализаторите за увеличение от 5.2%.
- За разлика от това продажбите на дребно отчитат ръст с 2.7% през юли, което е по-бързо от увеличението с 2% през юни и надминава очакванията за ръст от 2.6%.
- Допълнителни признаци на понижено търсене има при потреблението на суровини в азиатския гигант, като производството на петрол в Китай през месеца спадна с 6.1% спрямо година по-рано, а производството на необработена стомана намаля за пореден втори месец.
- Инвестициите в дълготрайни активи нараснаха с 3.6% през първите седем месеца на 2024 г. на годишна база, но също не оправдаха очакванията за повишение от 3.9% и се забавиха спрямо растежа от 3.9% през периода януари – юни.
- Като цяло според анализаторите данните засилват необходимостта политиците да въведат повече мерки за подкрепа, насочени към потребителите, вместо да влагат средства в инфраструктурата.
АКЦЕНТ
Миналия месец китайските власти сигнализираха, че ще обърнат по-голямо внимание на нов икономически модел и ще насочат стимулите към потребителите, а не към инфраструктурата и производството. Около 150 млрд. юана (20,97 млрд. долара) ще субсидират програма за търговия с потребителски стоки. Макар че правителството все още цели растеж от около 5% през тази година, анализаторите се опасяват, че световната производствена сила е навлязла в продължително икономическо неразположение, подобно на това в Япония през 90-те години на миналия век.Това предполага, че за съживяването на растежа може да са необходими по-смели реформи.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
През последните три години кризата в сектора на недвижимите имоти се отрази тежко на потребителските разходи. В пика си секторът представляваше една четвърт от икономиката. Отделни данни от четвъртък показват, че цените на новите жилища в Китай са намалели с най-бързия темп от девет години насам през юли
Растежът на брутния вътрешен продукт на Китай също се забави. По данни на NSB – до 4.7 на сто през второто тримесечие на годината. Това е най-бавният ръст от първото тримесечие на 2023 г. насам.