Топ 10 на най-добрите градове в света за работа по време на ваканция
Търсите ли място, където можете да комбинирате работа и почивка? Не търсете повече. Унгарската столица Будапеща оглави списъка на най-добрите градове в света за работа и ваканция или т.нар. „workcation“, съставен от оператора на гъвкаво и хибридно работно пространство International Workplace Group.
Резултатите се основават на вътрешни изследвания, както и на констатации от проучване, проведено сред 1000 хибридни офис служители по целия свят.
Хибридната и дистанционна работа, която набра популярност по време на Covid-19, тъй като бизнесите по света временно затваряха офиси, за да отговарят на здравните стандарти, се превърна в постоянна договореност за много компании.
Броят на хората, работещи от вкъщи, се е увеличил пет пъти между 2019 г. и 2023 г., а 40% от служителите в САЩ в момента работят дистанционно поне един ден в седмицата, според доклад, публикуван от Станфордския институт за изследване на икономическата политика.
„Благодарение на облачната технология, която може да бъде навсякъде по света, при условие че има налична висококачествена интернет връзка… не е чудно, че все повече и повече хора възприемат идеята за комбиниране на работа с пътуване, независимо дали е за няколко дни до края на ваканцията или няколко месеца като дигитален номад“, каза Марк Диксън, основател и главен изпълнителен директор на International Workplace Group.
Според доклада на IWG 84% от хибридните работници или са удължили, или биха обмислили удължаване на ваканция, за да работят дистанционно, докато 75% казват, че „свободата да могат да работят отвсякъде повишава удовлетворението от работата им“.
Докладът на IWG сравнява 30 града в световен мащаб, като ги оценява по скала от 10 в следните категории:
- климат
- култура
- настаняване
- транспорт
- храна
- издръжка (разходи за едно кафе)
- щастие
- широколентова скорост
- устойчивост
- наличие на гъвкави работни пространства
Тези критерии бяха избрани, за да „помогне да се измери колко удобна или благоприятна ще бъде околната среда в чужбина, особено когато се вземат предвид работните отговорности“, каза Диксън пред CNBC.
„В допълнение към основните изисквания за обитаване (настаняване, транспорт и храна и т.н.), има важни съображения, които могат да окажат значително влияние върху производителността на работника, като широколентов достъп и наличието на гъвкави работни пространства“, каза той.
Будапеща оглави тазгодишния списък, осигурявайки високи резултати в категориите за настаняване (9.5/10), транспорт (9.5/10), устойчивост (8.5/10) и широколентова скорост (8/10).
Унгарската столица е „известна с класическата си архитектура, привличаща около 12 милиона международни туристи годишно и може да се похвали с над 200 музея и галерии, оживени квартали и изобилие от зелени площи, което я прави идеален избор за цифрови номади,“ според доклада.
Ето как изглежда топ 10:
- Будапеща
- Барселона
- Рио де Жанейро
- Пекин
- Лисабон
- Ню Йорк
- Сингапур
- Джакарта
- Ел Ей
- Милано