Винопроизводителите очакват с 30% по-нисък добив на грозде заради жегите у нас
30%. С толкова по-нисък ще е добивът на българско грозде през тази година в сравнение с миналата. Основната причина – по-високите температури и по-голямата суша, които се отразяват пагубно на винопроизводството не само у нас, но и в Европа.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Екстремното време заплашва производството на винарските изби в Южна Европа, показва проучване на Международната организация по лозарство и винарство. Данните показват, че световното производство на вино регистрира спад от 10% през 2023 г. до 237.3 млн. хектолитра, което е най-ниското ниво от над 60 години.
- По-слабото производство и по-трудните производствени условия повишават разходите на потребителския пазар, който и без това е чувствителен към цените. Потреблението на вино е намаляло с 2.6 % на годишна база през 2023 г., достигайки най-ниското си ниво от 1996 г. насам, поради по-високите разходи за производство и дистрибуция, които са довели до по-високи цени за потребителите, показват оценките на Международната организация за лозя и вино.
- Тенденцията у нас не е по-различна. По данни на Министерството на земеделието общото производство на грозде за 2022 г. е 161 720 тона, като се очаква през тази година това число да е по-малко.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Основната причина е сушата. Климатът в България през последните три години се затопля, което се отразява зле на реколтата – гроздето не може да се развие и е изключително леко. Това дава нисък рандеман – колко литра вино могат да бъдат произведени от определено количество грозде. Слънцето изсушава гроздето, в резултат на което имаме дребни зърна, нисък рандеман. Освен това почвата е изключително суха и на 60-70 см под земята няма вода. Има стопанства с поливни системи и сондажи, но няма вода. Тази тенденция бе налице и миналата година, но се засилва все повече. Добивът на реколтата ще е с около 30% по-нисък, в сравнение с миналата”, заяви за Forbes България Евгени Харамлийски, изпълнителен директор на “Домейн Бойар” и член на управителния съвет на Националната лозаро-винарска камара.
АКЦЕНТ
Всичко това се отразява негативно на цените на пазара. Производството на винено грозде в България през последните две-три години значително намалява и се усеща сериозен недостиг. Затова и цените на виненото грозде нараснаха значително – тази година цените са с 20% по-високи в сравнение с миналата година, допълва Харамлийски.
Това, по думите му, се отразява на продажбите – потребителите стават по-разумни и се наблюдава стагнация в консумацията.