Инфлацията в еврозоната падна под целта на ЕЦБ от 2%
Инфлацията в еврозоната е спаднала под целта на ЕЦБ от 2% през септември, според оценка на “Евростат” – статистическата служба на ЕС. Този спад идва за първи път от средата на 2021 г., което затвърждава и без това солидните аргументи за намаляване на лихвените проценти на Европейската централна банка през този месец.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Инфлацията се е забавила до 1.8% през миналия месец. Това е спад с 0.4 на сто спрямо отчетените 2.2% през август.
- Очаква се най-високия годишен темп на инфлацията да бъде в сектора на услугите – 4.0% спрямо 4.1% през август, следван от този на храните, алкохола и тютюна – 2.4% спрямо 2.3% през август.
- Инфлацията остава най-висока в Белгия – 4.5%, което е ръст с 0.2% спрямо регистрираните 4.3 на сто през август. Следват Нидерландия (3.3)%, Естония (3.2%), Гърция и Хърватия (3%).
- Най-ниска за септември е инфлацията в Ирландия (0.2%), Литва (0.4%), Словения (0.7%), Италия, Люксембург и Финландия (0.8%).
АКЦЕНТ
Данните на “Евростат” се оказаха по-добри от прогнозите на анализаторите. Намалението се дължи предимно на спада на енергийните разходи, докато цените на неенергийните промишлени стоки се повишиха само с 0.4% в сравнение с предходната година.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Забавянето на инфлацията в еврозоната означава, че вече има повече причини да се обоснове намаляване на лихвения процент на заседанието на ЕЦБ през октомври”, заяви шефът на финландската централна банка и член на УС на ЕЦБ Оли Рен, цитиран от агенция “Ройтерс”.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Не се изключва възможността Европейската централна банка да предприеме още едно облекчение на лихвените проценти в края на годината. В крайна сметка досега Управителният съвет винаги е уверявал, че за да предприеме последващи стъпки към намаление на лихвените проценти, водещи ще бъдат данните за индекса на потребителските цени и пазара на труда.
В началото на седмицата президентът на ЕЦБ Кристин Лагард даде най-ясния досега сигнал, че предвид оптимистичните тенденции в движението на цените може да се стигне до ново намаление по-късно този месец. Доскоро не се очакваше толкова бързо последващо понижение на лихвите, но мрачната поредица от данни за растежа, умереният натиск върху заплатите и показанията за инфлацията, които са под прогнозите на самата ЕЦБ, увеличиха необходимостта от допълнителни облекчения, които да подкрепят растежа.
Следващото заседание, на което ще бъде обсъдена паричната политика в еврозоната, е на 17 октомври.