ВЕИ ще задоволят почти наполовина глада за енергия до края на десетилетието
Възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) са на път да задоволят почти половината от световното търсене на електроенергия до края на това десетилетие, става ясно от доклад на Международната агенция по енергетика.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Политиките в подкрепа на зелената енергия и благоприятните икономически условия ще доведат до ръст на световния капацитет за производство на електроенергия от възобновяеми източници в следващите няколко години до края на това десетилетие.
- Глобалните доставки ще се равняват приблизително на сегашния общ енергиен капацитет на Китай, Европейския съюз, Индия и САЩ.
- Според доклада в периода 2024-2030 г. светът ще добави над 5 500 гигавата (GW) нов капацитет за възобновяема енергия – почти три пъти повече, отколкото в периода 2017-2023 г.
- Смята се, че само фотоволтаиците ще отговарят за 80% от този ръст.
- Китай ще отговаря за почти 60% от всички инсталирани мощности за възобновяеми източници в света до 2030 г. Това би направило Пекин дом на почти половината от общия капацитет за възобновяема енергия в света до края на това десетилетие.
- Според прогнозата възобновяемите енергийни източници са на път да генерират почти половината от световната електроенергия до 2030 г., като делът на вятърните мощности и фотоволтаиците ще се удвои до 30%.
- Очаква се делът на възобновяемите енергийни източници в крайното потребление на енергия да нарасне от 13% през 2023 г. до почти 20% през 2030 г.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Възобновяемите енергийни източници се развиват по-бързо, отколкото националните правителства очакват. Това се дължи не само на усилията за намаляване на емисиите или за повишаване на енергийната сигурност, но и на факта, че днес възобновяемите енергийни източници са най-евтини. Този доклад показва, че ръстът на ВЕИ, особено на слънчевата енергия, ще преобрази електроенергийните системи в целия свят през това десетилетие”, заяви изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.
КОНТРА
Ръстът обаче не съответства напълно на целта, поставена от близо 200 правителства по време на конференцията за изменението на климата COP28 през декември 2023 г. Тогава лидерите постигнаха съгласие за утрояване на световния капацитет за възобновяема енергия през това десетилетие, но докладът на МАЕ прогнозира, че до 2030 г. глобалният капацитет ще достигне 2.7 пъти по-висок. Според анализа на МАЕ пълното постигане на целта за утрояване е напълно възможно, ако правителствата се възползват от възможностите за действие в близко бъдеще. Това включва мерки за интеграция, като например увеличаване на гъвкавостта на електроенергийната система.