SpaceCrowd е новата краудфъндинг платформа на БФБ
Българска фондова борса (БФБ) продължава се развива в посока на предоставяне на нови услуги за инвеститори и компании, като най-новата от тях – краудфъндинг платформата SpaceCrowd бе представена днес. Тази услуга ще даде възможност на компании, които още нямат качества да се листнат на пазара за малки и средни компании beam, да могат на набират средства предимно от индивидуални инвеститори.
Краудфъндинг или колективно финансиране е една от формите за набиране на средства от компании, които стават все по-популярни в последните години. Това наложи и създаването на специален регламент на ЕС, който е в сила от 2022 г. На базата на този регламент и транспонирането му в българското законодателство, вече и български компании навлизат в тази пазарна ниша.
Платформата SpaceCrowd (търговското наименование за услугата, предоставяна от дружеството “Колективно финансиране” АД) е разработена от БФБ и Централен депозитар в партньорство с инвестиционни посредници, и е лицензирана от Комисията за финансов надзор през ноември 2023 г. “Пазарът beam показа, че в България има интерес от страна на инвеститорите към стартъп компании, но някои от тях не са достатъчно израснали, за да покрият критериите на този пазар”, каза изпълнителния директор на БФБ доц. д-р Маню Моравенов при представянето на платформата.
Според него чрез новата платформа средства могат да набират компании, които са в ранна фаза, но имат потенциал развитие и за привличане на инвеститори, като малко не им достига за да покрият изискванията за beam. Според проучванията на екипа на борсата фокус група могат да бъдат компаниите, които търсят финансиране между 200 хиляди и 1.5 млн. лв. Европейският регламент позволява чрез такива платформи да бъдат набирани до 5 млн. лв.
Засега чрез SpaceCrowd могат да набират средтва само акционерни дружества, които увеличават капитала си с акции. На следващ етап се предвижда да има възможност за финансиране чрез облигации и заеми. На този първи етап инвеститори могат да бъдат клиенти на инвестиционни посредници, но бъдещите планове включват отваряне за всички клиенти, без ограничения.
За да се присъединят към платформата, компаниите подават кандидатура през форма на сайта. Изискваните документи включват основен информационен документ, бизнес план, финансови отчети, както и оценка на компанията от лицензиран консултант. За всяка компания се създава профил с целева сума, минимална сума за успех, цена на акция и срок на кампанията. Очаква се набирането на капитал да става за срок от 4 до 6 седмици.
“Започваме официални преговори с поне три компании, които до момента са заявили интерес и очакват официалния старт на платформата. Вярваме, че през второто тримесечие на тази година ще се появи първата компания, която ще набира средства по този начин”, допълни Моравенов.
Потенциалните инвеститори ще се регистрират на платформата чрез инвестиционен посредник, на когото са клиент. Инвестирането ще може да става чрез портфейла в посредника или чрез банков превод. Предвидена е и възможност за оттегляне на инвестицията до 4 дни след покупката.
До момента в България компании можеше да използват краудфъндинг за набиране на капитал чрез регионалната платформата SeedBlink. В КФН са лицензирани и регистрирани общо 4 български доставчици на услуги за колективно финансиране: “Колективно финансиране” АД, “Афранга” ЕООД, “Пейшънт кепитъл” ООД и “Пропъртипиърс” ООД.