Как дигиталното студио за шрифтове Fontfabric стана водещо име в креативния бизнес
Fontfabric Type Foundry набира световна популярност още в самото начало на развитието си. 16 години по-късно основателят на студиото вярва, че компанията му допринася за самочувствието на хората в страната
Креативността на Светослав Симов тече в две направления още откакто е дете. От една страна, умее да чертае, прави с лекота разрези на геометрични фигури и има визия за работа с пространство. В същото време обича да рисува. Въпреки това той от малък знае, че не иска да бъде архитект или художник, нито да изпълни очакванията на баща си, който го записва на уроци по математика с идеята един ден да бъде в държавната администрация. Вместо това Симов мечтае за свой компютър, на който да твори и да изкарва прехраната си. Казва на баща си, че иска да бъде дизайнер.
Днес Симов (40) ръководи дигиталното си студио за шрифтове Fontfabric, което за своите 16 години съществуване се утвърждава като едно от най-изявените имена в индустрията с широкия си спектър от типографски услуги и експертиза. Компанията стои зад познати шрифтове като Pantone, Muller и Nexa, а създателят є е виждал работата си по цял свят, включително на тениските на националния футболен отбор на САЩ и сред компании като Nike, Hyundai, Lipton, Shutterstock и Nestlѓ.
„Аз имах и двете жилки – на изкуството и на чертежите, и тези две неща се събраха в шрифта – казва той. – Трябва да имаш вкус, за да построиш буквата, но от друга страна, трябва да разбираш от разстояние, от пропорции, от тясно, широко, високо…“
Професионалният път на Симов започва, когато той се мести в София през 2004 г., за да учи инженерен дизайн в Техническия университет. Там обаче не му предоставят нужните условия по отношение на работа със софтуер, която той счита за основна за всеки дизайнер. „Аз трябваше да придобия тези умения на практика, но в университета не ми казаха: „Ето ти компютър и хора, по-старши от теб, от които да се учиш“, казва той. Вместо това, когато има идеи, с които иска да участва в конкурс, Симов рисува на ръка.
Когато става второкурсник, баща му изпълнява обещанието си да му купи компютър и Симов започва да се учи на програми като CorelDRAW. Впоследствие си намира и първата работа като дизайнер, за която създава голямо количество векторен клипарт и подобрява уменията си в графичната обработка. Постепенно започва да му харесва да си играе с форми и създава първите си шрифтове. „Това бяха т.нар. дисплейни шрифтове, които изглеждат примерно като триизмерен куб, който става на буква“, казва той.
До 2008 г. умът му вече е обсебен от новото му занимание. В края на всеки работен ден Симов се прибира и изпива две енергийни напитки, за да може да прави шрифтове до сутринта. „За почивки или клубове въобще не съм мислил – казва той. – Работа, работа и в свободното време друга работа. Това беше животът ми.“
Затова през ноември същата година Симов създава сайта на Fontfabric. Качва работата си в магазина на MyFonts – онлайн дистрибутор на шрифтове, а през декември 2009 г. неговият Uni Sans влиза в нюзлетъра на компанията. Това го издига до второ място в листа на бестселърите, оглавяван от емблематичната Helvetica. Продажбите заваляват, поставяйки началото на динамичното развитие на Fontfabric Type Foundry.
Първите шест години основателят работи сам. „Тогава си бях всичко – уеб дизайнер, създател на съдържание, копирайтър, визуален дизайнер, шрифт дизайнер, общо взето one-man show“, казва той. „Не съм имал помощ от други хора просто защото бях тотално обзет да си правя всичко сам.“ До 2013 г. Симов активно създава част от бестселърите на компанията, за някои от които колаборира с други дизайнери.
Типичния шрифт, който става популярен и се продава добре, той описва като четим, с широк спектър на употреба. Според него периодът 2010–2016 г. се оказва динамичен за създаването на повечето шрифтове, които формират класацията на „Най-продавани“ днес. „Повечето нови шрифтове почти не влизат в нея – има възможност, но е много по-трудно, поради голямото изобилие“, казва Симов.
С растежа на приходите, през 2014 г. предприемачът започва да инвестира в хора и да акумулира знания, което му дава гориво да обогатява портфолио си. Това, което отличава марката от конкуренцията от ден първи, е презентацията, на която Симов набляга. За да вдъхнови зрителите, той представя работата си „апетитно“ в среда – с текстура, върху градиент или пък на обложката на списание. „В днешно време всички трябва да презентират много добре, но тогава хубавите презентации не бяха често явление – казва той. – Практиката включваше изобразяването на шрифта върху т.нар. черно-бели спесимени, които позволяват разпечатката му върху разпространен формат.“
Хубавото съдържание, с което потребителите могат да взаимодействат, на свой ред подпомага компанията да стане популярна. Във Facebook студиото бързо набира последователи, които към момента са 192 хил. „Тогава оцеляваше този с по-доброто съдържание и имаше много повече трафик от социалните мрежи“, казва Симов.
Забелязан от основателите на Behance, платформа за представяне на креативна работа, той изгражда взаимоотношения, които носят трафик към уебсайта на компанията. „В момента, в който пуснехме нещо ново, бяхме автоматично на първата страница на платформата – казва Симов. – Тогава тя не беше така сегментирана и се равняваше на корицата на списание.“
Качествените безплатни шрифтове, които Симов прави, също допринасят значително за разрастването на Fontfabric. Освен на кирилица и латиница, компанията днес поддържа и „по-екзотични скриптове“ и може да предложи пакет на езици като гръцки, арабски и лаоски. „Ако някоя компания каже: „Искаме нашият шрифт да се чете на всички тези езици“, има начин да им го предоставим като продукт – казва Симов. – Това, разбира се, е супер, но ни трябваше време, за да стигнем дотук.“
В настоящето екипът на студиото се състои от 16 души, които разработват шрифтове основно за Северна Америка и Европа, а част от поръчките идват и от Индия, Бразилия, Япония и Китай. Клиентите на Fontfabric са както компании и глобални агенции за дизайн, така и фрийлансъри. „Имали сме най-разнообразни клиенти като естество на бизнеса – казва Симов. – Това е хубавото на шрифта – на всички им трябва.“
Работата с клиенти във Fontfabric обикновено започва с обстойно проучване. Целта е направата на шрифт, съобразен с целевата аудитория на съответната компания, който да не я обезличи в конкурентна среда. „Трябва да държиш баланса, в който правиш нещо уникално, което говори за бранда, но и съвпада с естеството на бизнеса“, казва Симов.
Както той пояснява, шрифтът се категоризира като вид софтуер в правната среда, който изисква съответното лицензиране. По тази причина основна част от дейността на Fontfabric е насочена към идентифициране на бизнесите, които използват техните продукти без лиценз. „Това е малко сложна материя и ако бизнесите нямат хората, които да ги консултират и да им купят правилните лицензи, те са в опасност. Ние сме добронамерени и комуникираме първо с тях“, казва Симов.
През годините предприемачът често става свидетел на изненадата на клиентите си, когато разберат, че Fontfabric е фирма с българска собственост. Надява се, че занапред ще се гледа с все по-добро око на локалните компании, които имат добри практики и не по-малък успех в сравнение със западните си конкуренти. „Откровено казано, работим от държава, която няма най-цветущото реноме на международната нива, за да имаме нивото на доверие и добър старт в преговорите, каквито може би бихме имали, ако бяхме от някоя западна държава например“, казва Симов.
От самото начало компанията се развива изцяло органично и без външно финансиране, като за 2023 г. „Фонтфабрик“ генерира над 3.5 млн. лв. За онлайн продажбите до 2022 г. фирмата разчита на Monotype Imaging и на сайтовете, които гигантът притежава, а от две години насам клиентите на студиото могат да закупят шрифтове и директно от уебсайта му.
На дневен ред за Симов е активната разработка на бизнес звеното на компанията. Като лидер, той се старае да бъде полезен първо за себе си, за да може да помага и на служителите си. „За да имаш най-доброто взаимодействие с хората и те да споделят най-доброто от себе си с теб, трябва да ги предразположиш – казва той. – Затова една от основните ми грижи е да следя хората как са, с какво отношение са, как си комуникират, как си взаимодействат…“
Освен това предприемачът иска да позиционира компанията „не просто като производител на шрифтове по поръчка“. „Придаваме стойност, като пуснем някакъв интересен шрифт с кирилица примерно за Деня на народните будители, който е официалният ни празник като шрифтосъздатели – казва Симов. – Последният ни шрифт, който е безплатен за комерсиална и за некомерсиална употреба, е много красив и има историческо наследство.“