Лек спад на безработицата през 2024 г., но проблемите остават
Лек спад на безработицата през 2024 г. показват данни на Националния статистически институт. Проблемите през пазара на труда обаче остават.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Коефициентът на безработицата намалява с 0.1 на сто на годишна база и е 4.2% през 2024 г., сочат данните на НСИ.
- През 2024 г. безработните лица са 127.4 хил., от които 71.4 хил. (56.0%) са мъже и 56.1 хил. (44.0%) – жени. Коефициентът на безработицата е 4.4% при мъжете и 3.9 на сто при жените.
- Икономически неактивните лица на възраст 15 – 64 навършени години са 1.03 млн. души, като коефициентът на икономическата неактивност в тази възрастова група е 26 на сто.
- Над половината от безработните са със средно образование – 53.6%. 14.2% от хората без работа са с висше образование. Безработните с основно или ниско образование са 32.2%. Относителният дял на рано напусналите образование и обучение от населението на възраст 18 – 24 навършени години е 8.2%.
- Най-голям е делът на заетите в сектора на услугите, където работят 1.96 млн. души (67.1% от заетите).
АКЦЕНТ
Относителният дял на продължително безработните лица от всички безработни е 51.6%, а коефициентът на продължителна безработица е 2.1%. И макар че коефициентът на безработица от 4.2% е сравнително нисък, високият дял на дългосрочно безработните показва структурни проблеми на пазара на труда.
ПАЗАР НА ТРУДА В РЕЖИМ НА БЕЗТЕГЛОВНОСТ
С намаляването на броя на младежите в работна възраст и повишаването на дела на хората на възраст 55-64 години сред заетите демографските промени стават все по-очевидни. Делът на заетите лица на възраст 55-64 години достига 69.9%, докато коефициентът на заетост за населението на възраст 15 и повече навършени години е 53.2%, което е ясен индикатор за застаряващото население на България.
Секторът на услугите (67.1% от заетите) доминира пазара на труда, но индустриалният сектор (28.1%) и селското стопанство (4.8%) остават критично важни за икономиката. Преходът към по-устойчиви технологии и зелена икономика ще създаде нови работни места, но ще изисква и преквалификация на работната сила, особено в тези сектори.
Проблемите на пазара на труда всъщност са основна пречка пред развитието на бизнеса. Липсата на квалифицирана работна ръка може да ограничи ръста на компаниите и да свие инвестициите, предупреди за Forbes България Йонко Чуклев, член на Управителния съвет на Българската стопанска камара и зам.-председател и основател на сдружение “Професионална асоциация по роботика и автоматизация“ (PARAi).
Проблемът се обостря допълнително заради огромния брой българи, които нито учат, нито работят – над 1 млн. души в трудоспособна възраст.