Всички новини от годишната конференция на Google
С фанфари приключи годишната конференция на Google I/O 2025. Напълно очаквано, компанията обяви редица AI иновации в цялото портфолио на технологичния гигант.

Gemini
Над 400 млн. са активните потребители месечно в Gemini. Числото обяви генералният изпълнителен директор на Google Сундар Пичай – сигнал за успеха на чатбота на технологичния гигант, който получава редица ъпдейти.
Компанията пуска още тази седмица за всички потребители на iOS и Android Gemini Live – функция, която позволява взаимодействие в реално време с асистента за изкуствен интелект чрез камера и споделяне на екран. Google казва, че Gemini Live ще започне да се интегрира по-дълбоко и в други приложения на компанията през следващите седмици, включително Google Maps, Google Calendar и Google Tasks.
Чатботът се предлага и с абонаментен план Gemini Ultra, който засега е наличен само в САЩ, но дава най-високо ниво на достъп до AI приложенията и услугите на Google. Цената му е 249.99 долара на месец и включва инструмента за генериране на видео Veo 3 на Google, новото приложение за редактиране на видео Flow на компанията и Gemini 2.5 Pro Deep Think – “усъвършенстван“ модел, който може да разсъждава.
Абонатите на AI Ultra получават също така достъп до чатбота Gemini на Google в Chrome, агенти, задвижвани от технологията Project Mariner на компанията, YouTube Premium и 30 TB място за съхранение в Google Drive, Google Photos и Gmail.
Veo 3, Flow и Imagen 4
Google обяви Imagen 4 – най-новата версия на своя инструмент за генериране на изображения с помощта на изкуствен интелект, който според компанията е по-добър в генерирането на текст и предлага възможност за експорт на изображения в повече формати. Според Google Imagen 4 е по-бърз в генерирането на изображения от предшественика си Imagen 3, като в близко бъдеще компанията планира да повиши скоростта до 10 пъти. Imagen 4 може да изобразява дребни детайли като тъкани, водни капки и животинска козина, работи добре както с фотореализъм, така и с абстрактни стилове.
Следващото поколение инструмент за генериране на видео с помощта на изкуствен интелект Veo 3 на Google, позволява едновременно генериране на картина и звук, а по-старата версия Veo 2 вече разполага с инструменти като контрол на камерата и премахване на обекти. Google твърди, че Veo 3 може да генерира звукови ефекти, фонови шумове и диалози, като освен това подобрява качеството на кадрите. Veo 3 е на разположение от вторник в приложението Gemini на Google за абонати на плана Ultra.
Google пуска и ново приложение за създаване на филми, наречено Flow. Инструментът използва Veo, Imagen и Gemini за създаване на осемсекундни видеоклипове, генерирани с помощта на изкуствен интелект, въз основа на промптове или изображения.
Project Mariner и Project Astra
Project Mariner е експериментален AI агент на Google, който може да използва и навигира уебсайтове вместо потребителя. Целта му е да автоматизира задачи като търсене на информация, попълване на формуляри и онлайн пазаруване. Google твърди, че е обновила значително начина на работа на Project Mariner, който вече може да поема близо 10 задачи едновременно. Освен това Mariner може да запомня задачи и да ги изпълнява автоматично в бъдеще.
В момента Project Mariner е достъпен за абонати на Google AI Ultra, но Google планира да разшири достъпа до повече потребители и разработчици съвсем скоро.
Project Astra е друг експериментален AI асистент на компанията, който бе представен за пръв път по време на годишната конференция на компанията през 2024 г. През 2025 г. Google разширява функционалностите му, като го интегрира в Gemini Live и Google Search. Инструментът комбинира глас, видео и текст и може да взаимодейства в реално време с потребителите. Project Astra вече може да използва камерата на телефона, за да “вижда“ обектите наоколо, но най-новият прототип ще му позволи да изпълнява задачи от името на потребителя, дори и да не бъде помолен изрично.
В момента от компанията работят върху създаването на умни очила Project Astra с партньори, сред които Samsung и Warby Parker, но все още няма определена дата за пускането им на пазара.
AI Mode
AI Mode е нова функция в Google Search, която използва изкуствен интелект за по-задълбочени и персонализирани търсения. Вместо традиционното показване на линкове, AI Mode анализира запитванията и представя комплексен отговор, базиран на информация от различни източници. AI Mode комбинира данни от множество сайтове, за да предостави по-добри резултати, дава възможност за последващи въпроси и може да обработва текст и изображения.
Функцията AI Mode вече е налична в САЩ, като предстои достъпът да бъде разширен. Това лято Google ще тества нови функции, като например подобряване на търсенето и генериране на финансови графики. През следващите месеци ще бъде въведена и възможността за пазаруване в режим AI Mode.
Beam 3D
Google Beam е нова AI-базирана платформа за 3D видео комуникация. Тя е наследник на Project Starline и използва изкуствен интелект за създаване на реалистични 3D видео разговори, без нужда от специални очила или VR устройства.
Според компанията това е “почти перфектно” проследяване на движенията на тялото със скорост 60 кадъра в секунда. Освен това Beam предоставя и превод в реално време при разговори в Google Meet.