Деян Михов: Между финансите и нюансите
Вървейки по улиците на централен Лондон, в един слънчев есенен следобед на 2015 г., точно приключил работа, финансистът Деян Михов, тогава на 29 години, забелязва магазин за художнически аксесоари. Претрупаните витрини с четки, бои, платна, палитри силно го привличат. От доста време той има усещането, че трябва да разнообрази ежедневието си с нещо по-творческо.
„Влязох и много категорично попитах: „Как мога да смесвам маслени бои?“ Продавачите бяха вежливи, обясниха ми в детайли и след около половин час си тръгнах с пълен комплект за рисуване.“
Така започва новото хоби на Деян Михов, което впоследствие прераства в изложби, благотворителност, бизнес. Преди тази случка той не се е докосвал до четката. Животът му винаги е бил свързан с числа, математика, пари, финанси, акции.
Как обаче ставаш художник на 29 години и успяваш да пробиеш? Търся отговора лично от Деян Михов, с когото разговарям онлайн. Той е с четка в ръка на уединено място за рисуване в дома си в Сингапур, където от година и половина живее, работи и твори. Добре сложен, с поддържана брада, говори с лек акцент, а думи като трейдинг, стокс и инвестмънтс са в речника му непрекъснато, но мисълта му на български тече гладко.
„В детските години мечтаех да се занимавам с нещо креативно. Баща ми, леля ми и баба ми, които бяха математици, ми казаха „започни с математика, след това всичко ще се подреди“. Така и стана“, спомня си Михов откога е открехната вратата за творчество.
Той е роден в Свиленград, където завършва гимназия с профил математика. На 18 заминава да учи Международен бизнес мениджмънт в Хагския университет в Нидерландия и оттогава не се е прибирал в България за повече от две седмици, с което с леко притеснение обяснява акцента. Учейки върху специалността, започва да развива добри познания по мениджмънт, маркетинг, управление на човешки ресурси. Но най-интересни са му финансите. „Мислех си, че това е нещо, от което винаги имаш нужда и което може да ти помогне и в личния живот при управление на собствените ти пари“, разказва Михов.
Решава да задълбочи познанията си, грабва открила се добра възможност да замине за Щатите на разменна програма в California Institute of Finance. Единият от курсовете там слага началото на неговия бъдещ път. В него е с мениджъри и директори в банки, инвестиционни къщи, фондове. „Опитът, който натрупах, хората, с които създадох контакти, бяха безценни“, споделя Михов.
Връщайки се в Нидерландия, отива от университета на стаж в ING, огромна корпорация, занимаваща се с банково дело, застраховане, пенсионно осигуряване. Месец след началото на стажа удря глобалната финансова криза. „Компанията беше в три огромни кули, след 6 месеца две от тях вече бяха пусти“, описва ситуацията Михов. „Един от директорите ми каза:
ВЪПРЕКИ ЧЕ СВЕТЪТ СЕГА ИЗГЛЕЖДА МНОГО СИВ, ЗА ТЕБ ТОВА ЩЕ Е ЕДНО ОТ НАЙ-ДОБРИТЕ ОБУЧЕНИЯ. И БЕШЕ МНОГО ПРАВ
Сблъсквайки се с предизвикателствата във финансовия свят, Деян Михов осъзнава, че много добре се справя в трудни ситуации, става все по-уверен, че тук е бъдещето му. Предприема следващия ход към целта си – записва да учи инвестиционно управление във финансовата столица на Европа – Лондон.
Паралелно с това започва работа в Citi Bank, в отдел за търговия с акции, основно азиатски. Професионализмът на Михов е забелязан и не след дълго получава предложение, на което не може да откаже. Златна оферта идва от инвестиционен фонд M&G Investments, част от Prudential, който по онова време управлява 200 млрд. паунда. Започва работа в отдел, занимаващ се анализ на инвестиции, стоковата борса, фондове, структурирани продукти. Работи основно с частни активи, инфраструктурни финанси и финанси по проекти. Става част от огромна сделка – неговият фонд придобива за 1.5 млрд. паунда бизнеса във Великобритания на френския гигант Veolia Water. „Участвах в цялата верига на сделката, което беше изключителен опит за мен“, спомня си младият финансист.
Взима максимума от тази компания и решава да смени работата. През 2013 г. става мениджмънт консултант в Accenture, където работи пряко с големите банки UBS, Credit Suisse, JP Morgan. Основният му фокус са анализите на стратегии, изследването на основни тенденции в сферата на финансовите услуги и цялостната конкурентна среда. Най-голямото предизвикателство е как тези анализи да послужат за конкретни работещи решения в компаниите и за бъдещото им развитие. Работи за Accenture малко над година и половина и осъзнава, че вече има достатъчно опит, за да се пробва да се занимава със стратегии.
ТАКА ПРЕЗ 2015 Г. ЗАПОЧВА РАБОТА в Standard Chartered Bank – британска мултинационална компания за банкови и финансови услуги със седалище в Лондон. Управлява мрежа от над 1200 клона и търговски обекта в над 70 държави. Активите на Standard Chartered Bank надхвърлят 720 млрд. долара в края на 2019 г. С богатия си вече опит Михов е назначен за заместник директор на отдела за бизнес стратегии и планиране на банката. Първата му задача, с която се нагърбва, е с екипа си да изготвят цялостна стратегия за развитие на дружеството под ръководството на новия изпълнителен директор Бил Уинтърс.
„Това беше доста тежка задача, но и работата ми доставяше истинско удоволствие. Занимавах се със стратегическо планиране – нещо, за което бях мечтал“, казва той и допълва, че с екипа са разработили и много работещ план за съкращаване на разходите на банката с около 3 млрд. долара за три години.
Точно по това време Михов открива и споменатото вече магазинче за рисуване. „Исках да се разнообразя. В света на финансите все повече започна да ми липсва канал за креативност. Всичките ми познати бяха от финансите, исках да надникна как е и в другата част на света“, разказва Михов.
След като се сдобива с пълния комплект за рисуване, започват първите опити с четката. „Нямах мисъл какво точно да правя. Пробвах да нарисувам нещо за себе си, за дома ми. Първата картина беше прекалено лоша и я унищожих, но съм си я снимал да ми показва откъде съм тръгнал. Опитвах се да правя детайл, без да съм се научил как да разреждам боите.“ Впоследствие установява, че въпреки че маслените бои са по-трудни за работа, дават по-голяма свобода за манипулиране. „Като нарисуваш нещо с тях, още няколко дни, ако не и седмица, може да коригираш, когато боята не е засъхнала. Ако е акварел, засъхва на момента.“
Първоначално практикува хобито си един-два пъти месечно, но с усвояването на техниката започва все по-често да посяга към четката. Докато говори по работа с един от директорите на UBS, се разбира, че той е основател на клуб за начинаещи артисти. „Стана дума кой какво е правил през уикенда и аз му казах, че съм започнал да рисувам. Той много се изненада и ме покани да стана част от неговия клуб“, спомня си случайната случка Михов. Така се среща с други художници, обменят опит и най-вече картините му виждат бял свят.
Същевременно с това кариерата му във финансовата сфера се ускорява. Успешните проекти Standard Chartered Bank го издигат в йерархията и през 2018 г. става директор частно банкиране, където работи само с най-висок клас клиенти в Лондон. Създава много контакти, които му отварят врати и за любимото му занимание в свободното време.
На парти се запознава с друг важен за неговото хоби човек, също основател на клуб, но за по-напреднали. Михов му показва някои от картините си. „Разгледа ги и много хареса последната, която бях нарисувал. Бях я кръстил Fame („Слава“ на български). Идеята на картината беше как популярността в социалните мрежи става нова религия. Един вид как всеки се опитва да стане популярен“, разказва той.
Основателят на клуба е толкова впечатлен от това произведение, че моли начинаещия художник да му разреши да я изложи. Михов се съгласява, но не подозира, че картината му ще се озове пред погледа на милиони хора в лондонското метро. Той реши с нея да презентира бъдещата си изложба.
В ТОЗИ МОМЕНТ ВИДЯХ КАК НЕЩАТА МОГАТ ДА СЕ РАЗВИВАТ МАЛКО ПО-ПРОФЕСИОНАЛНО
Отзвукът не закъснява и в следващите месеци получава покани за изложби, частни клиенти искат да купят негови картини. „Това беше първият ми пробив в изкуството“, казва младият финансист. Захваща се много по-сериозно с рисуването. Толкова се запалва, че, отивайки в командировка, винаги носи куфар костюми и комплект за рисуване.
На въпрос откъде черпи вдъхновение и идеи за картините си Михов казва: „От ежедневието ми. Следя какво се случва около мен и го пренасям на платното.“ Рисуването на една картина отнема на българина от 6 часа до 6 месеца, а произведенията му стават все по-търсени. Това го кара да създаде собствен сайт, в който да ги представя и да ги продава. Не може да каже точно колко картини е продал, но бройката по думите му е значителна, а най-скъпо продадената му картина е за около 40 хил. паунда на благотворителен търг, а парите ги дарява изцяло. Той продава както платна, така и дигитални картини.
ПАРАЛЕЛНО С НОВИЯ СИ БИЗНЕС МИХОВ не изоставя финансите, а, напротив, продължава да се изкачва. След месеци на примамливи предложения склонява да заеме поста директор глобална продуктивност в Standard Chartered Bank, но за целта трябва да се премести да живее в Сингапур. „Това беше единственото нещо, което ме спираше, но в крайна сметка приех“, казва Деян Михов и през лятото на 2019 г. пристига в азиатския град-държава. В банката е натоварен с доста отговорна дейност – да изготвя стратегии и да консултира мениджърите как да се увеличи продуктивността и представянето на банката в целия свят. Всяка година изготвя задълбочен одит на финансовата институция и го защитава пред борда на директорите. „Работата е много отговорна, но и много вдъхновяваща“, казва той.
Въпреки сериозните ангажименти в банката Михов не спира и с четката, дори напротив, започва да рисува при всяка възможност. С този начин на работа става известен като банкер през деня, художник през нощта.
Той представя картините си на все повече места. Занимава се и с благотворителност. Става посланик в Азия на организацията Esharelife, която набира средства чрез изкуство. Идеята е артисти да предоставят свои произведения срещу символична или никаква комисиона. След това избират за коя кауза да отидат средствата от продажбите. Българинът се включва в няколко аукциона. На единия успява да набере чрез свои картини около 100 хил. паунда, а парите ги дава за закупуване на помагала за обучение на деца в Кения. От друга изложба дарява средства за деца с проблеми с виждането. Помага също така и на проекта BeyondLife – организация, която подкрепя хора, прекарали рак. „Това беше лична кауза за мен. Баща ми и сестра ми си отидоха от тази коварна болест.“
И така между числата и платната Деян Михов навлиза в 2020 г., която се оказа доста предизвикателна. „Първите месеци в банката имаше леки притеснения, но бързо нещата бяха овладени. Сериозният проблем беше в творческите професии, които през последните години ми станаха толкова близки, колкото и финансите“, казва Михов.
По думите му в цял свят по време на пандемията артистите са пренебрегвани , „дори някои казват, че са ненужни. Това ме натъжи, исках нещо да направя, за да ги подкрепя“. Горе-долу по същото време галерията за изящни изкуства Blue Ocean в Сингапур го кани да се включи в изложба на тема „Месецът на несъществените артисти“, която има за цел да покаже колко нужни всъщност са те.
Запалва се и започва да рисува. Иска публиката да се замисли какво би било, ако няма изкуство, и какъв би бил светът без креативните хора. По думите му това не са само художници и танцьори, а също така, архитекти, дизайнери. Картините, които създава за изложбата, показват голямо сметище, но вместо боклуци поставя картини, известни произведения на изкуството, популярни сгради. В деня на откриването в края на ноември миналата година Деян Михов застава пред публиката и камерите с красив автопортрет, зад който се вижда Лувърът. Сваля го от рамката и го унищожава публично.
„Срещнах в погледа на хората всякакъв вид емоция – описва първите секунди след случката. – Имаше такива, които извикаха, други бяха втрещени, трети излъчваха тъга.“
Отзвукът от акцията на Михов е доста силен. Местни медии го отразяват. „Започнаха да ми звънят непознати и да ми казват, че съм ги накарал да се замислят колко важна част са хората на изкуството. Започна дебат защо артистите не са подкрепяни достатъчно. Това ме вдъхнови, бях си свършил работата“, казва Михов.
Но както във финансите, така и в изкуството той мисли няколко хода напред и вярва, че с новите си произведения може да промени трайно мисленето на хората.
Вече работи по два нови проекта. Единият е с платформата на THE HOUSE OF RADHA, където ще обучава нов талант в сферата на изкуствата. Другият е със сингапурския певец Джей Фънк, който използва картина на Михов в музикалния клип „Time, Not Money“. Картината след това ще се продаде като Non-fungible token (NFT) и ще е една от първите в света колаборации на артисти от различни сфери върху селектирана блокчейн платформа.