Свободата в движението
Черно. От тъмнината се появява човек. С движенията си ни повежда на пътуване към себе си и отвъд. Червена нишка, която се заплита и разплита. В интеракцията с нея са вплетени всички разнообразни усещания, създадени под влиянието на световната ковид пандемия – объркване, страх, затваряне, отчаяние, но и надежда, сила, смелост.
Цялото това преживяване е „Свързан“ – солово представление на актьора, танцьор и хореограф Деян Георгиев, участник в селекцията ни „30 под 30“ клас 2021. Хибрид между пърформънс, физически театър и танц, представлението, част от One Dance Week, използва движението като механизъм, чрез който да поведе зрителите на сюрреалистично пътешествие, което отразява не само случващото се в света, но и битката с мислите и чувствата на всеки от нас.
За представлението Георгиев (29) черпи вдъхновение от „всичко, което се случи по време на ковид пандемията, много лични неща, които се случиха на семейството ми, неща, които усещах от хората като цяло в този период“.
„Свързан“ се изпълнява за първи път по време на One Dance Week през май 2022 г. в Драматичния театър в Пловдив, а през есента предстоят представления и в София.
Името на Деян Георгиев е свързано с редица театрални постановки, сред които „Саломе“ по Оскар Уайлд в Театър „Българска армия“ на режисьорката Диана Добрева. Георгиев влиза за първи път в ролята на хореограф на представлението по покана на Добрева, като двамата създават концепцията за движението по сцената в постановката.
„Работата с нея винаги ми е била много интересна. Тя беше човекът, който ми донесе голяма надежда, че тези неща, които аз усещам и виждам, не са затворени само в мен, а и друг човек, който е стъпил много стабилно в професията, има този сюрреалистичен поглед към сцената. Това представление със сигурност винаги ще си остане много скъпо за мен, защото работата с нея беше много обща и нямаше бариера режисьор – актьор, а нещата бяха фокусирани върху това какво точно правим. Беше прекрасен креативен процес“, казва Георгиев.
Двамата се запознават в Театър „Българска армия“ и преди да го покани като хореограф на „Саломе“, Добрева го кани да изиграе главната роля в постановката „Да играеш жертвата“ по братя Преснякови. Работят заедно и по постановката „Одисей“ по Омир в пловдивския драматичен театър, на която Добрева е режисьор. Георгиев определя работата си по постановката като „нещо много сложно за неопитен човек като мен“. Репетициите за представлението продължават три месеца, като хореографията е еволюирала постоянно, дори след премиерата.
„Беше сложен процес, но също беше нещо, което толкова много ни обогати всички и спечелихме от това, че спях всяка вечер с тефтерите си и отворен лаптоп в леглото до главата си. Всяка сутрин се събуждаш и отиваш в зала, пълна с хора, и трябва да се движите. Трябваше да се капсулирам, да се затворя, потъваш в цялата тази материя, ставаш обсебен от цялото нещо“, разказва Деян Георгиев.
Помага му това, че с Добрева са работили заедно и преди това и вече са установили, че говорят на един език. „Когато си работил с един човек, вече имаш идея какво би било част от визията му като режисьор и същевременно можеш да му помогнеш, да извадиш това, което той иска, още повече да го засилиш и да му дадеш още две ръце – с танца, движението, с образа, който може да създаде п ластическото изкуство на сцената“, допълва той.
С Добрева работят заедно още по „Синът“ в Народния театър и „Непознатото дете“ в Столичния куклен театър.
Георгиев създава още хореографията за моноспектакъла на Деян Донков „Камбаната“, „Невидимите градове“ с режисьор Боян Крачолов, „Госпожица Юлия“ с режисьор Антон Угринов в театър „Възраждане“, „Нощ на мюзикълите“ в Учебен Драматичен театър НАТФИЗ и спектакъла „Чисто“ на Балет „Арабеск“, за който получава номинация за „Икар“ в категорията за съвременен танц и пърформънс и печели наградата на журито в конкурса за млади хореографи „Маргарита Арнаудова“.
Макар хореографията да е съществена част от професионалния път на Деян Георгиев, той всъщност не е трениран в танцовото изкуство. С движение на сцената започва да се занимава през втората година на обучението си в НАТФИЗ, където учи „Актьорско майсторство“ в класа на проф. Атанас Атанасов.
Израснал в Момин проход в подножието на Рила, Георгиев разказва, че никой от семейството му не се занимава с изкуство, но бърза да добави, че все пак близките му са успели по свой начин да запалят тази искра в него. Майка му е учителка по български език и литература. „Докато растяхме с братята ми, винаги сме чували поезия от нея и сме усещали нейната любов към думите и към това как можеш да изразиш преживяванията си и да ги облечеш в думи“, обяснява той. Баща му е строителен инженер, който обича да създава различни неща с ръцете си, а дядо му е дърводелец и прави на внуците си лъкове и мечове по техен дизайн.
Макар да не се е занимавал с танци като дете, движението винаги е било значима част от живота на Деян Георгиев. „От малък съм бил захласнат от изяществото от професионалистите, които се занимават с танц. Винаги съм искал да имам тези качества – най-вече защото виждаш каква по-голяма свобода имаш на тялото“, спомня си той.
Открива движението като начин да изразиш себе си на сцената по време на студентските си години, когато започва да посещава различни уъркшопове и да работи с ATOM THEATER. „Винаги съм имал интерес към движението като цяло, защото виждам, че живеем в свят, в който се движим непрестанно. В началото много плахо тръгнах в тази посока, защото нямах много опит, нямах и кой знае какво самочувствие да опитвам в тази посока, но знаех, че движението ще ми даде една свобода, която словото няма да ми даде.“
След НАТФИЗ започва работа в Театър „Българска армия“. Въпреки интересните проекти, в които има възможност да участва, през 2017 напуска театъра и в търсене на промяна заминава за Египет, където участва в заснемането на телевизионен мюзикъл. Деян Георгиев става част от музикалната пиеса „Коко Шанел“, премиерата на която е през лятото на 2021 г.
В търсене на различни изяви чрез движение създава и Opia – организация, която среща изкуството и науката, заедно със Спас Керимов – съосновател на биотехнологичната компания Printivo и участник в селекцията „30 под 30“ клас 2020. „Когато започнахме тази организация, за мен беше много интересно, защото за първи път в живота си се срещнах с човек, който има много по-различна подготовка и различен креативен процес, защото в науката също има креативен процес“, казва Георгиев.
Opia (първоначално сформирана под името ARTERIA) създава изложбата „Петият елемент“, която представя творчески поглед към темата за петото допълнение на традиционните четири елемента земя, въздух, огън и вода, и аудио-визуалния пърформанс „Звезден прах“ – разказ за произхода на материята.
И макар в момента да е фокусиран основно върху хореографията и сценичното движение, като дори планира да завърши магистърска програма в сферата на хореографията в чужбина, Деян Георгиев не се е отказал и от актьорската професия.
„Не съм спрял да съм актьор, това е една професия, в която можеш и на 60 да си актьор. Може би ще изпуснеш част от ролите, ако имаш амбиция за тях. Това не ме притеснява.“