Киберпрестъпленията – бич за 1 трилион долара
От началото на глобалната пандемия от COVID-19 рискът от кибератаки се е увеличил значително в дигитална среда. Кибепрестъпленията струват на световната икономика повече от 1 трилион щатски долара.
Изчислява се, че средният разход за организациите е над половин милион долара на атака, показват данни от глобално проучване на Equinix за възгледите на 2600 лица, вземащи решения в ИТ сферата в Северна, Южна и Централна Америка, Азиатско-тихоокеанския регион, както и ЕМЕА, в това число и България.
Рискът от кибератаки се усложнява от големия брой компании, които бързо пренасочват мрежовия капацитет, за да се погрижат за увеличаване на обема трафик на данни от работещите отдалечено служители. Това предизвика скок в миграция към облачните решения и широко прилагане на облачна дигитална инфраструктура като част от стратегията за хибридна инфраструктура.
„Измененията в населените места, увеличаващите се случаи на кибератаки, рязко скачащите обеми от данни и необходимостта от регулаторно съответствие, създаването на бизнес екосистеми и трансформацията на дигиталния бизнес стимулират нуждата от нов подход към дигиталната инфраструктура. Тези пазарни сили принуждават ИТ лидерите да обмислят най-добрите стратегии и да приоритизират инвестициите за дигитално ядро, среда и обмен на данни“, каза Дженифър Куук, директор „Проучвания“, Edge стратегии.
70% от участващите в проучването на Equinix от цял свят и близо 60% от тези в България определят мигрирането към облачните решения като топ приоритет, а 80% в глобален план поставят фокуса върху дигитализиране на тяхната ИТ инфраструктура. 72% от българските ИТ лидери споделят това мнение.
Преместването не се извършва с лекота. Рискът от изтичане на данни и кибератаки в резултат от засиленото въвеждане на облачни решения се определя като една от най-големите заплахи за организациите в трите региона: 52% Северна, Южна и Централна Америка, 50% Азиатско-тихоокеански регион, 45% район EMEA. В България обаче едва 26% мислят по същия начин.
„Дигиталната трансформация е изключително важна за оцеляването на бизнеса. Всяка компания се превръща в софтуерна компания, а пандемията ускори нуждата от дигитална информация. Резултатите от анкета, проведена сред бордове на директорите на Gartner® за 2021 г. посочват, че 69% от бордовете са ускорили своите дигитални бизнесинициативи вследствие от COVID-19.
Изместването към облачната среда е в основата на тази трансформация. Въпреки това, както се посочва в проучването на Equinix, много от дигиталните лидери имат своите притеснения, свързани с тази миграция. Вземащите решения в ИТ сферата подчертават опасенията, свързани с повишаване на изтичането на данни и пробивите в сигурността.
„Половината от българските респонденти посочват, че планират да преместят повече функционалности в облачна среда. Отново 50% определят базите от данни като приоритетна функционалност за преместване в облака. Макар и според тях процесът на изместване към облака да се случи в период, по-дълъг от година, това е много силен индикатор за това какво можем да очакваме в бъдеще“, каза Здравко Николов, изпълнителен директор на Equinix България.