Ирландска дързост
Часът е 12:30 на обед в Дубай. Конър Макгрегър спира тренировката за предстоящия си мач с Дъстин Порие, за да разговаря с Forbes.
„Честно казано, дълго време очаквах това обаждане“, казва Макгрегър, след като разбира, че за миналата година е станал най-скъпоплатеният спортист. Това призвание скандалният ирландски боец, бивш шампион на UFC и понякога боксьор, предрича във видео през 2016 г. В него Макгрегър се закача с футболната суперзвезда Роналдо, който тогава заема първо място в класацията с 88 млн. долара, заявявайки, че ще го изпревари. През май 2021 г. 32-годишният Макгрегър осъществява заканата си. Той отбелязва своя възход чрез публикации в Twitter на свои снимки с торта с формата на корица на списание Forbes.
Предизвикателното поведение е ключът към успеха на Макгрегър, но е и постоянен източник на скандали. Кариерата му стартира на 12-годишна възраст в Crumlin Boxing Club в Дъблин. Докато чиракува като водопроводчик и живее на помощи, Макгрегър започва да се бие.
Дебютира в UFC през 2013 г., печелейки поредица мачове, което го прави шампион в свръхлека категория през 2015 г. и шампион в лека категория на следващата година. Най-големият чек пристига през 2018 г., когато се боксира с деветкратния притежател на световната титла Флойд Мейуедър-младши. Макгрегър губи, но получава 99 млн. долара за участието. Същата година Мейуедър печели общо 285 млн. долара.
Пътят на Макгрегър към славата е следван от лошо поведение, включително и обвинения за сексуално насилие, които Макгрегър отхвърля. През 2019 г. е направено и видео на негово сбиване в бар в Дъблин с по-възрастен мъж.
Нито законовите спънки, нито пандемията спират Макгрегър, който от единствения изигран мач в UFC през 2020 г. печели 22 млн. долара (макар да губи мача), плюс приходите от реклама от 8 млн. долара. Но основната част от печалбата му през последната година идва от продажбата на мажоритарния му дял в неговата марка уиски – Proper No. Twelve. Именно тази сделка на стойност 150 млн. долара (преди данъци) му помага да изпревари Лионел Меси – втори в класацията, със 130 млн. долара, както и третия, Роналдо, с неговите 120 млн. долара.
Навлизането на Макгрегър в алкохолния бизнес е стратегически ход. „Можех да си изкарвам лесни пари – разказва той през 2018 г. – Но аз поех риска. Вложих душата си и сърцето си и това ми се отплати.“
Макгрегър търси вдъхновение от най-ирландската напитка – Arthur Guinness, и се захваща да създаде уискито на Ейре, което няма как да бъде сбъркано – ирландска земя, ирландска изворна вода и ирландско зърно, смесени в северноирландския район Антрим в дестилационната фабрика Bushmills Distillery, собственост на мексиканския алкохолен гигант Becle. Мексиканската компания придобива миноритарен дял в Proper No. Twelve.
За по-малко от три години са доставени 6 млн. бутилки Proper. През април тази година Becle и Proper No. Twelve обявяват, че мексиканската компания е придобила основната част от дела на Макгрегър.
Той все още е в добра форма и би могъл дълго да остане на ринга. „Познавам мнозина от спортистите в класацията. Те печелят основно от спорта, както и от реклами – казва Макгрегър, отбелязвайки, че той печели основната част от парите си не на ринга, а като предприемач. „Аз вероятно правя всичко наопаки. Аз съм различен. Разбивам стереотипите.“
КЛУБЪТ НА МИЛИАРДЕРИТЕ
Празни стадиони. Кратки сезони. И рекордни заплати за четирима спортисти – по над 100 млн. долара. Така приходите на десетте най-високоплатени спортисти надвишиха 1.05 млрд. долара.
1. Конър Макгрегър
180 млн. долара
НА ТЕРЕНА: 22 млн. долара
ИЗВЪН ТЕРЕНА: 158 млн. долара
Боецът бе нокаутиран при завръщането си в UFC, но реализира печалба от своята марка уиски.
2. Лионел Меси
130 млн. долара
НА ТЕРЕНА: 97 млн. долара
ИЗВЪН ТЕРЕНА: 33 млн. долара
Изтичане на информация показа, че Меси печели много повече, отколкото се смяташе.
3. Кристиано Роналдо
120 млн. долара
НА ТЕРЕНА: 70 млн. долара
ИЗВЪН ТЕРЕНА: 50 млн. долара
Роналдо има над 500 млн. последователи в социалните медии, пред които да показва облеклата си CR7.
4. Дак Прескот
107.5 млн. долара
НА ТЕРЕНА: 97.5 млн. долара
ИЗВЪН ТЕРЕНА: 10 млн. долара
Преподписването на контракта му донесе бонус от 66 млн. долара, което му осигури рекордни приходи.
5. Леброн Джеймс
96.5 млн. долара
НА ТЕРЕНА: 31.5 млн. долара
ИЗВЪН ТЕРЕНА: 65 млн. долара
Нов договор с PepsiCo му помогна да печели рекордно за играч от НБА.
6. Неймар
95 млн. долара
НА ТЕРЕНА: 76 млн. долара
ИЗВЪН ТЕРЕНА: 19 млн. долара
Към списъка на спонсорите си бразилецът добави Puma, Epic Games, PokerStars и Triller.
7. Роджър Федерер
90 млн. долара
НА ТЕРЕНА: 35 хил. долара
ИЗВЪН ТЕРЕНА: 90 млн. долара
Реклама на марки като Uniqlo, Rolex и Credit Suisse помагат на Федерер да печели дори когато е контузен.
9. Луис Хамилтън
82 млн. долара
НА ТЕРЕНА: 70 млн. долара
ИЗВЪН ТЕРЕНА: 12 млн. долара
Пилотът на „Мерцедес“ събра големи бонуси по пътя си към седмата титла във Формула 1.
10. Том Брейди
76 млн. долара
НА ТЕРЕНА: 45 млн. долара
ИЗВЪН ТЕРЕНА: 31 млн. долара
Брейди печели повече от всякога след сделки с Fanatics и Christopher Cloos.
10. Кевин Дюрант
75 млн. долара
НА ТЕРЕНА: 31 млн. долара
ИЗВЪН ТЕРЕНА: 44 млн. долара
Дюрант спечели от продажбата на Postmates на Uber.