Cupffee: Чаша емоция, моля!
„Момче, ако знаеш Lavazza колко пари е похарчила, за да направи продукт като твоя, ще паднеш от стола“ – с тези думи завършва първата среща на мениджърите на Lavazza, една от най-големите компании в света за производство на кафе, с българската Cupffee. Момчето е 37-годишният сега Мирослав Запрянов, съосновател на компанията за ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки. А случката е от 2019 г. в Милано.
Днес чашите на българската компания, брандирани с логото на Lavazza, доставят емоция в 18 държави – от САЩ, през Италия до Сингапур. Сред клиентите ѝ са още Etihad Airways, „Манчестър сити“, „Лидл“ и други. Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса.
„За едни от клиентите ни чашите на Cupffee са атракция, преживяване, за други голяма изненада, че могат да се изядат. За трети са алтернатива за справяне с глобален проблем. Но със сигурност както за тях, така и за мен и екипа ми нашите продукти са бъдеще“, казва Мирослав Запрянов, седнал удобно в непретенциозния офис на Cupfee.
И ако офисът не впечатлява, то модерната фабрика на компанията в „Тракия икономическа зона“ в Пловдив е направо уау. Тя е на площ 3600 кв. м и отвори врати през есента на 2021 г. Производството е изцяло автоматизирано. Двете поточни линии – едната за малки чаши с обем 110 милилитра, другата за 220 милилитра, работят на пълни обороти, с месечен капацитет 2.5 млн. броя. „Скоро ще се удвои“, казва гордо предприемачът, който видимо гори в бизнеса си.
Той е от Пловдив, завършва строителния техникум в града със специалност „Архитектура и реставрация“. После строителния университет „Любен Каравелов“ в София. Още докато е студент, започва работа в проектантско бюро, но бързо разбира, че стоенето в офис не е за него. „Привличат ме предизвикателствата, които се случват на терен.“
Напуска и се включва в семейната строителна фирма, основана от дядо му. Насочва се към най-предизвикателния сегмент – изграждане на луксозни жилища за претенциозни и заможни клиенти. В бизнеса по трудния начин разбира колко са важни качеството и прилагането на новите технологии – нещо, което после пренася в Cupfee.
А той почти цял живот е мислил и мечтал за него. Още като ученик, докато пие кафе с приятели, Мирослав Запрянов възкликва: „Колко яко ще е да мога да изям чашката.“ Така започва всичко.
НО ОТ ТАЗИ СПОНТАННА РЕПЛИКА ДО ПЪРВИЯ ПРОДУКТ минават много, много години. През 2010 г. той разказва идеята си на приятелите от детството Симеон Гавраилов и Младен Джалъзов. Те бързо се запалват. Проучват пазара, експериментират, четат много.
Започват да търсят още съмишленици, но повечето хора, с които споделят идеята за ядлива чаша, не ги приемат насериозно. Казват им: „Добри момчета сте, образовани, интелигентни, не си губете времето с глупости. Това няма как да стане.“
Но момчетата не се отказват. „Тогава излезе една статия, в която Lavazza промотираха тяхна ядлива чаша, с глазура отвътре, която издържа 5–10 минути. След първия шок се амбицирахме още повече“, разказва Мирослав Запрянов.
Тяхната чаша трябва да е съвсем различна. „За мен едно кафе се пие 40 минути. И исках нашата чаша да издържа толкова време, без да променя качествата си.“
Звучи добре, но как на практика може да се случи? Работата по продукта започва през пролетта на 2014 г. – тогава тримата приятели основават Cupfee. Името идва от английското cup – чаша, и coffee – кафе. Наемат малка сладкарничка в Пловдив, където започват експериментите. Първоначалната инвестиция е малка, лични средства. Времето също не им стига, тъй като работят и на други места.
Мирослав Запрянов, който като хоби се занимава с правене на различни джаджи, сам конструира машини за формироване и печене на ядливите чашки. „Започнахме да пишем историята, бавно, славно… на моменти откривахме топлата вода, но накрая успяхме“, казва той. В началото на 2018 г., три години и половина след основаването на компанията, продуктът е стабилизиран, резултатите са много добри – ядлива чаша, която издържа 45 минути, без да пропуска и да променя вкуса на напитката. В този момент единият от съсобствениците, Младен Джалъзов, напуска компанията. Мирослав Запрянов казва, че са се разделили приятелски. „Просто ни се разминаваха вижданията.“
Въпроса за технологията Мирослав Запрянов категорично отклонява. „Това е абсолютна тайна. Доста хора се вълнуват от нея.“
Съставките обаче са ясни – овесени трици, брашно, захар, вода, малко мазнина и стабилизатори. „Стараем се вкусът да бъде неутрален, за да не променя качествата на любимите напитки на потребителите.“ Технологията, машините и рецептите са защитени като полезни модели в патентните ведомства на България и ЕС.
С готовия продукт наемат производствено хале, което лицензират за производство по всичките изисквания на Българската агенция за храните. Пускат първата серия, която решават да тестват в някои култови заведения на стъргалото в Пловдив. Обратната реакция е впечатляваща, клиентите са много доволни. Първата част от мисията е изпълнена – компанията има качествен продукт, който се харесва.
Трудностите обаче тепърва започват. Това, че чашите на Cupfee изглеждат добре и могат да се ядат, е много хубаво. Но основната мисия е да започнат да се използват масово, да променят нагласите на хората, които да започнат да преминават от пластмасови и хартиени продукти към натурални. „Ако говорим за предизвикателствата пред Cupffee, те могат да бъдат разделени в две групи – в производството, където трябва прецизно да се спазва технологичният процес. Но значително по-бавно и по-важно е да се преобърнат изградените навици и традиции при пиене на кафе“, казва Мирослав Запрянов.
За да се случи това, Cupffee се нуждае от подкрепа, от партньори, които да се запалят по тяхната кауза. Малко след пускането на производството екипът праща имейл в една от официалните страници на Lavazza във Фейсбук. В него пише, че тяхната компания има ядливи чаши, които са в пъти по-добри от техните. Минава близо година – реакция няма.
Една сутрин, проверявайки служебните пощи, Мирослав Запрянов вижда, че има отговор на съобщението: „Ще предадем поста ви на маркетинг отдела.“
Месец и половина по-късно с Мирослав Запрянов се свързва дама от Lavazza: „Вашата чаша наистина е интересна. Можем ли да направим среща в централния ни офис в Милано? Той стяга куфара си и заминава за Италия. След дълъг разговор с мениджмънта двете компании се разбират да си партнират, при това дългосрочно.
ТАКА БИЗНЕСЪТ НА CUPFFEE ОТ БЪЛГАРСКИ СТАВА ГЛОБАЛЕН. За да се случи това обаче, трябват вече сериозни инвестиции. През 2018 г. Саша Безуханова, авторитет в бизнес средите, присъства на представяне на продукта и е силно впечатлена. Решава да подкрепи иновативната компания, свързва се със Светозар Георгиев, единия от митичните съоснователи на „Телерик“, който днес е технологичен предприемач, инвеститор и член на управителния съвет на фондация „Заедно в час“. Двамата правят малка инвестиция в бизнеса. „Трябваше да докажем както на себе си, така и на новите ни партньори, че Cupffee може да достигне индустриални мащаби“, казва Мирослав Запрянов.
След като технологията е проверена, чашите са с нужното качество и се приемат добре от пазара, Георгиев и Безуханова инвестират около 1 милион лева. В инвеститорския кръг се включва и УниКредит Булбанк, като Мирослав Запрянов отказва да назове сума, с която банката участва. Настъпва нова промяна в собствеността на Cupffee. Съоснователят Симеон Гавраилов също излиза от компанията. Мирослав Запрянов остава мажоритар, с дял от около 56%.
С набраните средства Cupffee застава на пътя на сериозното производство. Наемат, а после купуват, хале в „Тракия индустриална зона“. Мирослав Запрянов започва да търси производител за оборудване на фабриката. Намира го в Австрия и това е компания Haas – едно от големите имена в производството на кофички за сладолед, част от швейцарския конгломерат Buhler Group. „Представих си, че ще им платя машините и те ще ми ги доставят. Нищо подобно не се случи“, разказва Мирослав Запрянов. Оказва се, че машините трябва да се направят конкретно за нуждите на Cupffee, което отнема повече време от очакваното. Но в крайна сметка след доста съвместни усилия и проекти поръчката е изпълнена.
С двете поточни линии в новата фабрика оборотите се вдигат драстично. По думите на Мирослав Запрянов приходите от продажби за 2021 г. достигат 1 млн. лв., почти изцяло от външни пазара. Търговията у нас е под 3% от целия оборот. Очакванията му са приходите да достигнат 5–6 млн. лв. през 2022 г. Аргументи за оптимистичните прогнози са растящият интерес от големи световни компании и от верния партньор Lavazza. Лично Джузепе Лаваца, четвърто поколение наследник на фамилния бизнес, основан през 1895 г., поздравява Мирослав Запрянов и екипа му за високото качество на чашите Cupffee. „Това беше сбъдната мечта. Лично Джузепе да ни го каже и да знаеш, че си го създал с няколко чифта ръце“, казва Мирослав Запрянов и замълчава за миг, видимо развълнуван.
Окрилен от резултатите, от партньорите и от думите на Джузепе Лаваца, Мирослав Запрянов чертае светло бъдеще за компанията си. Готви още две поточни линии за чаши и една за ядливи бъркалки, които ще се произвеждат от технологичния отпадък при производството на чаши. До края на 2022 г. на пазара трябва да се появи и висок клас кафе под бранда Cupffee, както и още два продукта, които все още са фирмена тайна. За да постигне всичко това, предприемачът ще разшири с 50% съществуващия си екип, който в момента е 30 души. „Хората в Cupffee са най-важната част за успеха. Те горят в каузата. Заедно ще изградим устойчива компания, добре стояща на европейския пазар, която наистина да помогне за намаляване на еднократните опаковки от пластмаса. Това е мечтата на всеки от нас. Ние сме 100% сигурни, че ще успеем да го направим. А Cupffee ще стане име и пример в грижата и опазването на околната среда.“