Трансформираме бъдещето в грижа за пациента
Въпреки постоянното развитие на технологиите и усилията на компаниите в сферата на здравеопазването едно от големите предизвикателства за решаване е достъпът до иновации, особено когато става въпрос за съвременни терапии за лечение на онкологични и редки заболявания.
Затова не е изненадващо, че именно това е един от основните фокуси на генералния мениджър на „Рош България“ Хишам Сабри, откакто заема поста – малко повече от година.
Сабри посреща радушно екипа на Forbes България в просторния си и светъл офис и с широка усмивка бърза да ни каже, че гледа оптимистично както на развитието на „Рош България“, така и на здравеопазването в страната.
„Изминалата година беше много различна, главно заради пандемията от COVID-19. Това беше основен фокус на нашата и всяка здравна система по света, но за съжаление другите социално значими заболявания продължиха да са налице. Затова работихме и работим усилено, за да улесним достъпа до иновативни терапии за българските пациенти, тъй като това все още е предизвикателство главно за страните от Източна Европа. В някои държави достъпът до медикаменти след тяхното одобрение може да се случи бързо – в Германия може да се случи за около три–четири месеца, но в България и държави, като Румъния например, този процес може да продължи над две години“, обяснява Сабри.
Да бъдат надежден партньор в здравеопазването е именно една от мисиите, които „Рош България“ си поставя. Една от стъпките за това е съвместната работа с различни експертни страни в сектора, за постигане на ефективна и надеждна дигитализация на здравната ни система. В основата е начинът, по който се събират, обработват и анализират здравните данни, за да носят повече ползи за пациентите. Затова и компанията е вложила усилия в изготвянето на анализ за текущото ни състояние в този аспект и предложения как може да работи ефективно в близкото бъдеще. Предстои докладът да бъде представен пред различни партньори и институции.
„Задаваме си въпроса как нашата здравна екосистема може да достигне европейските нива – от правна гледна точка, като инфраструктура, и как можем да работим заедно, за да го постигнем“, посочва Сабри. Той уточнява, че за да постигне тези цели, „Рош България“ си сътрудничи с институции, браншови и неправителствени организации, тъй като колаборацията между държавния и частния сектор е ключът към достигане на тази цел.
„Постигане на устойчиво финансиране на здравната ни система и стратегия за реализиране е още една посока, в която работим. Това е голямо предизвикателство в България, но и като цяло в страните от Източна Европа“, подчертава генералният мениджър на компанията в България.
Хишам Сабри е категоричен, че задължително за подобряването и модернизирането на здравеопазването е имплементирането на персонализирания подход на лечение.
„Ако вземем рака като пример, много от пациентите са лекувани по един и същ начин – чрез химиотерапия. Медицината отиде една стъпка по-далеч, към по-персонализиран подход. Все повече клоним към персонализираната медицина, при която терапията трябва да бъде насочена към конкретния пациент спрямо неговите характеристики, в точното време. Като се започне от диагнозата, през лечението до проследяването на резултатите“, казва той.
Всъщност една от компаниите под шапката на Roche (създадената преди повече от 10 години в Бостън, САЩ – Foundation Мedicine) фокусира усилията си върху услуги като изчерпателно геномно профилиране, което може да помогне на лекаря да намери персонален подход за лечението на пациентите си.
„Когато говорим за персонализирано здравеопазване, услуги като изчерпателното геномно профилиране са само част от пъзела. Цялата концепция включва трансформиране на бъдещето за грижите към пациента. Доказателствата от реалната практика, молекулярната информация, генерирана със секвениране от следващо поколение, данните от преносими устройства и мобилни приложения и иновативните клинични изпитвания дават възможността да се случи това. За да реализираме потенциала на персонализираното здравеопазване обаче, цялата система – от начина, по който разработваме терапиите, до начина, по който грижите се предоставят на пациентите – трябва да се развива едновременно, което да доведе до преосмисляне на здравните системи за бъдещите поколения“, допълва той.
„Много сме развълнувани и от скорошното създаване на технологичния институт INSAIT. Имаме редица срещи и обсъждаме партньорство, защото вярваме, че технологиите и изкуственият интелект могат да помогнат за персонализираната медицина. Страхотно е, че това се случва в България“, казва Хишам Сабри.
Той вижда като много позитивен знак и това, че здравните власти в България са отворени „да седнат на масата за дискусия, да търсят решения с индустрията“, като това се е увеличило още повече по време на пандемията от COVID-19.
През последната една година Сабри е заложил и на трансформация вътре в компанията, като фокусът е върху промяна на модела за работа с клиенти и партньори. Идеята е Roche да е възможно най-близо до пациентите. „Работим на малки екипи – от шест до осем души, и има по-малко йерархия. По този начин разбираме по-добре нуждите на медицинските специалисти и пациента“, уточнява Сабри и допълва: „Ние сме голяма компания, инвестираме много в научноизследователска дейност и имаме добра репутация – неизменно бизнесът ни ще върви, но фокусът ни не е само върху продажбите, а как можем да подобрим пътя на пациента, как можем да го подкрепим по време на диагнозата, лечението и как можем да трансформираме здравната система, за да има повече ползи за него.“
За развитието на компанията е важно и креативното лидерство, подчертава Сабри. „Важно е каква може да бъде моята роля като лидер при задаването на визията, работата върху развитието на екипите, каква обратна връзка давам, какви силни страни прехвърлям на екипа си“, посочва той.
Roche навърши 125 години от основаването ѝ, като Хишам Сабри е част от семейството на фармацевтичната компания през последните седем. „Мисля, че е страхотно – компания, която е стартирала през 1896 г., продължава успеха и грижата за пациентите толкова години по-късно“, казва Сабри. Допълва, че свързва Roche с устойчивост, но и в същото време с иновации, като балансът между двете не се постига лесно. „Много е трудно да си сред лидерите в сферата на биотехнологиите в здравната система и в същото време да си устойчив – да се грижиш за пациентите, за обществото. Балансът е много интересен и никак не е лесно да се поддържа, но лично мен ме кара да се чувствам мотивиран постоянно“, казва той.