Глобални ИТ консултанти
KPMG IT Service иска да се превърне в най-голямата ИТ консултантска компания в България, докато в същото време промени към по-добро ИТ екосистематa
KPMG е един от световните лидери в сферата на бизнес консултирането. От няколко години компанията смело навлезе в един съвсем различен отрасъл – предоставянето на технологични услуги. Двигателят за растеж на този бизнес на KPMG на европейския пазар се намира в България.
„Занимаваме се с големи международни клиенти“, казва Светослав Спасов, изпълнителен директор на KPMG IT Service. От кабинета му се вижда впечатляваща панорама към офисите на някои от най-големите компании в България. Но клиентите на KPMG IT Service са основно в чужбина, превръщайки технологичния бизнес на KPMG в наистина глобална компания. „Засега не сме имали нито един проект в България или в региона – казва Спасов. – Всичките ни проекти са за Западна Европа, САЩ, Азия.“
KPMG IT Service е създадена, за да отговори на увеличаващата се необходимост от дигитализиране на бизнеса. В базираната в София компания работят около 400 души, като амбициозната цел на KPMG IT Service е до края на годината да увеличи персонала си с 20% до 500 служители.
Въпреки че е сравнително млад, бизнесът на KPMG IT Service се развива много динамично. През 2021 г. компанията отчете 30% ръст и следва дългосрочна стратегия за развитие. За кратко време тя се утвърди като водеща за групата в Европа в областта на SAP услугите. KPMG IT Service разполага с най-големия в България SAP консултантски екип. Компанията е и партньор на Microsoft и ServiceNow.
Дигитализацията на бизнес процесите е неизбежна инвестиция в бъдещето на всяка компания. Ето защо KPMG IT Service предлага всичко от разработка на бизнес приложения през изграждане на облачни платформи до интеграционни услуги и автоматизация, както и консултантски услуги за дигитализация на бизнес процеси чрез внедряване на модерни решения, базирани на SAP, Microsoft, ServiceNow и др.
Конкуренцията на пазара за технологични услуги е жестока, но Светослав Спасов вярва, че KPMG IT Service има едно ключово предимство.
„ТОВА, КОЕТО НИ РАЗЛИЧАВА ОТ ОСТАНАЛИТЕ КОНСУЛТАНТСКИ КОМПАНИИ, Е ТОВА БИЗНЕС НОУ-ХАУ, КОЕТО ИМАМЕ, ИЗГРАДЕНО НА БАЗАТА НА ХИЛЯДИ КОНСУЛТАНТСКИ АНГАЖИМЕНТИ С КЛИЕНТИ ОТ ЦЯЛ СВЯТ И РАЗЛИЧНИ ИНДУСТРИИ.“
„Разработихме методология, която е набор от най-добри практики в определени сфери като управление на доставките, човешки ресурси и други“, казва Спасов.
Резултатът от това е, че когато експертите на KPMG IT Service отидат при нов клиент, те първо се опитват да разберат какъв е неговият бизнес проблем, използвайки създадената методология, а след това преценяват какви технологии могат да се използват. Така изборът пада върху най-подходящата технология за конкретния клиент.
Първият проект на KPMG IT Service е създаването на облачна платформа за нуждите на KPMG Германия. Оттогава KPMG IT Service работи с клиенти от групата на KPMG, както и външни клиенти от различни индустрии. Всъщност около 50% от бизнеса се генерира от клиенти извън групата на KPMG.
Това е предпоставка за превръщането на KPMG IT Service в перфектния технологичен партньор за всяка фирма, независимо от сферата на дейност. Поради голямото разнообразие от проекти, по които работи KPMG IT Service, компанията разполага с експертиза в много и различни сфери.
Огромен е опитът на KPMG IT Service с ERP системата на SAP. Функционалните консултанти и разработчиците на KPMG IT Service може да внедряват и приспособяват решенията на SAP – така че да паснат на нуждите на индивидуалния клиент. Най-големият проект, по който KPMG IT Service работи в момента, е за внедряването на SAP Core Finance решение за глобална технологична организация, която в момента минава през процес по разделяне от своята компания майка. Разделянето изисква светкавично внедряване на информационни системи, които да обезпечат финансовите процеси в компанията. „По този проект работим с KPMG колеги в Германия и САЩ с екип от над 100 души“, казва Спасов.
Преди около половин година KPMG IT Service започна изграждането на собствен екип, който работи по решенията на ServiceNow. Спасов вижда голяма бизнес възможност именно в тези решения, тъй като самата ServiceNow обяви, че иска в рамките на пет години да увеличи размера на бизнеса си тройно – до 15 млрд. долара. „В момента създаваме обучителна програма, тъй като в България почти няма ServiceNow консултанти и разработчици“, казва Спасов.
Академията трябва да стартира през есента на 2022 г. и ще се развива в партньорство със ServiceNow. До края на същата година Спасов се надява да има изграден екип от 30 души, който ще продължи да расте занапред. Той гледа на академията на KPMG IT Service не само като на корпоративен ресурс, но и като на възможност за цялата българска ИТ екосистема да получи достъп до ново знание.
KPMG IT Service има и амбициите да изгради един от най-големите в Европа екипи за киберсигурност. До 2026 г. компютърните престъпления ще струват на света над 10 трлн. долара годишно според анализ на Cybersecurity Ventures. Най-големи загуби ще понесе бизнесът – не само под формата на откраднати пари, но и заради блокирани бизнес процеси, регулаторни глоби заради откраднати лични данни и други.
Повечето бизнеси имат нужда от консултанти, които могат да инсталират правилните решения за киберсигурност, да дадат оценка за киберзащитата в една организация и да обучат персонала да разпознава опитите за кибератаки. KPMG IT Service иска да направи София ядрото на този консултантски екип. „Наблюдаваме стотици опити на сигурността на дневна база – казва Светослав Спасов. – Има нужда да се внедряват нови решения, базирани на изкуствен интелект, така че отговорът на тези атаки да е автоматизиран и ефективен срещу заплахите.“
Изграждането на екипа за киберсигурност е една от основните цели на KPMG IT Service за тази година. Компанията очаква да отчете 30% ръст на приходите си. До 2024 г. пък се очаква утрояване на предоставяните облачни услуги.
Междувременно ефектът от дейността на KPMG IT Service се усеща в българската ИТ индустрия. Това е така, защото KPMG IT Service е инкубатор за специалисти в сфери, които все още не са много развити в България. Компанията е отворена да споделя експертизата, с която разполага, за да може бизнесът да се възползва от събраното знание. Това дава на Светослав Спасов повод да се гордее. „Ние вярваме, че помагаме не само на нашите клиенти – казва той. – Но и имаме много позитивно влияние върху ИТ екосистемата в България.“