За ИТ експертите заплатата е на второ място
За хората в ИТ индустрията най-важни в работата им са екипът и колегите. Това мнение споделят 57.5% от допитаните в проучване на DEV.BG. За първи път българският сайт за вакантни позиции в ИТ сферата се обръща директно към специалистите в България, а не към мениджърите или директорите над тях. Информацията е събрана посредством онлайн интервюта, а отговорите са били импулсивни. Липсата на предварително зададени варианти разширява възможностите за отговор и процентите на съвпадение намаляват. Засегнати са различни теми като основните предизвикателства в бранша, начин на работа и средата.
На въпроса „Кои са най-важните неща за теб на работното място“ вторият и третият най-често срещани отговори са заплатата и естеството на работа съответно с 36.2% и 28.6% повторяемост. В края на класацията 1.6% от допитаните посочват размера на отпуската и със същия процент – спокойствието на работното място. Най-малко хора мислят за продуктивността (1.3%) и усещането да си оценен (1.3%).
Отчасти позициите на тези отговори се дължат на модела за събиране на информация. Така липсата на стрес не е сред водещите критерии на експертите, но в същото време оглавява въпроса за настоящите предизвикателствата в работата им. Сред проблемите в бранша са динамиката на сектора (12.1%), високите изисквания и техническата сложност (10.8%) и кратките крайни срокове (8.3%). Изглежда, че допитаните се сблъскват с бюрокрацията (1.3%) и обучението на нови хора (1.3%), но се справят с тях далеч по-лесно.
Въпреки че не са на мениджърско ниво, най-голям процент от експертите (13.7%) усещат липсата на кадри в сектора и посочва този проблем за водещ. И все пак сред предимствата на България остават квалифицираните ИТ експерти. Това мнение споделят една четвърт от анкетираните в проучването на DEV.BG. Другият показател, с който страната се отличава, е бързо развитие на целия сектор (31.7%).
4.4% от специалистите са останали положително изненадани от растежа на бранша. Не са се сбъднали и прогнозите на 4.1% от експертите, че България ще привлече някои от технологичните гиганти като Google и Facebook да отворят офиси в страната. Най-много от експертите (7%) споделят, че има нужда от повече обучения заради динамиката в новите технологии. Те са се надявали, че през последните години възможностите за развитие на уменията са щели да се увеличат. От допитаните 1.3% са очаквали заради застъпващите се кризи да настъпи отлив на чуждите компании на пазара. До това обаче не се стига и секторът продължава развитието си.