Каква е ролята на електромобилите за устойчивия енергиен преход?
Иновации, финанси, икономика, социални аспекти, геополитика… Успехът на енергийния преход в Европа е многопластова задача. Tя изисква огромна амбиция и промяна на парадигмата, тъй като енергията е в основата на всички индустриални процеси и обществото ни като цяло. А в центъра на тази трансформация е зелената електрификация.
Към днешна дата в Европа едва една четвърт от използваната енергия е под формата на електричество, а близо 60% са необходими за изпълнение на климатичните цели на Стария континент. В това число се включва ускорено електрифициране на крайното потребление в сектор транспорт, както и в сградния фонд и индустриалните процеси.
Този трансформационен процес се случва с основен поглед към възобновяемите енергийни източници (ВЕИ). Според водещата платформа за данни в сектора Electricity Maps, около eдна четвърт от потребеното електричество у нас е от ВЕИ, а планове за увеличаване на мощности се залагат както от бизнеси, така и от физически лица. Разгръщането на такива мощности неизбежно ще изтласка чисто на пазарен принцип замърсяващи енергийни източници като природния газ и въглищата през идните десетилетия. Това ще доведе и до децентрализиране на електроенергийния пазар, който пък трябва постоянно да бъде балансиран.
Вярвам, че тези дългосрочни процеси са ключови за икономиката и обществото ни. Затова и приех поканата на Forbes регулярно да представям различни аспекти на енергийния преход. Като посланик за България към Европейския климатичен пакт и ръководител „Стратегия и партньорства” в българската продуктова компания AMPECO имам директен достъп до актуалните политически дебати по темата и как те засягат бизнеса и се надявам, че информацията, която представям, ще ви бъде интересна. Започваме с електрическата мобилност.
Електромобилите като активни участници на енергийния пазар
Електромобилността е много повече от намаляване на парникови емисии и вредни замърсители на въздуха в градовете ни. Моделът на използване на един електромобил и неговото зареждане се различават коренно от традиционните бензинови и дизелови автомобили. Управлението на зареждането на електромобилите пък създава нови бизнес възможности чрез силни синергии със сградите и интегрирането на ВЕИ.
В този контекст става и все по-важна ролята на електромобилите като източник на гъвкавост при балансиране. С други думи, интелигентното им зареждане спомага електроенергийната система да реагира адекватно при промяна на търсенето и предлагането на електроенергия и това предотвратява временно прекъсване на тока.
На този фон електрификацията на автопарковете в Европа се случва с невероятен темп и тенденциите сочат сериозен растеж през идните години. Нарастването на броя електромобили отваря възможността те да станат активни участници на енергийния пазар, но това няма да се случи автоматично. За целта са необходими три взаимносвързани условия, които разгръщат пълния потенциал на електромобилите:
- Умно разпределение на товара в мрежата
- Гъвкави енергийни тарифи
- Софтуерно решение за енергиен мениджмънт.
Умно разпределение на товара в мрежата
Над 80% от използваната за електромобили енергия се зарежда в частна среда – било то у дома или в офис сграда. Тази тенденция ще се запази с по-високата електрификация на автопарковете, което ще създаде необходимост за разпределение на натоварването с цел предотвратяване на пикове при търсенето на електроенергия.
Доста често чуваме за опасността от претоварване на мрежите заради електромобилите. Наистина, ако се зареждат неконтролируемо, това ще създаде проблеми по време на върхово потребление. Всъщност реалността е друга и управлението на зареждането на голям брой електромобили отваря възможности за нови парични потоци – както за техните собственици, така и за мрежовите оператори. Нарастващият брой електромобили спомага по-доброто планиране (на капацитета за производство на енергия и на мрежовото разпределение), тъй като интелигентното зареждане олекотява пиковете на търсене и така се намалява и нужната инвестиция в подсилване на мрежите. Същевременно чрез интелигентно зареждане електромобилите помагат за интегрирането на възобновяема енергия в периоди на нейното свръхпредлагане.
Стимулиране на потребителите чрез подходящи електроенергийни тарифи за зареждане
В процеса на оптимизация на зареждането е необходимо да се имат предвид и методите, чрез които това поведение се стимулира, особено при зареждане на по-ниска мощност. Паркираният за по-дълго време електромобил отваря възможност за собственика дори да получава обратно пари за полученото електричество. Това се случва чрез задаването на умни и гъвкави тарифи.
От технологична гледна точка няма пречки пред използването на различни ценообразувания при зареждането на електромобили. Тарифите могат да бъдат: статични – спрямо часа, в който се зарежда; динамични – използвайки цените на едро на електроенергията в реално време; или хибрид от двете, когато се адресират пикове на търсене чрез създаване на цени през различни часове или дни от годината.
Регулаторно погледнато обаче, само 19 от 31 европейски държави разрешават съществуването на умни тарифи, които зачитат динамиките на електроенергийния пазар. Необходимостта от тези тарифи е ясна на всички в индустрията, тъй като те позволяват агрегацията на активи и участието им в електроенергийните пазари. А това носи със себе си и финансови ползи, особено в контекста на текущата енергийна несигурност и високи цени на пазарите на електроенергия.
Как се управлява и оптимизира зареждането на електромобила?
Преразпределението на товара и задаването на гъвкави тарифи за зареждане не биха били възможни без наличието на софтуер за управление на процеса по зареждане на един електромобил. Съвкупност от интелигентни алгоритми с помощта на обособени международни стандарти и протоколи позволява автоматичното балансиране на товара при зареждане на десетки хиляди автомобили към една мрежа. По този начин автопаркът ни скоро ще има еквивалент на една голяма ТЕЦ, която стои на разположение по всяко време, или на една масивна батерия, която складира енергията от вятъра и слънцето.
Всичко това е и в полза на крайния потребител, тъй като софтуерните решения за зареждане подобряват системната ефективност. По този начин се намаляват разходите не само на шофьорите, но и на всички участници на електроенергийните пазари.
Електромобилите са може би доста подценявана част от прехода към зелена и устойчива икономика. Ползите от интелигентното им зареждане ги правят важен фактор при формирането на бъдещите електроенергийни пазари. Като част от този преход, не бива да гледаме на електромобилите като на отделен сектор, тъй като те отварят важни синергии и спомагат развитието на чистите енергийни решения и в други сектори от икономиката ни.