Reichle & De-Massari: От Швейцария към България
Световният недостиг на оптични кабели това лято застрашава амбициозните планове на компаниите, а и на някои правителства, да внедрят най-съвременната телекомуникационна инфраструктура. Докато Amazon, Google, Microsoft и Meta разширяват своите империи от центрове за данни, цените на влакната скачат със 70% от рекордно ниските нива през март 2021 г. до 6.30 долара за километър, а сроковете за доставка гонят година, показва пазарно проучване на Cru Group.
„Още не може да се каже дали това е тенденция или чиста спекулация заради недостига на някои от критичните компоненти. Или е заради ограничен производствен капацитет на част от големите производители“, коментира Радослав Радев, който управлява завода за фиброоптични решения на швейцарската глобална компания Reichle & De-Massari (R&M) в България. R&M е в топ 10 на производителите на оптични кабели в света с 300 млн. евро приходи за 2021 г., а заводът в София е от най-големите производствени бази на компанията, разпределени в различни точки по света така, че да покриват нуждите на съответния регион.
Близо 420 души работят на две смени до 23 ч. през нощта, като 80% от тях са жени заради фината моторика, която се изисква в процеса. Заводът в София доставя продукция за цяла Европа и малка част за Близкия изток и Америка. В Европа процесът на дигитализация и изграждане на 5G мрежите е много по-бавен за разлика от Китай, където отива 46% от световното производство и поради тази причина заводът в София може спокойно да изпълнява поръчките.
Голямото натоварване се случва в пандемията преди година и половина, провокирано от острата нужда за бърза дигитализация и въвеждане на технологиите, които използват пасивното инфраструктурно окабеляване, свързано с IT сектора. Дистанционният модел на работа, наложен от кризата, също създава остра нужда от надежден интернет и безпрепятствено движение на потоците на данни. През 2021 г. търсенето на фиброоптични решения в Европа расте с темпове, които надвишават значително най-смелите очаквания на Радев. Много държави отварят програми за развитие на цифровизацията, а оптиката до дома „става базова нужда, подобно на тока и водата“. „Не бяхме подготвени за този неочакван скок в търсенето. Заводите ни в Индия и САЩ затвориха за известно време и много работа дойде при нас. За тези две години наехме още 100 души“, казва Радослав Радев. Reichle & De-Massari България завършва с 45 млн. лв. приходи за 2021 г. и ръст със 17% от предходната силна година.
От лятото компанията изпълнява два големи проекта в Германия за клиенти от телеком и една световна банка и един в Саудитска Арабия. Дигитализацията в арабския свят е свързана с цената на петрола. Щом тръгне нагоре, процесът се засилва и обратно. В момента се усеща затишие, отбелязва Радев. Заради рецесията голяма част от мащабните проекти се отлагат. Инвеститорите и телекомите изчакват. „Amazon, които са от основните клиенти в САЩ, директно ни информира, че следващите шест месеца няма да поръчват абсолютно нищо“, казва той.
В същото време бившият управител на завода Александър Петров, който сега ръководи търговско дружество на швейцарската компания в София, обяснява, че на фона на зараждащата се криза продажбите в Югоизточна Европа вървят много добре и очаква да приключи годината с 40% ръст. Регионът обаче е твърде малък, за да има ръстът отражение в общата картина.
Александър Петров е човекът, на когото R&M възлага да организира производството в България през 2011 г., тъй като в онзи момент той успешно развива местното търговско дружество в София. Докато е на посещение в централата във Ветцикон по търговските дела, главният оперативен директор Маркус Щигер му задава един въпрос – какво ще кажеш за производство в България. На 24 май Маркус Щигер идва в София да начертаят груб план какво би струвало. Заедно обикалят 20 сгради, като по негово искане локацията трябва да е на 45 минути от летище, да има технически университет. Основната причина, заради която R&M търси път да изнесе част от производството си от Швейцария в Източна Европа, е рязкото поскъпване на швейцарския франк спрямо еврото.
Преди изобщо да се заговори за изнесено производство, Александър Петров подхвърля на свой колега в Швейцария идеята за производство в България с аргумента, че ще бъде доста по-евтино. „Няма проблеми да го направим, чува в отговор. – Само че не това е идеята. Винаги ще се намери някой, който ще бъде по-евтин и от вас. Ако това е единственият аргумент, няма как това производство да просъществува.“ Добавената стойност в случая е, че в България има достатъчно квалифициран персонал в търговското звено на R&M с история от 1998 г. Швейцарската компания влиза в България с местен дистрибутор, а през 2005 г. австрийският клон на фирмата отваря представителство в София. Две години по-късно фамилия Райхле придобива местния дистрибутор.
На официалното откриване на завода през октомври 2012 г. присъстват президентът на България Росен Плевнелиев, швейцарският посланик и собствениците – семейството Райхле. Швейцарците в началото са предпазливи. Те искат да се уверят, че швейцарското качество няма да пострада и доставките ще се извършват навреме, преди да прехвърлят в София изработката на по-сложни изделия. Петров е ентусиазиран и много запален по предприемаческа атмосфера в семейната компания, която дава възможност на служителите да вземат решения. За него Ханс Райхле е пример за брилянтен инженер, а Ренато Де-Масари – „голяма личност с впечатляващи умения в търговията“.
Тяхната история го вдъхновява. Още като служители на Swiss Telecom PTT двамата разработват нов, по-лесен за инсталиране телефонен контакт, с което искат да улеснят труда на монтажниците. В основата на фирмата, основана през 1964 г., те залагат едно правило всеки продукт да минава тест за удобство при инсталирането, без да се използват специфични инструменти, които биха затруднили монтажистите и са допълнителен разход. В R&M издигат в култ удобството при монтажа на продуктите, което носи глобалния успех на компанията.
През 2014 г. Александър Петров вече е изпълнил своята роля да изгради производство на принципа на матрицата и се връща в търговията. Процесите навлизат в етап, в който има нужда човек с познания да управлява не само работниците, а и екипа от креативни хора с интересно виждане, които създават дизайна на новите продукти. За управител е поканен Радослав Радев. Той тъкмо е получил предложение да поеме звеното на Dorma в Дубай, компанията за автоматични врати, в която две години е бил регионален оперативен директор на производствата в Югоизточна Европа.
Отначало е скептичен. Свикнал е на мащаб. Кариерата му започва в компанията за електроуреди за дома „Теси“ направо от студентската скамейка на икономическия университет във Варна, където е завършил „Индустриален мениджмънт“, и за 10 години стига до оперативен директор. В R&M го привлича възможността да определя посоката на цялата организация, но заводът е малък – само 100 души. А и работата с швейцарци му се вижда не лека. След интервюто с Маркус Щигер излиза разколебан: „Бях убеден, че с този човек много трудно ще върви диалогът.“ Щигер е „авторитетна личност, доста пунктуален в планирането и без грам емоция“.
Бизнес стратегията за развитието на България като дългосрочна инвестиция обаче му се струва доста интересна и той поема поста. Неговата задача е да постигне по-голяма ефективност и продуктивност и производството да се разраства.
Растежът се случва неочаквано бързо. През 2015 г. швейцарската банка освобождава франка и за една нощ той поскъпва с 20% спрямо еврото. При това обстоятелство компанията губи конкурентоспособност, което може да я изхвърли от пазарите. В централата вземат спешно решение да затворят завода в Швейцария и да прехвърлят изцяло производството в София. Местните служители губят работата си, което създава напрежение. В София Радослав Радев се опитва за кратко време да увеличи състава със стотина работници и инженери, но най-голямата му грижа е да тушира напрежението, за да върви интелектуалният трансфер на познания. С подобен проблем се сблъсква, докато е в Dorma, когато завод в Кьолн трябва да се премести в София. Ако не успее да спечели ключовите фигури на своя страна, нещата няма да се случат добре. Той среща антагонисти, които по никакъв начин не може да ги накара да съдействат. Но други, които остават в компанията, подкрепят процесите и мобилизират ресурса.
Истински голямата експанзия на R&M на световните пазари започва през 2018 г. с множество придобивания. Компанията печели огромни проекти и един от тях е дигитализацията на новото летище в Истанбул. Голямата тежест пада на завода в България. Поръчката надхвърля с 30% капацитета на производството. Нужни са нови 100 работници. „Имахме ейчар с опит в масовите назначения от Carrefour. Подборът ставаше на цели групи 20–30 души. Всичко се случваше в такъв хаос, че постигнахме масата за сметка на устойчивостта“, разказва Радев. Пропукването идва от неспособността на средния мениджмънт да интегрира новите хора. Много работници прегарят и напускат. Отделно, след като проектът за летището е изпълнен за девет месеца, се налага да започнат съкращения, което създава негативи за компанията. Естеството на бизнеса включва обвързване с конкретни проекти. „След тези катаклизми стана трудно да привличаме нови хора. Вложихме много усилия да си върнем добрия имидж“, казва Радев.
От този момент той взема решение да се създаде кръг от подизпълнители, чужди и български компании, които да се включват в моменти на пиково натоварване. В резултат значително се подобряват сроковете за доставка. Голяма част от клиентите очакват реакция в рамките на няколко дни и това е постигнато, то е в основата и на конкуренцията. R&M оставя и още един отпечатък върху местните доставчици на продукти и услуги. Стимулира ги да произвеждат качествени материали, за да се задържат като поддоставчици.
На 10 години Reichle & De-massari България се утвърждава като глобален инженерингов център в разработката на платформи и технологии за производство на фиброоптични кабели. Българските инженери започват да изискват от колегите в изпитателната лабораторията в Швейцария още по-голяма прецизност в организиране на работа, което понякога качва градуса в отношенията. „Казаха ни, че сме станали по-големи швейцарци от тях, а те обичат да използват думата swisness“, коментира Радев.
От дълго време той обсъжда с централата неудобството от разнасянето на мостри между дизайнерите в България и изпитателната лаборатория в Швейцария. По негово мнение производство без лаборатория на едно място е доста неефективно и удължава времето до пазара, което е проблем. „Провокирахме решение да се прехвърли изпитателна лаборатория в България, което отново е свързано със сериозен трансфер на нау-хау и трудности при осъществяването“, казва Радев. Неговата фиксидея е да задържи конкурентните позиции на българския завод спрямо останалите производства в Индия и Китай. Една от стъпките в тази посока е в намаляване на себестойността на продукцията и по-голяма печалба за компанията.
Постигнатото до момента е, че все повече функции се възлагат на екипи в България, осигуряващи бизнес услуги с глобално покритие – IT, SAP поддръжка, маркетинг, финанси.
Всичко това добавя стойност на местното производство и неговата значимост в глобалния пъзел на R&M. Основната тема винаги е била по какъв начин ще се гарантира растежът в България. Поредното мащабно разширяване е свързано със строителство на нова сграда за компоненти за изграждане на 5G мрежи – инвестиция за 5 млн. франка. Голяма част от продуктовата гама се разработва и от местния развоен център. Проектът трябва да тръгне идната пролет с отварянето на още работни места, но Радослав Радев отново отбелязва, че изграждането на 5G мрежите е национална политика в много държави, но заради риска от рецесия и инфлация в четвъртото тримесечие всичко се случва по-вяло.