Точка на пресичане
След няколко резки завоя в живота и кариерата си д-р Панчо Георгиев отваря DOT Sofia – комбинация между бутикова резиденция, ресторант и хъб за съвременно изкуство
Ако в последните четири месеца сте били в района на Женския пазар в София, няма как да сте пропуснали новото му попълнение. Една забележителна ръждиво-червена фасада от износена стомана, с космополитен дух и прогресивна архитектура, която съвсем естествено допълва захабения чар на квартала. Запознайте се с DOT Sofia – бутикова градска резиденция, ресторант с авторска кухня, хъб за съвременно изкуство и място за провеждане на събития в едно.
Както и пресечна точка на многостранните интереси на собственика си д-р Панчо Георгиев (49), роден в България, израснал в Швейцария и от 12 години с адрес в Близкия изток, където живее със семейството си.
Потомствен лекар, старши партньор в McKinsey&Company, глобална компания, предлагаща услуги в областта на управленското консултиране, където ръководи отдела за здравеопазването и здравни услуги на компанията в Близкия изток, Африка и Източна Европа, той е и колекционер с фокус към българското съвременно изкуство. Последното преобладава в облика на DOT Sofia и се усеща на момента: стълбището и общите части на сградата са изрисувани от Недко Солаков, срещу входа е закачена творба на Лъчезар Бояджиев. Има скулптури на Правдолюб Иванов и още много произведения – на емблематични и съвсем млади български автори. Тази селекция, наречена DОT Sofia Art Collection, е част от личната сбирка на Георгиев и съпругата му и е постоянно присъствие тук с идеята да популяризира модерното българско изкуство и да привлича нови почитатели и колекционери.
Вдъхновението за DOT Sofia се ражда по време на престоя им в апартхотел в Цюрих, където преди време отсядат за няколко седмици. Двамата надграждат модела с нещата, които обичат и които са ги инспирирали в пътуванията им по света – съвременна архитектура, хубав дизайн, страхотна храна, защото „винаги съм мечтал да имам собствен ресторант“, и „естествено, съвременното изкуство беше даденост, защото ние живеем така“. Желанието им е DOT Sofia да се превърне в платформа за хора от България или чужбина с подобни интереси, които търсят нещо „извън утъпканите пътеки“ в една мултикултурна градска среда. „Това е нашият дом, който отваряме за другите“, казва Панчо Георгиев.
Също така DOT Sofia е и неговият начин да се почувства по-свързан с корените си, да бъде „по-навътре“ със случващото се в България, която напуска като съвсем малко дете. Семейството му се мести в Швейцария, когато Панчо Георгиев е 9-месечно бебе, и заживява в Цюрих. Не губи обаче връзката си с България – прекарва летата си като ученик и студент при баба си и дядо си, които го карат да се влюби в красотата и историята на родната си страна.
Продължава по утъпканата семейна пътека, следвайки медицина като своя баща и дядовците си. Бъдещето му изглежда предначертано – коремен хирург в Университетската болница в града, с докторантура по молекулярна биология и сигурна кариера. Но изненадващо той прави рязък завой и се насочва към бизнеса. Провокиран е от монотонността на професионалното развитие и желанието си да се бори с дефектите в организацията на здравната система, които забелязва като практикуващ лекар, и иска да промени в дългосрочен план.
През 2007 г. се присъединява като консултант към McKinsey в Цюрих, и бързо разбира, че медицината и здравеопазването са две различни неща. „Първото, на което трябваше да се науча, беше да забравя, че съм лекар, и да усвоя една съвсем нова професия“, казва той. Четири години по-късно Георгиев се мести в Близкия изток със семейството си, където става старши партньор и оглавява практиката на McКinsey в здравеопазването в Близкия изток, Източна Европа и Африка.
Работи с водещи институции – публични и частни, за да подобри грижите, да оформи стратегии за растеж и разширяване, да промени организационните и финансовите резултати и да развие таланти и лидерство. Или накратко – прави „дизайн на здравни реформи и тяхната имплементация“, резюмира Панчо Георгиев.
Той говори разбираемо и разпалено за проектите си, за здравеопазването на глобално ниво и какво да очакваме от бъдещето. Споделя, че дигитализацията е ключова тема в целия свят. Секторът изостава в сравнение с банките, ритейла и т.н. и „дигитализацията трябва да влезе, защото няма как да поддържаме системата финансово като знание, качество и ресурс. Става толкова важно, че държавите започнаха да инвестират много повече в това, България – също“, добавя той.
Насочил фокуса към страната ни, го питаме за експертната му диагноза и тя не звучи оптимистично. По-възрастно и болно население спрямо това в други държави, остаряла инфраструктура, недоразвита амбулаторна система, почти никаква цифровизация и затвореност на лекарското съсловие. Какво е лечението? „Няма лесна рецепта. Темата е комплексна и политическата воля е изключително важна за решаването на проблемите“, отговаря Георгиев.
В момента той е ангажиран с последната иновация в сферата – въвеждането на „тотално интегрирана дигитална платформа, която създава дигитален близнак за всеки индивид“.
Става въпрос за дълбоко индивидуализирано здравеопазване чрез интеграция на най-различни данни, които персонализират какво значи да живееш здравословно, подчертава Георгиев.
С клиенти в близо 50 страни, с които работи по различни теми, е чудно как в деловия му календар изобщо е останало време за странични начинания. Всъщност DOT Sofia не е първият предприемачески проект, който е обмислял да направи в България, споделя Панчо Георгиев, но е първият, който вече работи. (Преди 5-6 години за малко да купи мебелна фабрика в Балкана, но семейството се отказва от сделката.)
Панчо Георгиев се потапя напълно в изграждането на дръзката си концепция. Купува имота до Женския пазар през 2017 г. и в следващите шест години уикендите му са посветени само на DOT Sofia. Участва в избора на архитектура, на дизайн, дори знае каква е тоалетната хартия в апартаментите – вътре е до най-малкия детайл. „Сядал съм с дърводелеца, за да мислим как ще направим масата за офиса, всичко е минало през мен“, казва той. Подбира всеки елемент и човек с хирургическа точност, така че да подхождат на DOT Sofia – работи с прогресивното студио I/O architects за сградата, пловдивската галеристка Весела Сариева поема културната дейност, а в ресторанта си партнира с шеф Александър Гоцев.
Георгиев инвестира в българското си начинание личен капитал, а юридическото лице зад DOT Sofia e едноличната му фирма „Урбън стей“ ЕООД. Финансовият план е дългосрочен, защото „смисълът на DOT Sofia e да допринесем нещо за града, за хората, които споделят подобни интереси или ценят изключителната архитектура и култура“, казва той. За приходите разчита на хотелиерската услуга, на залата за изложби, която се отдава под наем за събития, но „гледаме събитията и фирмите да харесват и на нас, да се вписват в концепцията – интересът е огромен“, подчертава собственикът.
„Предпочитаме да работим с млади български брандове, по-бутикови международни или с хора с готини идеи“, добавя той. Третият финансов източник е ресторант „КОМАТ“ с авторско меню – модерен прочит на традиционни български вкусове.
Стратегията на Георгиев е първо да опипа почвата – DOT Sofia стартира леко и бавно, за да усети публиката си. „Ресторантът е пълен от самото начало – отбелязва той – явно е уцелил нещо, което е много интересно за хората.“ Галерийната дейност също се развива успешно, начело с Весела Сариева (Откриването на DOT Sofia в началото на септември миналата година например бе направено с новата изложба на художника Стефан Николаев.), а през декември апартхотелът отбелязва първите си резервации. За популяризирането на пространството собственикът му не инвестира в кампании, а разчита на органична реклама от уста на уста и на социалните мрежи.
„Опитваме се да сме по-таргетирани. За нас е по-важно дългосрочно да се установим на картата за хора, които търсят този дух, отколкото да го напълним бързо със случайна публика“, казва Панчо Георгиев, който продължава да лети редовно между Дубай и София, за да е близко до „четвъртото си дете“.
Сега на дневен ред в програмата му е т.нар. клекшоп, на входа на сградата, където ще се продават серия авторски сувенири, с идеята да се подчертае връзката на DOT Sofia с Женския пазар. С това обаче плановете на Георгиев за България не приключват. Има списък с мечти, които да изпълни тук. Между тях е „лудата идея“ за зип лайн, който минава над целия Женски пазар. Представя си как, докато се возят на линията, хората спират и пазаруват, спускайки кошниците си към продавачите.
Това е част от фантазията на Панчо Георгиев как София може да се забавлява повече. Според него проектът може да се случи още тази година, ако има съмишленици, „малко политическа воля и добър дизайн“. Той не изпуска от поглед и дългосрочната си цел – да допринесе към съвременното българско изкуство, като обединява около него повече хора за създаването на по-мащабен проект. Мечта, в която DOT Sofia не е край, а стартова точка.