Господин Колета, как се промени представата за корпоративна социална отговорност във ФМИ през последните 20 години?
Спомням си как преди 20 години идеята за КСО в общественото пространство беше доста размита. Днес вече виждаме, че има ясни стандарти. На дневен ред е ESG – принципи за екологична, социална и управленска отговорност, които водят до устойчивост.
Светът се промени и ние също. През последните 15 години ние сме инвестирали общо над 12.5 милиарда долара в научни изследвания, разработки и комерсиализация на бездимни алтернативи на цигарите, които имат потенциала да намалят вредата в сравнение с продължаване на пушенето. Към момента водещата ни бездимна платформа се предлага на 84 пазара по света, като амбицията ни до 2025 година този брой да достигне сто. Към момента потребителите на бездимните ни продукти по света са над 33 милиона, а нетните приходи от бездимните ни алтернативи достигат вече над 36.4% от общите ни приходи. Вярваме, че един ден можем да спрем напълно продажбата на конвенционални цигари и да изградим свят без тютюнев дим, и именно това е логичната стъпка към устойчивото развитие.
Как устойчивостта е в основата на бизнес стратегията ви и двигател за трансформацията ви?
Да погледнем фактите. Достигаме границите на това, което нашата планета може да поеме. Не говоря само за околната, но и за социалната среда. Виждаме огромни промени, които се случват, и които изискват от нас като общество да се адаптираме. Бизнесът играе определяща роля тук. Но каква е тази роля?Д а се подкрепят финансово някои добри каузи? Да, добре е да се направи, но това не е единственият начин, по който бизнесът може да допринесе за промяната към устойчиво бъдеще. Бизнесът може да е част от промяната, като разработи и предложи на пазара нови, иновативни продукти и услуги, които ще ни помогнат да поемем по различен път с отговорност към околната и социалната среда.
Ние във „Филип Морис Интернешънъл“ си зададохме въпроса: Кое е най-голямото въздействие, което оказваме върху средата и обществото? Като тютюнева компания, на пръво място, разбира се, поставяме негативното въздействие върху здравето от употребата на нашите конвенционални продукти. Не бихме могли да говорим за устойчиво развитие, без да поставим решението на този проблем в основата на стратегията ни.
Затова нашата цел е да оставим цигарите в миналото. Именно затова преобърнахме изцяло бизнес модела си и променихме фундаментално естеството на нашия бизнес, водени от визията ни за бъдеще без дим, разработвайки и портфолио от продукти без дим за всички онези пълнолетни пушачи, които иначе биха продължили да пушат.
Поели сме ангажимент до 2030 г. 2/3 от нашите нетни приходи да идват от бездимните ни продукти. И се радваме, че напредваме в тази посока.
В същото време зададохме ясни индикатори, така че хората да могат да следят внимателно напредъка, по който постигаме заложените цели. Всички те са събрани в Индекса ни за устойчивост, който е публичен. Разработихме процес на управление, в който лидерите в компанията ни са отговорни за всяка една от програмите, които се въвеждат. Напредъкът ни по всяка една от заложените цели по устойчивост в този индекс е обвързан директно с възнаграждението на висшето ръководство на компанията.
Кои са конкретните примери за подобрение на процесите ви, смекчаване на негативното въздействие и увеличение на позитивното за първия стълб на ESG – екологичната среда?
Сериозен проблем за околната среда по целия свят е замърсяването с неправилно изхвърлени цигарени фасове. Осъзнаването на проблема и промяната в потребителското поведение е от ключово значение за справянето с този проблем и за опазването на околната среда и именно затова провеждаме информационни кампании, като България е много добър пример за това. Тук през последните три години с местната кампания #ПромениКартинката целим да информираме за проблема, да ангажираме и да провокираме към промяна на поведението на потребителите. За да повишим осведомеността на обществото за негативното въздействие на неправилно изхвърлените филтри върху околната среда, реализираме редица инициативи и си партнираме с местни организации, общини, медийни партньори и посланици на идеята.
По отношение на устройствата ни за нагряване на тютюн – те са създадени така, че да издържат възможно най-дълго и по-голямата част от материалите да могат да се рециклират.
България беше един от първите пазари, където потребителите бяха стимулирани да връщат устройства, които са използвали – за да може, ако са в достатъчно добро състояние, да ги обновим напълно и да ги пуснем отново на пазара. Рециклираното устройство е в перфектно състояние и не се различава от новите такива от същата серия, но е на по-достъпна цена – по този начин прилагаме принципите на кръговата икономика и предлагаме на потребителите – пълнолетни пушачи, които иначе биха продължили да пушат, още една възможност да преминат към бездимни алтернативи.
Относно рециклирането на филтрите, няма универсален метод, който да работи за всяка държава. Въпреки че рециклирането на неправилно изхвърлените цигарени филтри изисква изразходването на големи количества природни ресурси, ние
продължаваме да работим с партньори и да търсим местни решения. В Словакия например се реализира интересен проект от местна организация, която постави в Братислава контейнери за събиране на цигарени фасове и филтри от бездимни продукти, които после се използват при производството на асфалт.
А кои са примерите за подобрение на социалната среда и управлението на PMI в глобален план и в България?
Един от най-важните приоритети за нас е програмата ни за предотвратяване на достъпа на непълнолетни до нашите продукти. Всеки пазар, на който оперираме, трябва да провежда такава програма. Освен маркетинговите ни политики, става дума и за програмите ни в търговските обекти, където се предлагат нашите продукти.
Както и в останалите страни, където предлагаме своите продукти, така и в България отправяме призив към всички участници на пазара за безкомпромисно спазване на закона, който забранява продажбата на тютюневи и свързани изделия на непълнолетни, и за проява на най-висока степен на обществена отговорност. С появата на нашата основна бездимна алтернатива предотвратяването на достъпа на непълнолетни до нашите продукти се превърна в още по-важна тема за нас.
По отношение на управлението – за да осъществим мащабната ни трансформация, имаме нужда най-вече от приобщаване на служителите ни. Сложността на бизнеса ни ни подтиква да търсим и подкрепяме разнообразието, защото се нуждаем от нови начини на мислене, от хора от различни части на света.
Необходимо е да станем различна компания, много различна от това, което бяхме преди, заради сложността и мащаба на предизвикателствата, пред които се изправяме. В световен мащаб имаме над 40% жени в управлението на компанията, като в България този процент е над 70%. Смятам, че напредъкът в добрите управленски практики във „Филип Морис България“ през последните години е впечатляващ.
Moжем ли да ви помолим да влезете в обувките на един български предприемач. Как той може да съгласува бизнес целите си и тези за устойчивост?
Ако сте предприемач, задайте си следните въпроси: Какво е естеството на моя бизнес? Кои са екологичните или социални теми, които се отнасят за мен? Къде имам отрицателни въздействия? И къде имам възможности? Не мислете за ESG отделно от стратегията. Мислете за устойчивостта като за елемент, който трябва да вземете предвид във вашата стратегия.
Роден съм в Португалия – там преди години имаше много малки и средни бизнеси за вълна. Преди да влезем в ЕС през 80-те, конкурентното предимство на тези бизнеси беше ниската цена. С времето много от тях фалираха, защото стандартът на живот и очакванията на работниците се повишиха. Ако вашият бизнес модел разчита на евтина работна ръка, трябва да разберете, че това няма да е така завинаги. Така че трябва да имате бизнес план. Да си зададете въпроси от типа: Как да се възползвам от това предимство сега? Как да подобря условията на служителите си и да остана конкурентоспособен? Някои от тези фирми за вълна не фалираха, защото инвестираха в технологии и подобриха условията за работниците си. Сега изработват сложни тъкани.
Каква е ролята на сътрудничеството и кои участници са най-важни за изпълнението на ESG целите?
Няма най-важни заинтересовани страни. Всеки има своята роля. От една страна, това са бизнесите, които намаляват негативното въздействие на своите продукти и услуги и предлагат такива, които отговарят на очакванията на обществото. От другата страна са регулаторите, които стимулират иновациите и създават равни условия. И разбира се, не на последно място потребителите, които трябва да бъдат ангажирани и взискателни.
Всички сме заедно в този процес. Няма място за догми, защото сме изправени пред големи предизвикателства. Трябва да сме прагматични и да търсим решения. Да погледнем към науката, за да можем да напредваме. Отговорността ни е обща и е важно да си сътрудничим.