Криптопазарът загуби близо 300 млрд. от стойността си
Пазарът на криптовалути се срина шестмесечно дъно като в рамките на 24 часа криптопазарът изтри около 270 млрд. от стойността на дигиталните валути. Биткойнът и етерът отбелязаха драматични спадове заради разпродажба на рискови активи, след като Nasdaq приключи най-лошия си триседмичен период от две години насам.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Разпродажба на рискови активи от страна на инвеститорите понижи драстично стойността на криптовалутите.
- Водена от спада от 11% на биткойна през последните 24 часа и 21% на етера, общата стойност на криптовалутите потъна с около 270 млрд. долара, според данни на CoinGecko.
- Цената на биткойн достигна най-ниското си ниво от февруари насам. Най-голямата криптовалута в света се търгува за около 54 000 долара.
- Цената на етера спадна до около 2300 долара и заличи печалбите си за годината.
- Разпродажбата на криптопазара съвпадна с по-широкия спад на акциите на пазарите в Азиатско-тихоокеанския регион. Японският Nikkei 225 се понижи с цели 7%, разширявайки загубите, започнали миналата седмица, след като Японската централна банка обяви, че ще повиши основния си лихвен процент до най-високото ниво от 16 години насам.
- В САЩ Nasdaq се понижи с 3,4 % миналата седмица. Това е най-лошият триседмичен период на технологичния индекс от септември 2022 г., когато пазарът беше в режим на свободно падане.
- Пазарът реагира и на нарастващите шансове за победата на Камала Харис на изборите в САЩ през ноември. Харис стана официалния кандидат на демократите, който ще се изправи срещу републиканеца Доналд Тръмп. Инвеститорите се надяват, че победата на Тръмп ще донесе по-благоприятни времена за пазарите, включително и за криптовалутите.
АКЦЕНТ
Последните загуби, които регистрира пазара, ще бъдат усетени от по-широк кръг инвеститори. Основната причина – решението на Комисията по ценните книжа и борсите в САЩ да даде зелена светлина за борсово търгуваните фондове на биткойна и етера. ETF-ите се вляха стотици милиони долари.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Тази седмица инвеститорите очакват и нови търговски данни от Китай и Тайван, както и решенията на централните банки в Индия и Австралия.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Миналата седмица акциите започнаха да се понижават заради разочароващите отчети на технологичните компании, както и високият ръст на безработицата в САЩ. Влияние оказа и решението на Федералния резерв на САЩ да запази лихвите по заемите без промяна поне до есента. По-ниските лихвени проценти обикновено корелират с по-добро представяне на рисковите активи.