Проблемите пред Intel не свършват: Акционери съдят производителя на чипове
Проблемите пред Intel не свършват. Компанията си навлече гнева на инвеститорите, които заведоха дела срещу производителя на чипове, след новината за масовото съкращение на служители и срива на борсата.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Колективният иск на акционери в Intel обвиняват компанията, че умишлено е укрила редица проблеми, които в крайна сметка са довели до по-слабите финансови резултати през второто тримесечие на годината, съкращаването на работни места и спиране изплащането на дивиденти.
- Искът е подаден срещу Intel, главния изпълнителен директор Патрик Гелсинджър и главния финансов директор Дейвид Зинснер като основен ищец е базирания в Мисури Пенсионният фонд на строителните работници в Голям Сейнт Луис, като според обвиненията Intel “не е направила достатъчно, за да предупреди инвеститорите”.
- От Intel все още не са коментирали.
АКЦЕНТ
Компанията започна да отчита оперативни загуби за леярския си бизнес още през април, като тогава обяви загуби за 7 млрд. долара. Договорите с трети страни включват редица партньори, сред които Qualcomm Inc и Amazon.com. На 1 август обаче компанията обяви, че този бизнес “буксува” и струва милиарди долари, въпреки намаляващите приходи – факт, който е изненадал акционерите, става ясно от иска.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Искът срещу Intel дойде след като миналата седмица компанията отчете нетна загуба за второто тримесечие в размер на 1,61 млрд. долара и обяви, че съкращава 15% от работната си сила. Цената на акциите на Intel се срина с 26% до 21,48 долара на 2 август, ден след като компанията обяви резултатите си за второто тримесечие на годината като производителя на чипове преживя най-лошия си ден на Уолстрийт от 50 години насам. Акциите затвориха вчерашния ден с 3,6% спад на ниво 18,99 долара и са поевтинели с 34,6%.
Компанията е изправена пред огромна конкуренция в производството на чипове и прави всичко възможно да се възползва от напредъка на изкуствения интелект. Сред съперниците на Intel са Advanced Micro Devices (AMD), Nvidia, Samsung Electronics и тайванската TSMC.