Бизнесът против опита за ограничаване на зелената енергия в индустриалните паркове
Бизнесът се противопостави на законопроект, целящ ограничаване на зелената енергия в индустриалните паркове. Предложенията са на партия “Възраждане”.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за индустриалните паркове е внесен от “Възраждане” и вече е разпределен по комисии, но все още не е разгледан.
- Предложенията предвиждат забрана за изграждане на съоръжения за производство на електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници на територията на индустриалните паркове, освен в случаите на производство на енергия за собствено потребление.
- Предложенията са срещу възможността, която в момента се предвижда в закона, за поставяне на фотоволтаици с цел продажба на електроенергия на пазара. Мотивът на вносителите е, че това не е целесъобразно с оглед насърчаване на преработващата промишленост, създаването на нови работни места и изграждането на устойчива икономика.
ПОЗИЦИЯТА НА БИЗНЕСА
Идеята на “Възраждане” среща отпор от страна на редица бизнес организации. С позиции срещу предложените изменения са излезли Българската стопанска камара (БСК), Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), както и Българската търговско-промишлена палата. Според тях този законопроект на практика ще постави бизнеса в неконкурентна позиция.
Работодателските организации са категорични, че предложените изменения в закона са рестриктивни и ограничават управлението и развитието на парковете като самостоятелни и самодостатъчни макросистеми. Бизнес асоциациите подчертават и липсата на анализ и оценка как направеното предложение ще засегне вече съществуващи или в процес на изграждане енергийни системи в индустриалните паркове, както и планираните и в процес на реализация инвестиции.
Според БТПП това противоречи на националните и международни цели за устойчиво развитие и преход към зелена енергия и ще доведат до икономически загуби и да отблъсне инвеститори.
“ВЕИ съоръженията могат да намалят разходите за електроенергия и да привлекат инвеститори, които се стремят към устойчиво развитие. Индустриалните паркове биха могли да бъдат особено полезни за концентрирано и бързо развитие на собствено, българско – или смесено с други страни членки на ЕС- производство на продукти на т.нар. чисти или “нет-зиро“ индустрии, което е бъдещето на икономическия растеж в световен мащаб”, посочват в позицията си от БТПП.
Законопроектът среща и подкрепа. Асоциацията на индустриалния капитал в България посочва в своя позиция, депозирана в НС, че законопроектът не противоречи на целите на България. КТ “Подкрепа” дава “принципно съгласие” с предложените изменения като посочва, че има нужда от създаване на промишлени предприятия в зоните на индустриалните паркове, които да създават работни места.