Как „Неопърл България“ стана най-големият производител на гъвкави съединения за вода в Европа
Под ръководството на Веселин Велев „Неопърл България“ в Добрич се превръща в най-големия производител на гъвкави съединения за вода в Европа, а с новото разширение на фабриката – в абсолютен претендент за короната в световен мащаб
Както всеки друг ден, така и в тази юнска сутрин, преди да отвори вратата на кабинета си, Веселин Велев (64), управител на „Неопърл България“, се спира край повечето от служителите си в административната сграда на компанията. Високият мъж със спокойно излъчване и предразполагаща усмивка поздравява всеки с „Добро утро“ и внимателно го изслушва – дали децата са оздравели, как е завършил снощи мачът на любимия футболен отбор – все малки човешки разговори, показващи грижа и уважение. Велев вярва, че като ръководител трябва да е пред очите на хората и те да имат възможността да го попитат или да споделят нещо.
Вратата на офиса му е винаги отворена – така възпитава и мениджърите си – подчинените им да имат постоянен достъп до тях. „Този непринуден контакт е много важен, за да може наистина това да бъде колектив, който да дава резултати“, обяснява той лидерската си философия. Хората са и водеща част от неговата формула за успех – те дават потенциал на всичко създадено и затова негов основен принцип е уважение към тях и техните индивидуални качества.
Но той не забравя и онези, които движат прогреса на компанията извън модерните офиси. Една черно-бяла снимка на изцапани работнически ръце в залата за срещи, която сам е направил с телефона си, е илюстрация на отношението му. Посланието е простичко и дълбоко: „Всички, които влизат тук, да се сетят, че има хора, не на тази маса, а в производството, които допринасят да бъдем това, което сме“. А към днешна дата „това, което сме“, означава наистина много.
„Неопърл България“ е част от групата на световния лидер в бранша Neoperl Group – германо-швейцарска семейна компания, световен лидер в производството на иновативни решения за питейна вода във водопроводния сектор от 1959 г. Компанията, базирана в Добрич, произвежда основно гъвкави съединения за вода – това са изделия за пренос на вода с широко приложение в бита и домакинството. Те са два типа – гъвкави съединения за вода, привързани към водопроводната мрежа на съответния консуматор – смесителна батерия, бойлер, помпа, и т.нар. шлаухи за душ, които свързват слушалката и самия смесител.
Тези продукти „Неопърл България“ продава на повече от 60 пазара на индустриални клиенти – като българската „Идеал Стандарт-Видима“, международния гигант в бранша Moen и много други, както и на ритейл клиенти – търговски вериги, дистрибутори и т.н. Приходите є за миналата година са 92.6 млн. лв. според Търговския регистър, а очакванията на Веселин Велев за тази са за ръст от 30%.
През 2024 г. фабриката в Добрич става и перлата в короната на Neoperl Group – като най-големия производител на гъвкави съединения за вода в Европа. А може би и в света – Велев заявява това с 90% категоричност. Причината е увеличената мощност на фабриката, благодарение на последното разширение с още 3500 кв.м, завършило през пролетта (с него общата є площ достига 15 000 кв.м), и закупуването на ново оборудване. Всичко това е финансирано с инвестиция от 7 млн. лв.
И въпреки че набирането на допълнителни кадри продължава (с тях броят на служителите ще достигне 450 души), машините вече работят на пълни обороти по поръчките на новите клиенти. Веселин Велев поглежда към календара на стената и казва: „На 29 май имахме рекорден брой произведени продукти“. За един ден са произведени три пъти повече изделия, отколкото за месец през 2000 г. – стартовата година на фабриката. Средният годишен обем продукция сега е 85 млн. бройки и ако компанията продължи с шампионското темпо, до края на 2024 г. вероятно ще надскочи летвата си за растеж.
ИСТОРИЯТА НА „НЕОПЪРЛ БЪЛГАРИЯ“ ЗАПОЧВА С ТАЗИ НА „БУЛМАТ“, която инженерът Веселин Велев основава през споменатата 2000 г. в Добрич. Тя стартира скромно – с 13 души екип в помещение под наем. Велев работи с испански партньор, съответно използва испанско оборудване и технология, а продукцията се продава под испанската марка Mateu, която създава и доброто име на добричкото производство.
„Булмат“ работи в малък мащаб, като целта е да обслужва „Идеал Стандарт – Видима“, но българският пазар отеснява и фирмата прави първи стъпки и навън. През 2004 г. обаче се случва нещо, което днес Велев определя като „всяко зло за добро“. Испанската компания, с която си партнира, изпада в ликвидация и стартира процес по преструктуриране. След неуспешен опит за привличане на капитали и други съдружници двамата партньори решават да поемат нещата в свои ръце и българинът прави ход, който е рядкост за времето си – инвестира в испанската фирма, обединявайки двете дружества в едно. „Tова ми даде голям тласък за развитие на тукашната структура“, посочва той. Започва период на растеж, който Велев успешно менажира с екип от шестима души. „Булмат“ расте постоянно и се превръща в конкурентен играч на международния пазар, включително и на китайските стоки.
Скоро производствената площ от 3500 кв.м, с която разполагат, се оказва недостатъчна, за да покрива нарастващия обем поръчки, и „Булмат“ достига типичната точка на растеж, в която се нуждае от нова инвестиция. Междувременно фирмата е влязла в полезрението на един от своите конкуренти – германско-швейцарската група Neoperl. В този момент тя планира увеличение на пазарния си дял в сектор, който є куца – ритейл частта на бизнеса с гъвкави съединения, и най-лесният начин е да купи компания, която да запълни празнината. „Булмат“ отговаря на всичките є изисквания.
През 2013 г. компанията на Веселин Велев се присъединява към голямото германско-швейцарско семейство, като ключова роля за решението изиграва фактът, че Neoperl е семейна компания и той познава основателите лично. Това му дава спокойствието, че бизнесът няма да попадне в ръцете на фонд, а на реални собственици с намерения да го развиват. „За мен лично беше изключително важно, тъй като това, което изградихме вече в България, ми беше скъпо на сърцето. Исках в нашия град да има нещо, което да бъде трайно и устойчиво, което да се развива с перспектива и с ясна собственост.“ Като управител Веселин Велев разполага с пълна самостоятелност и подкрепа. „Тук нямаше човек от Швейцария или Германия, който да стои, да е с мениджърски функции и т.н.“, казва той.
Пред бизнеса се отваря нова ера: „Давахме, но и щяхме да вземем, защото в индустриалната част те бяха значително по-напред от нас“, отбелязва Велев. Транслацията на ноу-хау, технологии и оборудване тече и в двете посоки. Обучават се кадри, синхронизират се процедури – процесът на адаптация към стандартите и културата на глобалната група е предизвикателен и продължава две години. Тече и времето, в което производството в Добрич трябва да докаже потенциала си и да отговори на високите изисквания на новите клиенти. Велев е наясно, че ако се провали, Neoperl има резервен план и ще се пренасочи към друга локация. Но българската компания расте устойчиво с 10-12% годишен ръст, използва капацитета си изцяло и всички очакват с нетърпение инвестицията на Neoperl в нова производствена площ.
Теренът за строеж на по-голяма фабрика е закупен през 2014 г., но групата се бави с решението си и това се оказва най-голямото изпитание за Веселин Велев. По природа търпелив човек, този път той проявява нетърпеливост, защото иска да върви напред. „Нямаше предизвикателство, нямаше развитие, нямаше планове, нямаше цели. Бях готов да се откажа, за мен беше губивреме“, спомня си той. Тогава инициира среща със собствениците на групата и им заявява, че ситуацията не го задоволява, с което ги провокира да задействат инвестиционния план.
ТАКА НА 14 ЮНИ 2017 Г. ПЪРВАТА КОПКА НА НОВАТА ФАБРИКА НА „НЕОПЪРЛ БЪЛГАРИЯ“ СТАВА ФАКТ. В изграждането и оборудването є са вложени 20 млн. лв. без ДДС, което нарежда компанията в списъка с крупните инвеститори в Добрич. Веселин Велев е експедитивен. Десет месеца по-късно производството започва да функционира и бизнесът излита – през 2019 г. „Неопърл България“ отбелязва 50% ръст и от средно големите трайно влиза в лигата на големите компании. С новите мощности фабриката става доставчик на някои от гигантите в производството на санитарна арматура – първоначално в Европа, после в САЩ, Тайланд, Австралия, Нова Зеландия, Китай, общо над 60 държави. Фокусът є е върху усвояването на продуктите на индустриалните клиенти и тя силно навлиза в този сегмент на пазара, „защото ритейл бизнесът го имахме и там темповете на нарастване бяха по-малки“, отбелязва Велев.
Големите клиенти идват с големи изисквания. За да гласуват доверие на производителя в Добрич, независимо че е под шапката на Neoperl, се минава през изключително стриктни процедури и проверки за контрол и качество. Например, за да заработят с водещия производител на санитарна арматура Moen, преминават през едногодишна подготовка с покриване на критерии за оборудване и качествени показатели на изделието. „Един много сложен процес, за да стигнеш до одит, който решава дали ще бъдеш доставчик, или не. И ние сме първата фирма, която дистанционно премина всички одити и е с положителна трайна оценка“, подчертава управителят. Компанията му е на топ ниво и той не се притеснява да го потвърди: „Не трябва да подбиваме самочувствието си. Имаме качества, възможности и знания и това е едно от нещата, които мотивират хората да изпълняват очакванията, които се залагат“.
Веселин Велев успява да изведе бизнеса към успех, дори и в трудни времена. „Кризата е възможност за растеж“, уверил се е той от първа ръка. Темата го връща към 2008 г. – докато други фалират, фирмата му получава нови поръчки заради добрата финансова дисциплина и контрол на бизнеса на ежедневно ниво, които є помагат да привлече клиенти. Пандемията също е тест, който с правилен подход изстрелва приходите нагоре. С избухването є хората, оставайки вкъщи заради локдауните, се впускат да правят ремонти и потреблението на гъвкави съединения за вода расте. Кризата с прекъснатите доставки е избегната благодарение на „голямата прозорливост на собствениците на групата“, които се презапасяват с материали още при първите симптоми за наближаващата буря. Веселин Велев се гордее, че на локално ниво мениджърският екип се справя ефективно с управлението на производствения процес, така че да отговори на клиентските заявки въпреки намаления състав и ограниченията. „Охлаждане“ в приходите се случва в края на 2022 г., когато всички се връщат към нормалния си ритъм на живот. Спадът в оборотите е 11% спрямо тези от предходната ковид година, но в следващата „Неопърл България“ наваксва изоставането. Конфликтите в различни регионални точки не притесняват особено управителя – пазарите им в Русия и Украйна се смаляват, но някъде другаде по света се отварят нови възможности – това е голямото предимство да разполагаш с географски диверсифициран пазар. „Работим буквално по цялото земно кълбо и всичко това ни дава сигурност на заявките и баланс“, посочва Велев.
Сега, след успешното разширение на фабриката, управителят се е фокусирал върху завършването на ключов проект, изпълнен с предизвикателства – въвеждането на нова ERP система, което върви към финала си. После на дневен ред е следващият план, свързан с развитието на нови пазари – разработване на сегмент с потенциал, който вече обслужват – термопомпите за отопление и охлаждане, и насочване към възможностите, които предоставят Африка и многомилиардна Индия, където има необходимост от най-различни продукти, включително и от тези на „Неопърл България“.