Платежни иновации в услуга на клиента
Съоснованите от Георги Маринов EasyPay и ePay.bg разширяват своето продуктово портфолио, за да задоволят еволюиращите нужди на пазара
През 2023 г. броят на картовите плащания в България надхвърли 500 млн., а тяхната стойност е повече от 35 млрд. лв., според данни от централната банка. На фона на бума на онлайн търговията и възхода на финтех индустрията тези числа изглеждат напълно нормални днес.
Не така стоят нещата през 1991 г., когато Георги Маринов започва своето пътешествие в света на банковия софтуер. „През първите години основно създавахме малки софтуерни решения за банки“, спомня си Маринов, съосновател на групата „Датамакс Систем Холдинг“, включваща компаниите за физически и дигитални платежни решения EasyPay и ePay.bg, дружеството за банков софтуер DataMax и доставчика на удостоверителни услуги InfoNotary.
Това се променя през 1993 г., когато в мащабен проект е създадена и първата централизирана банкова информационна система.
През следващите години бизнесът с банков софтуер продължава да се развива стабилно, водейки към нови пионерски проекти. Сред тях са системи за обслужване на плащанията с кредитни и дебитни карти от водещите световни доставчици – Visa, Mastercard, Maestro и American Express.
„Когато започна издаването на първите български международни дебитни карти, естествено дойде въпросът за използването на тези карти за онлайн покупки“, казва Маринов. Именно този въпрос стои и в основата на първата българска система за електронни плащания ePay.bg
Началото за ePay.bg обаче е предизвикателно. За да може компанията да изпълни мисията си, пред нея стои горещият въпрос за сигурността на плащанията. „Тогава беше немислимо да ползваш дебитна карта, без тя да е физически налична пред търговеца“, казва Маринов.
Маринов обаче не се плаши от предизвикателството и в партньорство с банките в България намира вярното за онзи момент решение. Така е въведен процес за лична верификация на желанието на ползвателя да извършва онлайн разплащания, който се случва посредством лично посещение на банкомат.
Решението отпушва прогреса на дигиталните плащания в България и през ноември 1999 г. е регистрирано първото такова в страната. „Партньорството с банките ни позволи да намерим път напред по въпроса със сигурността, който намери своето трайно решение едва 20 г. по-късно с въвеждането на 3DS“, споделя Маринов.
Въпреки че по това време електронната търговия вече успешно се налага в други части на света, онлайн плащанията в България са все още изключение от правилото. С приватизацията на дружествата за комунални услуги обаче ePay.bg намира своята ниша и започва да предлага лесен и удобен начин за плащане на ежемесечните разходи за битови сметки.
В рамките на няколко години компанията успява да спечели доверието на всички електроснабдителни, ВиК и топлофикационни дружества, както и на мобилните оператори, което води до сериозен ръст на бизнеса.
Въпреки обнадеждаващия старт, следващият ход на Маринов го отвежда от авангарда на дигиталната революция към познатия модел на касовите плащания. „Ние бяхме фанатични дигитални хора през 90-те години и казвахме, че това е бъдещето, но реалността се оказа друга – казва той. – В България кешът продължи да е основен фактор и поради това решихме да започнем да отваряме физически каси за плащане на битови сметки.“
Така през 2004 г. се ражда и мрежата от физически офиси на EasyPay, която се радва на огромен успех. Тя се развива шеметно, за да може днес да достигне над 3600 каси в България и редица държави в чужбина.
Този успех обаче върви редом и със съответните предизвикателства, част от които са и от регулаторен характер. „Клиентите не го виждат, но с течение на времето и развитието на банковите регулации, които важат с пълна сила и за нас, ние надграждахме компанията постоянно“, казва Маринов.
Така EasyPay се превръща и във важен двигател за развитието на софтуерното звено на групата, което е мотивирано да иновира непрестанно, за да остане в крак с развитието на пазара. Един от изключително важните продукти, създадени в тази насока, е цялостната автоматизирана система за следене за пране на пари и финансиране на тероризъм, която може да реши един от големите административни проблеми не само на EasyPay, но и на всяка финансова институция.
Системата включва физически скенер на лични карти, който проверява за достоверност чрез използване на инфрачервена и ултравиолетова светлина, както и за валидност чрез автоматизирана справка в националната база данни. Целият този процес се управлява благодарение на интегрирания в решението изкуствен интелект.
Друг важен продукт в тази насока е системата за обработка на запорни съобщения, която намалява времето за обработка над 20 пъти – до около 30 секунди. Тя постига това с помощта на изкуствен интелект, който освен да ускори процеса, позволява и да се избегнат човешките грешки, които може да бъдат сериозен казус.
Сред най-новите услуги на EasyPay е и умното решение за управление на кеша, което подкрепя малките бизнеси в оптимизацията на разходите за този процес. Това става възможно благодарение на мрежата от банкомати на компанията, която към момента наброява близо 100 локации, а през есента предстои да бъде удвоена.
„Банкоматите ни, които могат да обработят до 300 банкноти в минута, дават възможност малките бизнеси на дневна база да се освобождават от касовата си наличност“.
Това е изключително удобна опция и за бизнеса в по-малките населени места, където банковите клонове са малко или изцяло липсват.
От тази година компанията добавя към своето портфолио и EasyPay разплащателна карта за юридически лица, която да надгради постигнатия успех с издаването на над 300 000 EasyPay карти на физически лица през последните 4 години.
Сред най-актуалните разработки е и платформа, която дава възможност на оператори на ваучери за храна да стартират незабавно своята дейност. От услугата успешно се възползват 5 компании.
Гледайки напред, едно от вълнуващите направления за компанията е цялостна система за издаване на карти, ПОС терминали и обслужвания на плащания, която EasyPay планира да предложи на финтех компании и финансови институции.
Така портфолиото на компаниите от групата „Датамакс Систем Холдинг“ продължава непрекъснатото си развитие, благодарение на което вече близо 30 години те са доверен партньор на бизнеса.