София – градът с най-голям иновационен потенциал у нас
София е градът с най-голям иновационен потенциал у нас, показва изследване на Института за пазарна икономика. Анализът на ИПИ за иновационния потенциал обхваща 16 основни икономически центъра в страната, които отговарят за основния дял от добавената стойност в страната.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- С най-високо ниво на иновационен потенциал е София, следвана от Перник и Ботевград. Районът, обединяващ трите области, е с три пъти по-висок иновационен потенциал от втория по големина център – Пловдив-Марица-Раковски.
- Българската столица превъзхожда останалите областни центрове заради наличието на университети, развита ИКТ инфраструктура, значителен брой заети в иновационни сектори, както и голям брой регистрирани патенти и други форми на интелектуална собственост.
- Научната продукция в София също е значително по-висока в сравнение с другите градове. На национално ниво разходите за научноизследователска и развойна дейност достигат 1.27 милиарда лева през 2022 г., като 75% от тях се генерират в София.
- София има най-голям дял висшисти – 38 на сто от населението. Столицата води и по брой докторанти на глава от населението.
- Компаниите във високотехнологичните сектори на икономиката са съсредоточени основно в София, където се създава 84% от добавената стойност в тези отрасли.
- В другия край на скалата са Сливен, Ямбол, Пазарджик, Хасково, Кърджали и Козлодуй.
ГОЛЯМАТА КАРТИНА
Прочуването разглежда позицията на България в няколко международни индекса, оценяващи иновационната среда. В Европейския индекс на иновациите (EIS) страната е поставена сред “развиващите се иноватори“, като основни слабости са ниските разходи за наука и развойна дейност, както и слабата производителност на труда. В Глобалния индекс на иновациите (GII) България е на 38-мо място от 132 страни, като посочени силни страни са гъвкавият трудов пазар и добрата ИКТ инфраструктура. Индексът на мрежова готовност поставя България на 53-то място от 134 държави, подчертавайки слабостите в човешките ресурси и технологичната инфраструктура.