Къде е българската икономика през второто тримесечие на годината?
Растежът на БВП се ускорява през второто тримесечие, показват данни на Министерството на финансите за развитието на българската икономика. Според актуалните числа ръст се регистрира и при промишленото производство и строителството. Подобрява се и бизнес климата. Отчита се ръст на броя на заетите до близо 2%.

ИНФЛАЦИЯ
Индексът на потребителските цени се понижава с 1% за тримесечие. В периода април-юни той е 2.4 на сто спрямо 3.4 през предходното тримесечие на годината. Забавянето се дължи главно на базовия ефект при цените на енергийните стоки.
Месечните данни също показват забавяне – 2.1% спрямо 2.4 на сто за предходния месец. Потребителските цени, измерени чрез Хармонизирани индекси на потребителските цени (ХИПЦ), се повишават леко през август спрямо предходния месец – с 0.1 на сто. Базисната инфлация също се понижава до 2.9%.
БРУТЕН ВЪТРЕШЕН ПРОДУКТ
Финансовото министерство отчита ръст на БВП през второто тримесечие на годината като според данните той се е ускорил до 2.3% през второто тримесечие спрямо 1.9 на сто през първите три месеца на годината.
Остава стабилен растежът на домакинствата, който е подкрепен от продължаващия растеж на доходите. Вносът по линия на вътрешното търсене се повишава с 4.9%. Износът обаче намалява с 0.4 на сто през второто тримесечие.
Растежът на брутната добавена стойност (БДС) се е забавил до 1.9% като единствено при строителството се забелязва по-добро представяне. Растежът на БДС в строителството е 3.8%, а в преработващата промишленост – малко под 2 на сто. БДС в услугите се увеличи с 2.1%, като водещи сектори са търговия, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство и държавно управление.
БИЗНЕС СТАТИСТИКА
Промишленото производство е нараснало с 0.9% през второто тримесечие на годината. Основен принос за растежа има производството на метални, химически и хранителни продукти. Расте и оборотът в промишлеността, където се отчита ръст от над 9% (9.2 на сто). Растежът е основно в производството на електроенергия. Строителната продукция се е повишила с 11.5%, а растежът на оборотът търговията на дребно се е ускорил до 6.8%.
Бизнес климата у нас през август се подобрява, показват данните на МФ. Увеличението е с 0.6 пункта поради подобрение в промишлеността, докато очакванията за бъдещото бизнес състояние на предприятията в останалите сектори се влошават. Отчита се и ръст в доверието на потребителите – повишава се с 0.8 пункта заради подобрени очаквания за икономическата ситуация в страната.
ПАЗАР НА ТРУДА
През второто тримесечие на 2024 г. годишният ръст на броя на заетите се е ускорил до 1.7 на сто, достигайки близо 3600 души. Основен двигател е сектор строителство и услуги, където работните места нарастват съответно с 6.4 и 3.1 на сто. Намалява заетостта в сектор промишленост.
През второто тримесечие на 2024 г. реалният растеж на производителността на труда общо в икономиката е 0.6% на годишна база. Основен принос за това имат преработващата промишленост (близо 6 на сто), селското стопанство (2.3 на сто) и индустрията (1.2 на сто). В сектор услуги се регистрира спад от 0.9 на сто на годишна база.
Реалната трудова заплата се увеличава с близо 2% като за второто тримесечие на година се отчита ръст до 14.3% спрямо 12.9 на сто през предходното тримесечие.
Производителността в строителството също продължи да спада и през второто тримесечие се понижава с 2.5% на годишна база в реално изражение.
ФИНАНСОВ СЕКТОР
Кредитите за домакинствата са нараснали с 19.6% на годишна база, при 19% през юни, въпреки че индикаторът за доверие на потребителите леко намаля поради влошени очаквания за икономическата ситуация в страната.
Кредитите за покупка на жилище се увеличават с 25.1% на годишна база, при 24.8% месец по-рано. Кредитите за нефинансовите предприятия растат с 8.7%, основно поради продължаващото ускорение при изтегления овърдрафт от фирмите.