Как Сандра и Карла Клинчеви налагат бранда си Moré Noir на световната сцена
Вече 8 години сестрите Сандра и Карла Клинчеви налагат бранда си за дрехи Moré Noir. С нова инвестиция те се насочват към повече разпознаваемост на световната сцена
Hotel du Cap Eden Roc е сред най-луксозните хотели в Антиб на Френската Ривиера. Невероятният му дизайн, разкошните градини и местоположението му на брега на Средиземно море привличат кралски особи и известни личности. Тук Chanel избира да представи колекцията си Croisière. Хотелът е сцена на краткия филм на дизайнера Карл Лагерфелд „The Tale of a Fairy“, в който участват известни модели и актьори.
Hotel du Cap Eden Roc е свързан с толкова много мода, че съвсем логично е централно място в него да заема бутиковият магазин с дизайнерски дрехи на световни имена. Сред тях и на две българки – Карла и Сандра Клинчеви. От четири години техният бранд за луксозни дрехи Moré Noir привлича вниманието на отбраните клиенти на хотела, банските и роклите на компанията се продават много добре.
„За бутиков бранд като нашия да сме в Hotel du Cap Eden Roc е изключителна чест. За нас е важно да присъстваме в някои от най-емблематичните места на модата и това е едно такова място“, казват сестрите Карла и Сандра Клинчеви.
Те посрещат екипа на Forbes в уютния си шоурум, сгушен на един от доста оживените столични булеварди, близо до квартал „Лозенец“. От вратата усещаме аромат на кафе и чай от мащерка. Посрещат ни двете кучета на Карла и Сандра, които някак си естествено се вписват в стилния интериор, пълен с рокли и бански във всякакви цветове, скици, платове – доказателство, че тук се ражда магията на Moré Noir. „Това е нашето творческо място, тук измисляме концепциите на новите ни модели“, казва Сандра Клинчева, по-голямата сестра, която има основна заслуга за дизайна на дрехите. Карла Клинчева се занимава с бизнеса и налагането на бранда. „Ние работим в пълен синхрон. Така сме се стиковали, че се допълваме във всяка дейност“, казват с усмивка двете сестри.
Разговорът ни тръгва към настоящите предизвикателства в модата. Глобалната икономическа нестабилност, нарастващите разходи за материали, производство и транспорт, както и инфлацията влияят негативно върху модния бизнес. Малките бутици трудно издържат на високите разходи, а потребителите ограничават покупката на луксозни стоки. „Много известни дизайнери и бутици на емблематични места в Милано, Париж, Лондон бяха принудени да прекратят дейността си. Ситуацията е доста тежка за нашия сектор“, казва с лека тъга Сандра Клинчева.
Глобалната картина се отразява и на бизнеса на Moré Noir. През последната година им се налага да излязат от три знакови локации в Москва, Париж и Дубай, където са представяли на живо своите дрехи. Срещата ни обаче се оказва в преломен момент за двете сестри. За първи път, откакто са стартирали бизнеса си през 2016 г., те привличат външно финансиране от ангел инвеститор. Поради конфиденциалност отказват да споделят размера на финансовата инжекция, както и името на инвеститора.
„Това е изключително важна крачка за нас и идва в правилния момент“, казва Карла Клинчева. Тя обяснява, че най-важното е да усвоят средствата по най-правилния начин, за да разраснат бизнеса драстично, да разширят асортимента и да достигнат до по-широк кръг клиенти.
Връщайки се назад, разбираме, че всичко до момента са правили “на мускули”, влагайки собствени средства, но двете сестри са се справяли доста добре за нишов бранд като техния. Moré Noir се ражда импулсивно през 2016 г. Карла, която точно е завършила моден бизнес в Istituto Marangoni в Лондон, предлага на Сандра да създадат собствен бизнес, свързан с модата. „Сестра ми, която е възпитаник на престижния моден университет Central Saint Martins в Лондон, имаше натрупан опит повече от 10 години в модните среди. Исках да използваме нейната експертиза, да я съчетаем с моите познания за правене на бизнес и да направим нещо свое“, спомня си началото Карла.
ДВЕТЕ СЕ ЗАПАЛВАТ ПО ИДЕЯТА, но не им е лесно в каква посока да се насочат. Това, което знаят, е че искат да развиват нишов бизнес, където шансовете да се откроят са много по-големи. Разказват, че при дрехите има много клишета, които те са искали да разбият. „Не искахме да тръгнем към клишетата или секси дрехи, а да покажем друга естетика, своето виждане.“
Така попадат на статия в модното списание BoF, в което се казва, че през следващите години бурно ще се развие т.нар. destinationwear, мода за пътувания до екзотични дестинации, и решават да се насочат имено там. „Създадохме бранд за бански и летни дрехи.“
Името Moré Noir е свързано с Черно море и е малко игра на думи, освен море сестрите влагат символика в английската дума more („повече“ на български). „Получи се бранд със символика и добро звучене.“
С бранд и идея, Сандра се захваща за работа и започва да твори първите модели. За няколко месеца е готова с цяла колекция, която обаче заедно с Карла отхвърлят. „Не беше запомняща се. От ден първи това, което искаме да правим, е да доставяме емоция. Не искаме да сме поредните от много.“ Затова Сандра променя изцяло концепцията и решава да вмъкне в банските коприна – материал, който почти никога, или много рядко се използва в плажно облекло.
„Оказа се, че издържа на влага и слънце“. Така в началото на 2017 г. Moré Noir има първата си колекция, готова за световната сцена. Какво по-добро място за дебют от Париж. Представят дрехите си по време на Splash и отзивите са много добри.
Въодушевени, двете сестри се прибират в България с много ентусиазъм и големи мечти. Дни след дебюта им в Париж един от големите американски сайтове за мода – Moda Operandi, качва колекцията на българките на сайта си. Това, което се случва след това, е малко като сюжет от филм. Сестри Клинчеви получават поръчка за 500 бройки от Saks платформа за луксозна електронна търговия, свързана с Saks Fifth Avenue, американска луксозна марка.
„Представете си новосъздаден бизнес да получи толкова голяма поръчка от едно от големите имена в модата по онова време…беше като Нова година, насред годината“, спомнят си те.
Поръчката е толкова голяма, че и към днешна дата по-голяма накуп не са получавали. Производството на толкова много дрехи също е предизвикателство, но двете успяват да се справят и клиентът е изключително доволен. Тук е моментът да споменем, че материалите се набавят от Италия, Франция, Испания, а коприната – от цял свят, като за нея използват английски партньор, който им я доставя. От ден първи пък всички дрехи на марката се произвеждат в малко ателие в центъра на София.
По този начин Moré Noir може да гарантира ежедневен контрол и високото качество на дрехите. За изпълнението се доверяват на експерт конструктор, на когото двете сестри държат изключително много. „Няма да му кажем името, ще ни го откраднат. В нашия бранш хората са от голямо значение и си ги пазим като скъпоценни камъни“, казва Карла Клинчева.
Но списъкът с хора, които са ангажирани с бранда, не е голям. Освен конструктора, за развитието Moré Noir помага още един човек – французойка, която се занимава от дълги години с мода. Тя консултира сестрите какви модели са актуални, кои са горещите точки и други тънкости в бранша. „Нуждаем се от още хора, както на терен, тук в България, така и по света, които да ни помогнат да разраснем бранда. Вярваме, че това сега, когато имаме инвестиция, ще можем да го случим.“
След голямата поръчка от Saks Moré Noir започва да навлиза и на други места във физически обекти. Дрехите на сестри Клинчеви започват да привличат погледи по витрините на бутици в Париж, Лондон, Прага, Москва.
С НАСТЪПВАНЕТО НА ПАНДЕМИЯТА, вместо свиване на бизнеса, Клинчеви се разширяват, навлизат в нови категории. „Омръзна ни да правим само бански и дрехи за плажа.“ Създават колекции с повече рокли и това им се отплаща. Бизнесът започва да расте, достигайки до 1000 бройки на година, при цени, стартиращи от 300 до 1000 долара. Най-много поръчки идват от САЩ, близо 70%. „Хората там са по-склонни да харчат за скъпа мода. По-решителни са и са отворени за нови брандове, а и може би са финансово по-добре от европейците“, обясняват сестрите.
Всяка година Moré Noir пуска три колекции, което по-думите на Сандра Клинчева е едно от най-големите предизвикателства. „Всеки път трябва да вкараш нова емоция, затормозяващо и трудно понякога. Спреш ли, пазарът ще те изхвърли.“
Продават основно онлайн, а поръчките се изпълняват, след като постъпят. „Нож с две остриета – казва Карла. – Това че клиентът не може да си получи избрания модел почти веднага, е голям проблем. Не можем на този етап да си позволим да поддържаме големи наличности. По думите на сестрите това им коства 50% от потенциалните клиенти. „Ще го променим с привличането на финансиране.“
Moré Noir не инвестира пари в реклама. Карла и Сандра Клинчеви налагат бранда органично. Свързват се с известни модни инфлуенсъри, изпращат им пробоно дрехи, те ги представят в социалните си канали. Най-известните инфлуенсъри, обличали дрехите на българките, са английският модел Попи Делевин и датчанката Матилде Гьолер, която има над 1.3 млн. последователи в Instagram и е съсобственик на агенцията за стратегическо и творческо влияние Social Works. „Имали сме запитвания от Бела Хадид и Ариана Гранде, но не облякоха нашите дрехи. Това е нещо, което трябва да променим. Работим с директен контакт, трябва да започнем с пиарите на звездите.“
Както споменаха на няколко пъти, сестри Клинчеви много мислят за предстоящата инвестиция и как да я усвоят по най-добрия начин. „С тези средства ще изградим екип, ще създадем по-голяма разпознаваемост на бранда, ще станем още по-добри в това, което правим. Искаме да отворим собствен бутик в САЩ и да се превърнем в новия Zimmermann, емблематичния австралийски бранд.“
Казват, че първата стъпка към успеха е човек да може ясно да го види пред себе и какво е нужно, за да стигне до крайната цел. По всичко изглежда, че сестри Клинчеви са на правилния път, следвайки своята мечта да наложат Moré Noir на световната модна сцена. И защо не да надминат успехите на Zimmermann, чиито основателки също са сестри.