Studio Zard: Да разчупиш представата за типичното бижу
Любовта към работата с ръце на Тио Торосян и Иван Валериев е двигателната сила зад Studio Zard, бранда за ръчно направени бижута, който те започват без очакването, че ще се превърне в бизнес. Постепенно намират своя разпознаваем почерк като артисти, а на дневен ред е стремежът им да се конкурират с чуждестранни марки.
В края на 2019 г. Тио Торосян открива интереса си да измисля иновативни модели бижута. Увлича се бързо по новото си хоби, а идеите за груби, големи пръстени със скрити камъни са само част от първите му концепции. Решава да инвестира в най-основните инструменти, с които да започне да експериментира от вкъщи, и прави първия си пръстен. „Беше ми трудно да дам 500 лева да купя злато, за да го обработя,“ казва той. „Затова използвах като материал стар пръстен на майка ми, който тя вече не носеше.“
Без дори да предполага, че някой би проявил интерес, Торосян публикува снимка на готовия пръстен в личния си профил в Инстаграм. На първите запитвания отговаря, че пръстенът не се продава. „Бях толкова несигурен. Беше ми много странно, че някой ще иска да купи нещо, което съм правил с ръцете си,“ казва Торосян.
Пет години по-късно, Торосян (32) гради собствен бранд за ръчно изработени бижута от злато и сребро със скъпоценни камъни заедно с бизнес партньора си Иван Валериев (39).
Дуото се балансира с обща визия за растеж, а моделите им могат да бъдат открити на страниците на някои от емблематичните имена в модната индустрия като VOGUE, GQ и Vanity Fair.
Смелостта да започнеш от нулата
В началото на 20-те си години, Торосян е от младите хора, които не могат да стоят на едно място. Има навика да сменя локацията си, ако реши, че тя е изчерпала потенциала си и е живял в Москва, Букурещ и Манчестър. „Идва период, когато просто разбирам, че тук съм приключил,“ казва арменецът с присъщото за него мислене, което го води и до България.
След като придобива бакалавърската си степен от Националния университет по архитектура в Ереван през 2014 г., Торосян работи две години по специалността си. През 2016 г. решава, че иска да се занимава с нещо, което да му позволява да вижда резултата от работата си по-бързо и предприема рязък завой в кариерата си – намира работа като графичен дизайнер в България. Скоростта на живота тук му се вижда „нито прекалено бърза, нито прекалено бавна“ и той остава в страната, изненадан от неизчерпаемия ѝ потенциал.
В последствие Торосян открива страстта си да изработва бижута. През 2020 г. започва да заделя все повече ресурси за хобито си, измествайки фокуса от работата си. „Реших вместо нова тениска, да си купя нова пила. После още една и още една,“ казва той. Идеята започва постепенно да се оформя като бизнес.
Непланирано развитие
В края на 2020 г. Торосян случайно се запознава с Иван Валериев, който става негов бизнес партньор. Валериев има опит в обработката на метали, тъй като завършва за програмист на металорежещи машини с ЦПУ, но се преориентира към творческа работа. „Дори не сме сме го изговаряли като: “Хайде да работим заедно,“ казва Валериев. “Всичко се случи съвсем естествено и днес се припокриваме отвсякъде.“
Техниката му на изработка се допълва с тази на Торосян, който предпочита да „играе по правилата,“ а Валериев – смело да измисля свои методи и да създава бижута с текстура и повече материал. Така двамата започват да развиват своята отличителна стилистика, обединени от сръчността и интереса си. Развиват гъвкава концепция за бранда, който да може да се носи всекидневно, без да задължава към определен стил на обличане или лайфстайл.
„Големите модели, с които започнахме в началото, бяха много ангажиращи,“ казват Валериев и Торосян. „Така не можеш да се превърнеш в голям бизнес. Ставаш нишов, а аудиторията ти – по-малка. Така че трябва хем да имаш свой стил, хем да не си толкова различен от другите.“
С бранда си предприемачите таргетират тези, които търсят бижута, различни от масовите. Според Валериев маркетингът от уста на уста се оказва ключов за развитието им, особено за продажбата на годежни пръстени и халки. „Обикновено в една компания някой като има годежен пръстен, всички след това са с брачни халки от нас,“ казва той.
„Най-хубаво ми е, че виждам, че сме разчупили представата за типичния годежен пръстен,“ казва Торосян. „Даже хората, които са само за класиката, започват малко по малко да възприемат идеята, че съществува и друго освен черно и бяло.“
С нарастване на търсенето Валериев и Торосян създават Инстаграм профила на марката, @studiozard.eu, и започват да продават през него, докато няколко софийски галерии представят бижутата им. Фирмата „Студио Зард“ регистрират в началото на 2021 г. „Започнахме наистина от нулата, затова ни е толкова специално и важно, че бизнесът става по-голям“, казват те. “Всичко е постигнато със собствените ни ръце.“
Идеологията зад Studio Zard
Предприемачите казват, че бижута могат да се изработват и с подръчни средства, но когато се инвестира в техника, се произвежда по-бързо и качествено. По тази причина в началото влагат всяка печалба в бизнеса си. Докато не придобиват достатъчна стабилност, продават основно сребърни пръстени на по-ниски цени. Пръстенът Berlin с черен диамант е първият, който пускат за 1900 лв., и с изненада откриват, че се превръща в бестселър.
От самото начало те нямат работно време. Работят уикендите, а в зависимост от сезона, понякога и до малките часове на денонощието. За Торосян, който цели да развива бизнеса „с не много бавни темпове“, това води до бърнаут.
Тъй като идеологията на марката е да не вреди на природата, предприемачите работят с рециклирано злато и сребро. По същата причина до 2021 г. използват само лабораторни диаманти, след което обаче осъзнават, че не могат да се конкурират със световни брандове. Затова днес работят със скъпоценни камъни като сапфири, диаманти и рубини. Повечето суровини купуват от България.
„При лабораторните камъни има някакъв таван на цената, която можеш да слагаш,“ казва Торосян. „Въпреки това и до днес използваме лабораторни диаманти като мойсанита например, който е единственият камък, който идва на Земята с метеорити.“
Сбъднати мечти или добре планирани цели
От декември 2023 г. екипът на Studio Zard, който се състои от общо четирима души, се помещава в студиото си на ул. Цар Иван Асен II в София. За момента Торосян и Валериев подбират внимателно бутиците, които да продават бижутата им извън България, като се надяват до две години този подход да отвори пътя им към студио в Европа.
През месец май 2024 г. те получават за първи път предложение да бъдат включени в селекцията на British VOGUE, а оттогава името им влиза в още чуждестранни журнали. „За мен беше много важен етап в бизнеса, че не сме ги търсили, а те са намерили нас,“ казва Торосян. През януари 2025 г. Studio Zard ще участва и в Седмицата на модата в Париж.
„В моята глава е много трудно да приема факта, че съм успешен с бизнеса, който имам,“ казва Торосян. „Просто знам, че винаги можеш да си по-успешен.“ А успеха си те измерват в щастливи клиенти. Гордо казват, че 95% от тях остават със страхотно впечатление и са доста емоционални, когато получават бижутата си.
Гледайки назад, за Валериев едно от най-големите предизвикателства е било да повярва в себе си, както и да приеме, че успехът наистина е налице. А Торосян винаги е бил сигурен, че бижутата им ще се харесват. „Имам план и ние вървим по него,“ казва той. „Вярвам, че много скоро ще станем конкуренция първо на по-малки брандове в чужбина, а после и на по-големи. Целта ни е след нас хората да познават бранда и той да се превърне в наследство.“