Мисия: Бъдеще без дим
Денис Стробикин, генерален мениджър на „Филип Морис България“, за целите, предизвикателствата и отговорността в трансформацията на тютюневата индустрия
Г-н Стробикин, преди 10 години „Филип Морис Интернешънъл“ обяви началото на своята мисия за бъдеще без цигарен дим. Колко близо е светът днес до това бъдеще?
Приближаваме се все повече към своята цел за бъдеще без дим, като резултатите ни доказват това – 36.5 милиона души по цял свят вече са преминали към нашите бездимни алтернативи, като голяма част са се отказали напълно от цигарите или са в различен етап на отказване. Присъстваме на 92 пазара, а 38% от нетните ни приходи са от бездимни продукти. Като се замисля, постигнахме това само за 16 години, благодарение на инвестициите ни в наука и технологии, които надхвърлят 12.5 млрд. долара.
Повече от 1500 учени в двата ни изследователски центъра в Ньошател и Сипнапур продължават да работят на пълни обороти, като благодарение на техните усилия разширяваме и портфолиото си от бездимни продукти, които имат потенциала да намалят вредата и в крайна сметка да окажат позитивна промяна върху общественото здраве. Продължаваме да се трансформираме, като залагаме на науката, иновациите и технологиите, и сме убедени, че това е правилният път към едно успешно и по-добро бъдеще за всички.
Япония беше страната, в която за първи път пуснахте IQOS? Какви са промените, които наблюдавате там?
Да, Япония и Италия бяха първите страни, където точно преди десет години пуснахме нашата основна бездимна алтернатива. По отношение на регулациите обществото в Япония е доста по-добре развито от останалата част на света – там фактите за бездимните продукти и техните предимства пред традиционните цигари са широко достъпни и позволяват на потребителите да направят информиран избор. Благодарение на това нивата на тютюнопушене там са спаднали наполовина в последното десетилетие според национално проучване, публикувано през август от японското министерство на здравето, труда и социалните грижи. Успехът на Япония не е единствен. В Европа също има подобни примери за справяне с тютюнопушенето. Швеция например е страната с най-ниски нива на тютюнопушене благодарение на широко разпространената там употреба на снус и никотинови паучове.
Какви са очакванията ви за българския пазар на бездимни продукти. Как убеждавате и образовате потребителите?
Потребителят е в центъра на всичко, което правим. Иновацията присъства на всички нива в комуникацията – от създаването на продукта, през начина, по който го комуникираме и предлагаме на пазара, до начина, по който събираме обратна връзка от клиентите си. Последното е от особено голямо значение за нас, тъй като ни информира както за позитивните, така и за проблемните страни при ползването на нашата бездимна алтернатива, което от своя страна ни помага да подобряваме функционалностите ѝ.
Продуктите от нашето портфолио са съобразени с постоянно променящите се нужди и потребности на над 400 хил. потребители в България. Знаем, че един-единствен продукт не може да отговори на разнообразните нужди на всички пушачи, които иначе ще продължат да пушат, и затова продължаваме да разширяваме портфолиото си с бездимни продукти, с различни характеристики и в различен ценови диапазон.
В този процес е важно да не спираме да образоваме пълнолетните потребители и сме категорични за недопускане на комуникация към непълнолетни за продуктите от портфолиото ни – работим с нашите партньори по цялата верига на разпространение в посока предотвратяване на достъпа на лица под 18 години до тях. Това е особено важен фокус за компанията на всички пазари, на които оперираме.
Кои са най-големите предизвикателства при въвеждането на алтернативи на традиционните тютюневи продукти?
През последните 16 години с помощта на науката и технологиите ние разработваме, оценяваме и предлагаме на пазара алтернативи на цигарите без горене, но най-голямо предизвикателство е по разбираем и достъпен начин да предоставим научната информация за ефектите, свързани с преминаването към тях в сравнение с цигарите. Промяната, която целим с въвеждането на тези продукти, е свързана с това все повече пълнолетни пушачи в страната и в света да преминат към бездимни алтернативи, като оставят завинаги цигарите в миналото. Делът на пушачите постепенно намалява, но техният брой – не, независимо от засилващите се мерки, и затова е важно всички заинтересовани страни в процеса да са ангажирани с промяна на тази тенденция, обединявайки усилията си. Ако традиционните мерки за ограничаване на тютюнопушенето бъдат допълнени с мерки за намаляване на вредата от тютюна чрез алтернативи на цигарите без горене, то тогава наистина може да се очаква позитивна промяна в световен мащаб. А за да може този процес да бъде ускорен, е необходимо с помощта на бизнеса, регулаторите и политиците да бъде осигурен път на достоверни данни до пушачите на цигари за наличните нови бездимни продукти, така че крайният потребител да може да направи своя информиран избор.
Вие поехте управлението на компанията у нас през август. Какво си казахте, когато прекрачихте новия офис? Какви цели си поставихте?
Възнамерявам да продължа започнатото от моите предшественици, а то е свързано с това все повече пълнолетни пушачи с течение на времето да преминават към нашите бездимни алтернативи, вместо да продължат традиционното пушене. Според последното изследване на Евробарометър 37% от хората в България пушат цигари. Това ни поставя на първо място в Европа, почти наравно с Гърция и Хърватия, които са малко след нас.
Това означава, че имаме доста работа за вършене. Сред другите ми приоритети е все по-успешното налагане на организацията като иновативен и предпочитан работодател на българския пазар, като това усилие е свързано най-вече с индивидуалното развитие на всеки един служител, така че той да е конкурентоспособен не само вътре в компанията в България, но и в международен план. Вече много наши служители успяха да преминат на по-високи нива във филиалите на компанията ни в Европа и този процес на създаване на таланти продължава да тече с пълна сила при нас, като за това способстват и двете ни стажантски програми – едната за напреднали в своята кариера професионалисти, които търсят възможност за изява в нашата индустрия, а другата – за току-що приключили образованието си млади специалисти, които правят първите си крачки в голяма международна компания.
Във „Филип Морис България“ работят около 150 изключително талантливи служители от три различни поколения, а конструктивното взаимодействие между тях помага на компанията да върви напред.
Какъв е вашият личен стил на управление? И какъв е личният ви отпечатък, който искате да оставите във „Филип Морис България“?
Моят управленски стил цели да създавам възможности за екипа и да подобрявам капацитета на нашата организация. Винаги се старая да създавам подкрепяща среда, която насърчава иновациите, отговорността и непрекъснатото самоусъвършенстване. Фокусът ми е върху развитието на хората и талантите чрез създаване на гаранции, че всеки ще има възможност да напредва професионално и да успява. Целта ми е да ръководя с една визия, в която бизнес целите и социалната отговорност вървят ръка за ръка и да оставя в наследство едно позитивно и отговорно лидерство.
Какво трябва да се случи, за да си кажете „успях!“?
Ще си кажа „успях“, когато в България достигнем до 1 млн. потребители, преминали напълно от цигари към бездимни алтернативи. Това постижение ще бъде повратна точка по пътя на намаляването на вредата от тютюна. Аз обаче никога не се задоволявам с постигнатото и винаги търся как да се усъвършенствам. Постоянните иновации и стремежът към по-високи постижения са ключът към това да не спираме да се движим напред и да оказваме позитивно въздействие.
Интервюто се публикува с подкрепата на „Филип Морис България“