Германия – новата Япония?
През 80-те години на ХХ век Япония беше икономическо чудо, втората най-голяма икономика в света, с неспирен растеж, иновации и конкурентен експорт. Дори в американските филми от този период честа тема беше как японците ще изпреварят САЩ икономически и ще разорят или изкупят цялата щатска икономика. Да, ама не. Всичко рязко приключи в началото на 90-те години. Последваха няколко „загубени десетилетия“ за страната на изгряващото слънце и вече никой не я разглежда като конкурентна заплаха.
Горчивият опит на Япония се изучава много внимателно от други амбициозни икономики като Китай, например. Обаче изглежда, че не се изучава достатъчно в най-голямата европейска икономика. Което може да се окаже голяма грешка.
Преценете сами. За последните пет години икономиката на Германия се е увеличила само с 0.1% в реално изражение. С други думи, германската икономика днес практически е същата по размер каквато беше и преди пандемията. На практика, това са цели пет загубени години за най-голямата европейска икономика.
Някой ще каже, че това е ефектът от пандемията, но данните показват друго. И Америка, и Европа се справят драстично по-добре отколкото Германия. Например, за същия петгодишен период, цялата европейска икономика е нараснала с около 5%, а редица икономики в Централна и източна Европа са увеличили с 10-15%, като Хърватия гони близо 20%. Трите островни държави – Ирландия, Кипър и Малта – дори отчитат близо 25% увеличение на реалния брутен вътрешен продукт.
Виждаме, че Германия е най-зле от всички страни в Европейския съюз – по-зле дори от страните, които са засегнати от войната и директно граничат с Русия. При това, проблемите на Германия започват преди пандемията и краят им не се вижда. Прогнозите за германската икономика стават все по-песимистични.
Целият проблем е зависимостта на Германия от износ към Китай. Икономическият бум в Китай последните десетилетия беше опиум за германския експортен бизнес. Но сега опиумът се превърна в отрова – китайците се научиха да правят автомобили и машини и все по-малко купуват от Германия. Нещо повече, китайците вече конкурират германските производители в чужбина. Сега, с избора на Тръмп, германците ще срещат проблеми и с другия си традиционен експортен пазар – САЩ.
Накратко, Германия рискува да се превърне в новата Япония и да загуби десетилетия в стагнация, дърпайки надолу цялата европейска икономика. За да не стане това, Германия трябва да преосмисли икономиката си и да започне дълбоки реформи. Колкото по-рано, толкова по-добре.