Перперикон е обявен за европейския Мачу Пикчу
Американски сайт за туризъм обяви древния Перперикон в Родопите за европейския Мачу Пикчу. Това е огромно признание за свещения град, който възниква преди около 8000 години, недалеч от Кърджали. И то, след като само преди около месец Перперикон влезе в топ 10 на най-интересните археологически обекти в Европа според авторитетния британски вестник The Guardian.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Islands е един от най-известния сайтове за световен туризъм.
- Статията е публикувана малко преди Коледа и е дело на британската журналистка S. J. Armstrong, която от 2022 г. е един от редакторите на National Geographic Traveler.
- Според статията Перперикон превъзхожда Мачу Пикчу основно със своята достъпност – и ценова, и географска. Освен това Перперикон е много по-древен – докато Мачу Пикчу е построен от инките през XV век, древният град в Родопите възниква преди около 9 хил. години.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Разположен на близо 500 м надморска височина, укрепеният град Перперикон в продължение на хилядолетия се извисява над долината на река Перперешка. Археолозите смятат, че това е мястото, където се е намирал храмът на Дионисий, в който Херодот описва пътуванията на поклонниците му. Според легендата там са изречени две от най-съществените пророчества на древността: Великите завоевания на Александър и силата на Гай Юлий Цезар”, посочва авторът на статията.
БЪЛГАРИЯ КАТО ДОСТЪПНА И БОГАТА НА ИСТОРИЯ ДЕСТИНАЦИЯ
Страната ни е представена като изключително достъпна и богата на история дестинация. Туристическият сайт описва бюджетни обиколки на столицата, където могат да бъдат видяни сревните разкопки в Комплекс “Антична Сердика”. “Разположени под осемте улици на центъра на града, домовете, базилиите и баните на римския метрополис Сердика се простират под столицата. Вторият по големина град в България – Пловдив, е построен върху друга римска крепост – Филипопол, а неговият аркаден амфитеатър все още стои само в полуразрушен вид в центъра на града”, посочва още авторът на статията.
В Долината на тракийските царе пък, както е известна в Казанлъшката котловина, се крият над 1500 антични гробници. Според изследователите, подобно на Долината на царете в Египет, в Казанлъшкото поле са били погребвани тракийски царе и важни представители на тракийската аристокрация.