Въпрос за 100 млрд. долара: Microsoft, OpenAI и общият изкуствен интелект
100 млрд. долара. Това е цената на общия изкуствен интелект и цената на свободата за OpenAI. Според нов доклад на The Information създателят на ChatGPT и Microsoft, която инвестира милиарди долари в стартъпа на Сам Алтман, имат много специфично вътрешно определение за общия изкуствен интелект (AGI), основано на печалбите. Големият проблем – според това определение OpenAI е много далеч от постигането на целта.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Двете компании са подписали споразумение през 2023 г., според което OpenAI ще е изпълнила целта си за AGI – общият изкуствен интелект, едва когато е разработила AI системи, които могат да генерират поне 100 млрд. долара печалба.
- Всичко това обаче е много далеч от строгата техническа и философска дефиниция на AGI. Според публичната дефиниция, която дори самата OpenAI дава на общия изкуствен интелект, AGI е “високоавтономна система, която превъзхожда хората в повечето икономически ценни дейности“.
- Има и друг проблем – OpenAI всъщност е много далеч от постигането на тази финансова цел, като тази година OpenAI ще загуби милиарди долари и няма да излезе на печалба поне до 2029 г., става ясно още от информацията в доклада.
ДОБРО ПАРТНЬОРСТВО ИЛИ ВЕЧЕН КАПАН
Целта от 100 млрд. долара се оказва важна подробност за едно партньорство, което неотдавна бе наречено от самия Сам Алтман “най-доброто приятелство между мъже в света на технологиите”. Това обаче може и да е голямо предизвикателство пред стартъп компанията. Причината – когато OpenAI започва да получава гигантските инвестиции от Microsoft, компанията се съгласява да сключи ексклузивна сделка за закупуване на изчислителна мощ от Microsoft, като работи в тясно сътрудничество с технологичния гигант по развитието на AI.
В следващите години финансовият натиск върху OpenAI започва да расте, а загрижеността за стабилността на стартъпа – да се увеличава. Междувременно разногласията с Microsoft стават все повече и дългогодишното партньорство всъщност се превръща по-скоро в бреме.
В основата се оказва споразумението за достъпа до изчислителна мощ. Стартъп компаниите в света на AI са зависими от парите на световните технологични гиганти и огромната им облачна инфраструктура, необходима за развитието на AI. Тъкмо тази зависимост се опитва да предоговори OpenAI – да получи по-ниска цена и условия, които да й позволят да купува изчислителна мощ от други компании.
Microsoft склонява през лятото на тази година като OpenAI получава правото да подпише договор с Oracle за допълнителни компютърни ресурси на стойност около 10 млрд. долара. Oracle предоставя компютри с чипове, подходящи за изграждане на изкуствен интелект, докато Microsoft осигурява софтуера, който управлява хардуера. В средата на октомври тази година стана ясно, че OpenAI и Microsoft са се договорили за промяна в бъдещ договор, с който се намалява сумата, която Microsoft ще иска от по-малката компания за изчислителна мощ, но точните условия не са ясни.
Част от плана на Сам Алтман е да се осигурят стратегически инвестиции от компании, които биха могли да подкрепят перспективите на OpenAI по начини, различни от простото хвърлянето на пари. Сред тези организации са Apple, производителят на чипове Nvidia и MGX – технологична инвестиционна компания, контролирана от Обединените арабски емирства.
Според документи, разгледани от The New York Times в средата на октомври, OpenAI ще похарчи поне 5.4 милиарда долара за изчислителна мощ до края на 2024 г. Тази сума се очаква да нарасне през следващите пет години с разширяването на OpenAI и да достигне приблизително 37.5 млрд. долара годишни разходи за до 2029 г.
Не е ясно доколко неотдавнашните промени в партньорството между OpenAI и Microsoft ще променят тази траектория. Технологичният гигант може да продължи да се възползва от усъвършенстващите се технологии на OpenAI, докато стартъпът продължава да плаща на технологичния гигант за значителни количества изчислителна мощ – нещо, което изглежда удовлетворява Microsoft.
Постигането на AGI може да е ключът към прекратяване на това споразумение, но и това е много мъгляво понятие. Според анализаторите, AGI остава далечна и спекулативна цел. А постигането й е ключово, тъй като договорът с Microsoft съдържа клауза, която гласи, че ако OpenAI създаде изкуствен общ интелект или AGI, Microsoft губи достъп до технологиите на OpenAI. Клаузата има за цел да гарантира, че компания като Microsoft няма да злоупотреби с тази технология на бъдещето.
За да достигне амбициозната цел от 100 милиарда долара печалби, компанията вероятно ще трябва да предоставя технологиите си на Microsoft още дълго време. И това, докато компанията инвестира в собствени AI технологии за интегриране в продукти като 365 и Copilot.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
157 млрд. долара. Това е стойността, на която се оценява OpenAI след рунд на финансиране от 6.6 млрд. долара.