В ЕС влизат в сила нови правила за баланс между половете в бизнеса
Нова директива за баланса между половете в бизнеса в ЕС е влязла в сила в края на 2024 г., съобщиха от Европейската комисия. Целта е да се постигне по-голям баланс в представителството между мъже и жени в управителните съвети на територията на блока.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Според промените делът на жените трябва да достигне 40% сред директорите без изпълнителни функции и 33% сред всички директори на големите европейски дружества.
- Срокът за въвеждането на промените в националните законодателства в ЕС изтече на 28 декември миналата година, а дружествата трябва да изпълнят поставените цели до края на юни 2026 година.
- Новото европейско законодателство предвижда процедурите за избор на директори на уважителните съвети да бъдат прозрачни и да не дават предимство на кандидати от единия пол, а когато двама кандидати от различен пол получат еднакъв резултат, да бъде назначавана жената.
- Предвижда се още възможност за оповестяване на критериите за подбор, ако това е поискано от неизбрания кандидат.
- За дружествата са предвидени наказания, ако не спазват задълженията за прозрачен подбор на управителните съвети, включително с глоби и отмяна на оспорвано назначение.
- Директивата също така изисква от държавите-членки в ЕС да водят и публикуват списък с дружествата, които са постигнали целите за баланс между половете, както и да определят един или повече органи за насърчаване, анализ, мониторинг и подкрепа на баланса между половете в управителните съвети.
АКЦЕНТ
Делът на жените в корпоративните бордове е средно 34% в ЕС. От 2010 г. насам представителството на жените в корпоративните бордове се е подобрило в повечето държави – членки на ЕС, но степента на напредъка варира значително, а в някои държави членки то е в застой, става ясно от съобщението на ЕК.
СИТУАЦИЯТА У НАС
Жените на ръководни позиции в България се увеличават през 2023 г. по данни на Доклада за равнопоставеността на жените и мъжете за 2023 г. През 2023 г. делът на жените, които са част от управленски бордове, се е увеличил от 14.8% на 18.3%. Жените вече заемат 35% от всички ръководни позиции в частния и публичния сектор в България. У нас все още се изпълнява Националната стратегия за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете, която е с хоризонт до 2030 г.