България между еврозоната и критериите от Маастрихт
България ще поиска официално изготвянето на извънредни конвергентни доклади за готовността на страната ни за присъединяване към еврозоната. Те обаче могат да се очакват едва след няколко месеца. Големият въпрос е изпълнява ли страната ни критериите от Маастрихт за инфлацията и фискалната политика и възможно ли е приемането на еврото от 1 януари догодина.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Най-вероятно в края на месец май или началото на юни можем да очакваме публикуването на извънредните конвергентни доклади, коментира за Forbes България икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика.
- Това е и далеч по-логично, тъй като тогава ще са налични окончателните данни за дефицита от предходната година – въпрос, който към момента все още няма отговор.
- Страната ни изпълнява на ръба критериите за средногодишната инфлация – последната прогноза е да покрием критерия през почти цялата тази година с 0.2-0.3% под горната граница.
- Въпросът с дефицита обаче не е еднозначен. Очаква се Бюджетът за 2024 да завърши с дефицит от 3%, но все още се очаква средносрочната прогноза на финансовот министерство, която да очертае перспективите пред финансовото състояние на държавата.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Гледат се две неща – дали сме в процедура по свръхдефицит, а ние в момента не сме, и второ – какъв е фискално структурният план за следващите години. Дори и дефицитът да е по-голям, което при нас е напълно възможно, това не ни вкарва автоматично в процедура по свръхдефицит. Гледа се какво е очакваното развитие и занапред, какво е състоянието на финансите на държавата. Този въпрос е до известна степен отворен – и от аналитична, и политическа гледна точка. Ние не гледаме само 2025 г. Може да се окаже по-трудно за 2026 г. и ние видяхме подобен сигнал от финансовия министър Теменужка Петкова, която посочи, че има нужда от още няколко дни за средносрочната рамка, не за бюджета”, коментира Петър Ганев.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
В края на месец май, началото на месец юни ще стане ясно дали България има зелена светлина за членство в еврозоната от 1 януари 2026 г. Сигналите засега са положителни – председателят на Еврогрупата Паскал Донахю посочи след вчерашното изслушване на финансовия министър Теменужка Петкова, че Еврогрупата подкрепя амбицията на България по пътя й към еврото.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Вчера стана ясно, че до края на този месец България ще отправи официално искане към Европа за изготвянето на извънредни конвергентни доклади за готовността на страната ни за членство в еврозоната от 1 януари 2026 г.
Първоначално България си постави за цел да влезе в еврозоната на 1 януари 2024 г., но този срок беше отложен. За да влезе в еврозоната, България трябва да покрие Маастрихтските критерии за ценова стабилност, стабилност на публичните финанси и валутния курс, както и критериите за дългосрочни лихвени проценти.
Средногодишната инфлация според хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ) за периода февруари 2024 – януари 2025 г. спрямо периода февруари 2023 – януари 2024 г. е 2.6%. Данните от Евростат ще бъдат публикувани на 24 февруари, на според предварителни изчисления критерия за ценова стабилност вероятно ще се отклонява със стотни, ако при изчисленията бъдат взети предвид страните с най-ниска инфлация.
Според критерии от Маастрихт бюджетният дефицит не трябва да надвишава 3% от БВП. Контролът върху дефицита е една от най-големите пречки пред приемането на еврото.