София номинирана за “Европейска столица на демокрацията 2026”
София, Ротердам и Кашкайш. Това са трите града, които ще се борят за титлата “Европейска столица на демокрацията” тази година. Новината съобщи кмета Васил Терзиев.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- София официално е номинирана за “Европейска столица на демокрацията 2026”. Българската столица ще се състезава срещу още два града – Ротердам (Нидерландия) и Кашкайш (Португалия).
- Трите града са селектирани на база предоставени от тяхна страна планове за иновативни демократични практики и ангажираност на гражданите при кандидатстване.
- Една от оценените инициативи на екипа на Васил Терзиев е гражданският бюджет на София чрез “Решава София” – програма, която дава на гражданите правото да предлагат и гласуват за проектите, които ще бъдат осъществени с общински средства. През 2024 г. беше заделен рекорден бюджет от 5.3 млн. лв., а тази година обхватът на програмата ще бъде разширен.
- Програма “Европа” финансира местни граждански организации с 1 млн. лв. годишно, за да реализират проекти в областта на демокрацията, културата и социалното сближаване.
- Програмата LIFE за чист въздух помага за подобряването на качеството на въздуха чрез подмяна на стари печки с екологични решения.
- Екипът на кмета Васил Терзиев е представил и ключови инициативи, насочени към децентрализация, повишаване на прозрачността, отчетност при разходването на публични средства и въвеждане на по-ясни и открити механизми в градоустройственото планиране.
- Столичната община е започнала работа по още три проекта – изграждане на 30 км вело- и пешеходни маршрути, които ще свързват кварталите чрез екологични транспортни коридори чрез “Зеленият ринг на София”, изграждане на мрежа от пунктове за рециклиране и инкубатор за иновативни решения в транспорта, енергетиката и дигитализацията, отворен за стартъпи и граждански инициативи.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“София, Кашкайш и Ротердам са заслужени фаворити за Европейска столица на демокрацията за 2026 г. Всеки от тези градове предлага редица добри практики в областта на местната демокрация на гражданското участието. Във времена на глобално отстъпление от демократичните принципи техните успешни проекти предлагат възможност за по-голямо участие на хората във властта” заявява Бруно Кауфман, председател на експертното жури.
ДОПИРАТЕЛНА
“Това е огромно признание за всички нас – за администрацията, за активните граждани и за всеки, който вярва, че доброто управление се прави с прозрачност, участие и иновации”, посочи кмета Васил Терзиев.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Окончателните резултати ще станат ясни след онлайн гласуване на гражданско жури, което ще се проведе от 3 до 12 март. В гласуването може да се включи всеки. Градът, който получи най-висок общ резултат, ще поеме титлата “Европейска столица на демокрацията“ през 2026 г. от настоящия носител на титлата – Виена и като такъв ще получи право да организира различни събития, конференции и инициативи, свързани с демокрацията.